| Allicdata Part #: | TDSG1150-LM-ND |
| Manufacturer Part#: |
TDSG1150-LM |
| Price: | $ 0.57 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Short Description: | DISPLAY 7-SEG. 7MM GREEN C.A.4 |
| More Detail: | Character LED Display Module Green 7-Segment 1 Cha... |
| DataSheet: | TDSG1150-LM Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 0.51368 |
Specifications
| Display Type: | 7-Segment |
| Package / Case: | -- |
| Power Dissipation (Max): | 400mW |
| Wavelength - Peak: | 565nm |
| Millicandela Rating: | 9mcd |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.4V |
| Color: | Green |
| Common Pin: | Common Anode |
| Series: | TDS.11 |
| Digit/Alpha Size: | 0.28" (7.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.389" H x 0.291" W x 0.236" D (9.90mm x 7.40mm x 6.00mm) |
| Number of Characters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TDSG1150-LM Application Field and Working Principle
The TDGS1150-LM is a display module from the family of LED Character and Numeric Display Modules. This module is applicable in various fields such as industrial automation, consumer electronics, automotive and instrumentation. Its main application is for data display for automatic testing and measurement device or instrument panel display. It has also been used in vehicle dashboards, digital thermometers and as a panel indicator.The TDGS1150-LM includes a standard three digits 7-segment display. The display can be powered by a 12V - 24V DC voltage supply and the display is also compatible with a variety of common logic supply voltage such as 5V, 3.3V and 0V. This allows the module to be used in a wide range of applications.The TDGS1150-LM has a high brightness red LED display that is visible in bright sunlight conditions. Additionally, the display has a built-in protection function that will protect against over current, over voltage and short circuit. This will ensure that the module is protected from damage.The TDGS1150-LM is a reliable and robust display module due to its reliable PIN interface and easy to use controller. The PIN interface includes three pins that connect the display to the control signal. The signal control is also easy to use, with a display signal defined by a voltage value. The level of the voltage defines the display content.The working principle of the TDGS1150-LM is simple. When the signal is sent to one of the three outputs, the appropriate segment is selected and the voltage level determines the display content. The segment can show either the full seven segments in one of the two modes, or simply a single digit depending on the signal levels.TDGS1150-LM is an ideal display module for a wide range of applications, due to its reliability, easy installation, compact size and compatibility with various control and supply voltage levels. The bright red display is also suitable for outdoor applications, where sunlight visibility is important. Furthermore, the built-in protection functions ensure that the display is safe from over current, over voltage, and short circuit.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "TDSG" Included word is 16
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TDSG5150 | Vishay Semic... | 1.2 $ | 292 | DISPLAY 7-SEG. 13MM GREEN... |
| TDSG3160-M | Vishay Semic... | 0.67 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 10MM GREEN... |
| TDSG3150-M | Vishay Semic... | 0.64 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 10MM GREEN... |
| TDSG1160-LM | Vishay Semic... | 0.57 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 7MM GREEN ... |
| TDSG3151 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 10MM GREEN... |
| TDSG5160-N | Vishay Semic... | 0.6 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 13MM GREEN... |
| TDSG3160 | Vishay Semic... | -- | 69 | DISPLAY 7-SEG. 10MM GREEN... |
| TDSG1150-LM | Vishay Semic... | 0.57 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 7MM GREEN ... |
| TDSG3150 | Vishay Semic... | 1.3 $ | 343 | DISPLAY 7-SEG. 10MM GREEN... |
| TDSG1150 | Vishay Semic... | 1.23 $ | 890 | DISPLAY 7-SEG. 7MM GREEN ... |
| TDSG3150-MN | Vishay Semic... | 0.64 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 10MM GREEN... |
| TDSG5150-N | Vishay Semic... | -- | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 13MM GREEN... |
| TDSG1160 | Vishay Semic... | 1.23 $ | 119 | DISPLAY 7-SEG. 7MM GREEN ... |
| TDSG5160-MN | Vishay Semic... | 0.6 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 13MM GREEN... |
| TDSG5160 | Vishay Semic... | 1.2 $ | 631 | DISPLAY 7-SEG. 13MM GREEN... |
| TDSG5150-MN | Vishay Semic... | 0.6 $ | 1000 | DISPLAY 7-SEG. 13MM GREEN... |
Latest Products
304080003
SINGLE DIGIT 7 SEGMENT SMD DISPLCharacte...
104990133
DISPLAY 0.8" 16SEG BLU CATHODECharacter ...
104990132
DISPLAY 0.8" 16SEG YLW ANODECharacter LE...
104990131
DISPLAY 0.8" 16SEG GRN ANODECharacter LE...
104990130
DISPLAY 0.8" 16SEG WHT ANODECharacter LE...
104990123
DISPLAY 0.54" 14SEG YLW/GRNCharacter LED...
TDSG1150-LM Datasheet/PDF