| Allicdata Part #: | TDC17-2A-ND |
| Manufacturer Part#: |
TDC17-2A |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Eaton |
| Short Description: | FUSE CARTRIDGE 2A 250VAC 10PC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | TDC17-2A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Applications: | Electrical, Industrial |
| Size / Dimension: | 0.210" Dia x 0.758" L (5.34mm x 19.25mm) |
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard |
| Mounting Type: | Holder |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1kA |
| Operating Temperature: | -- |
| Approvals: | -- |
| Class: | -- |
| Features: | -- |
| Series: | TDC17 |
| Response Time: | Fast |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Current Rating: | 2A |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
TDC17-2A is a specialty fuse manufactured and manufactured by Bel Fuse. This product has a wide range of applications in the electrical field, and its working principle is mainly based on the principle of current limiting. In thermodynamic terms, it is the process in which the resistive element within the fuse changes, from a state of low resistance where current passes freely to a higher resistance state, thus limiting the current flow.
Applications
TDC17-2A specialty fuses are typically used to provide protection against short-circuits, over-currents and other abnormally high levels of electrical current in a given circuit. As such, they are a key component in critical systems such as medical equipment, mobile phones, automotive and aerospace applications, elevators, etc. TDC17-2A specialty fuses can be used in a variety of applications, including point-of-load applications, circuit-board level applications, bulky and heavy equipment, and even precision instrument control systems.
In addition to simply protecting a circuit from over-currents, TDC17-2A specialty fuses can also be used for specialized tasks, such as the identification of faulty components, current monitoring, pilot lighting and fault detection. These applications are commonly seen in numerous industries, including automotive, aerospace, medical, telecommunications and computer systems.
Working Principle
The TDC17-2A specialty fuse is designed with a metal strip held above a flat glass substrate. When current is applied to the fuse, the metal strip heats up and, due to thermal expansion, bends and comes into contact with the glass substrate. The contact with the glass causes an increase in resistance that limits the current flow. When a fault occurs, the current through the fuse increases dramatically, heating up the metal strip further and causing it to break open completely, thus cutting off the current supply and preventing further damage to the system.
The TDC17-2A also features a variety of other features, including a low temperature-rise capability, the ability to withstand a wide range of input and output voltages, and vibration-resistant construction. This makes it suitable for use in a variety of applications, including those with high-amperage loads or extreme temperature ranges.
Conclusion
TDC17-2A specializes in fuses and can be used in a variety of applications across the electrical field. Its working principle is based on the principle of current limiting, with a metal strip heating up and, due to thermal expansion, bending and coming into contact with the glass substrate, thus increasing the resistance and limiting the current flow.
Not only is this fuse great for protecting a circuit from over-currents, but it also has additional features, such as low temperature-rise capability, the ability to withstand a wide range of input and output voltages, and vibration-resistant construction. This allows it to be used in a variety of industries, ranging from automotive and aerospace to medical, telecommunications and computing.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TDC105M050NSE | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 1UF 50V 20% RADI... |
| BK1/TDC180-10A | Eaton | 0.39 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 10A 240VAC... |
| BK1/TDC10-60-R | Eaton | 1.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 60MA 1000VAC 3... |
| TDC105K035NSE | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 1UF 35V 10% RADI... |
| TDC17-2A | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 2A 250VAC ... |
| BK1/TDC10-3-R | Eaton | 0.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB ... |
| BK1/TDC10-20-R | Eaton | 0.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB ... |
| BK1/TDC11-100-R | Eaton | 3.02 $ | 1000 | FUSE GLASS 100MA 1KVAC 3A... |
| TDC106K020NSF-F | Cornell Dubi... | 0.79 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20V 10% RAD... |
| TDC1000PW | Texas Instru... | 4.48 $ | 158 | IC AFE ULTRA SENSING 28TS... |
| TDC107M020WSG | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20V 20% RA... |
| BK1/TDC180-2A | Eaton | 0.39 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 2A 240VAC ... |
| TDC106K020NSF | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20V 10% RAD... |
| BK1/TDC11-850MA | Eaton | 1.96 $ | 1000 | 11 850MA BUSSMANN 1K BAG |
| TDC17-2-R | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 2A 250VAC |
| BK1/TDC11-1.25R | Eaton | 1.63 $ | 1000 | FUSE 1.25A 3AB 3AG |
| BK1/TDC11-750MA | Eaton | 1.96 $ | 1000 | 11 750MA BUSSMANN 1K BAG |
| BK/TDC180-5A | Eaton | 1.53 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 5A 264VAC |
| TDC107M020WSG-F | Cornell Dubi... | 7.77 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20V 20% RA... |
| BK1/TDC180-13A | Eaton | 0.39 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 13A 240VAC... |
| BK1/TDC11-2-R | Eaton | 2.18 $ | 1000 | FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB ... |
| BK1/TDC11-1.5A | Eaton | 2.56 $ | 1000 | 11 1,5A BUSSMANN 1000 BAG |
| TDC156K025NSF-F | Cornell Dubi... | 1.8 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 25V 10% RAD... |
| BK1/TDC11-1-R | Eaton | 1.63 $ | 1000 | FUSE GLASS 1A 350VAC 3AB ... |
| TDC156K020NSF-F | Cornell Dubi... | 0.9 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20V 10% RAD... |
| TDC1011PWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AFE ULTRA SENSING 28TS... |
| TDC17-5A | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 5A 250VAC ... |
| BK1/TDC10-7.5-R | Eaton | 0.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 7.5A 3AB 3AG |
| BK/TDC180-10A | Eaton | 0.76 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 10A 264VAC... |
| BK1/TDC180-3A | Eaton | 0.39 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 3A 240VAC ... |
| TDC1011QPWQ1 | Texas Instru... | 2.26 $ | 1000 | IC AFE ULTRA SENSING 28TS... |
| BK1/TDC10-15-R | Eaton | 0.53 $ | 1000 | FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB ... |
| BK1/TDC11-250-R | Eaton | 1.63 $ | 1000 | FUSE GLASS 250MA 1KVAC 3A... |
| TDC151A-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP KIT TANTALUM 1UF-22UF... |
| TDC17-3-R | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 3A 250VAC ... |
| TDC106K025NSF-F | Cornell Dubi... | 0.83 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 25V 10% RAD... |
| BK/TDC180-10 | Eaton | 1.54 $ | 1431 | FUSE CARTRIDGE 10A 240VAC... |
| BK/TDC180-7 | Eaton | 1.53 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 7A 240VAC ... |
| BK1/TDC180-5A | Eaton | 0.85 $ | 1297 | FUSE CARTRIDGE 5A 240VAC ... |
| TDC17-1-R | Eaton | 0.0 $ | 1000 | FUSE CARTRIDGE 1A 250VAC ... |
FUSE CARTRIDGE 9A 600VAC/250VDC
FUSE SQUARE 50A 690VAC RECT
FUSE CRTRDGE 2.1KA 600VAC/480VDC
FUSE CRTRDGE 1.4KA 600VAC/480VDC
FUSE CARTRIDGE 150A 5.5KVAC
FUSE CARTRIDGE 10A 15.5KVAC CYL
TDC17-2A Datasheet/PDF