| Allicdata Part #: | 497-2185-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
TDE1897RDP |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Short Description: | IC SWITCH .5A INTEL PWR 8MINIDIP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | TDE1897RDP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
| Base Part Number: | TDE189*R |
| Supplier Device Package: | 8-Mini DIP |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO |
| Features: | -- |
| Input Type: | Differential |
| Rds On (Typ): | -- |
| Current - Output (Max): | 500mA |
| Series: | -- |
| Voltage - Load: | 18 V ~ 35 V |
| Interface: | On/Off |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Switch Type: | General Purpose |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Power distribution switches, load drivers, and switches form the foundation of modern electronics and power management systems. The TDE1897RDP is a semiconductor switch integrated circuit (IC) designed to provide smooth and efficient power distribution for DC systems, thereby providing safe and reliable power distribution. This article explores the application field and working principles of the TDE1897RDP.
Application Fields
The TDE1897RDP is a dual-channel power switch IC suitable for several types applications, including DC-DC converters, buck/boost converters, flyback converters, DC/DC converters and battery chargers. In addition, it can be used in automotive and industrial grade electronics, including notebook computers, TVs, TVs, cell phones, home appliances, etc.
The TDE1897RDP adopts a standard 8-pin single inline package (SIP) and is designed for high-side or low-side switching applications. The typical operating temperature range of the device is -40°C to +125°C, and it operates from 0.5V to 16V, making it suitable for a wide range of application scenarios. Additionally, the integrated protection and diagnostics functions, along with its wide dynamic range and fast switching times, makes it an ideal solution for power managers who require a reliable, low power and flexible power distribution switch.
Working Principle
The TDE1897RDP is a bidirectional and integrated bipolar switch IC with two input/output (I/O) channels. Each channel conducts in one direction and switches off in the other, allowing for simple and efficient bidirectional power distribution.
The TDE1897RDP comprises a dual-level synchronous driver and CMOS latch that determine the timing of each switch’s on/off switching. The dual-level synchronous driver provides fast switching, while the CMOS latch prevents over-voltage and ensures correct and timely switch operation, regardless of the supply voltage fluctuations. The latch also provides over-voltage and over-temperature shutdown protection.
In terms of power efficiency, the TDE1897RDP has 94% efficiency at 1A, making it ideal for applications requiring low power and high efficiency. In terms of power management, the IC has thermal monitoring, over-voltage protection, current limiting, and under-voltage lockout (UVLO) protection, enabling reliable and secure power distribution. Additionally, the IC has different and adjustable delays for feedback control to ensure smooth and efficient power distribution.
Conclusion
The TDE1897RDP is a reliable and flexible power switch/load driver IC suitable for applications in automotive and industrial grade systems. It is a bidirectional switch IC with integrated protection and diagnostics functions, high power efficiency, current limiting, and adjustable delays. The IC\'s wide dynamic range, fast switching times and baseband operations make it an ideal solution for power managers who require a reliable, low power and flexible power distribution switch.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TDE1897RFPT | STMicroelect... | 2.11 $ | 1000 | IC IPS HISIDE DRVR 0.5A 2... |
| TDE1767DP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC RELAY & LAMP DRIVER 8-... |
| TDE1747FPT | STMicroelect... | 1.95 $ | 1000 | IC RELAY & LAMP DRIVER 14... |
| TDE1707CFPT | STMicroelect... | 1.23 $ | 1000 | IC DRIVER |
| TDE1897RDP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH .5A INTEL PWR 8... |
| TDE1737DP | STMicroelect... | -- | 1360 | IC RELAY/LAMP DRIVER 8-DI... |
| TDE1898RFPT | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC IPS HISIDE DRVR 0.5A 2... |
| TDE1737FPT | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC RELAY & LAMP DRIVER 14... |
| TDE1898CFP | STMicroelect... | -- | 1000 | IC IPS HISIDE DRVR 0.5A 2... |
| TDE1737FP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC RELAY & LAMP DRIVER 14... |
| TDE1707BFPT | STMicroelect... | 2.53 $ | 2628 | IC SWITCH INTELL PWR 0.5A... |
| TDE1897CDP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC IPS HISIDE DRVR 0.5A 8... |
| TDE1787ADP | STMicroelect... | 6.45 $ | 946 | IC RELAY & LAMP DRIVER 8-... |
| TDE1707BFP | STMicroelect... | 2.45 $ | 1900 | IC INTELLIGENT PWR SWITCH... |
| TDE1898CDP | STMicroelect... | -- | 1000 | IC IPS HISIDE DRVR 0.5A 8... |
| E-TDE1707BFPT | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH INTELL PWR 0.5A... |
| TDE1747DP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC RELAY & LAMP DRIVER 8-... |
| TDE1707DFT | STMicroelect... | 1.48 $ | 4500 | IC IPS 0.5A LO/HI SIDE 8-... |
| TDE1708DFT | STMicroelect... | 1.23 $ | 1000 | IC IPS SWITCH 6-48V 4X4DF... |
| TDE1707CFP | STMicroelect... | 1.23 $ | 1000 | IC DRIVER |
| E-TDE1707BFP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC PWR SWITCH INTELLIGENT... |
| TDE1767ADP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC RELAY & LAMP DRIVER 8-... |
| TDE1898RDP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC IPS HISIDE DRVR 0.5A 8... |
| TDE1897RFP | STMicroelect... | -- | 1000 | IC SWITCH .5A INTEL PWR 2... |
| TDE1787DP | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | IC RELAY & LAMP DRIVER 8-... |
| TDE1798DP | STMicroelect... | -- | 3143 | IC SWITCH .5A INTEL PWR 8... |
| TDE1747FP | STMicroelect... | -- | 578 | IC RELAY & LAMP DRIVER 14... |
| TDE1898CFPT | STMicroelect... | 2.65 $ | 1000 | IC DRIVER IPS 0.5A HISIDE... |
EXPRESS CARD PWR SWITCH
PSC LOAD SWITCH V-DFN3030-10
IC DARL DRIVER ARRAY 4CH
IC USB POWER SWITCH 8MSOP
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE D2PAK-5
IC SW IPS 1CH HIGH SIDE 8SOIC
TDE1897RDP Datasheet/PDF