| Allicdata Part #: | TF1815HU103Y0R501-ND |
| Manufacturer Part#: |
TF1815HU-103Y0R5-01 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Short Description: | COMMON MODE CHOKE 500MA 2LN TH |
| More Detail: | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 500mA DCR 5... |
| DataSheet: | TF1815HU-103Y0R5-01 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Voltage Rating - AC: | -- |
| Package / Case: | Horizontal, 4 PC Pin |
| Height (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" L x 0.669" W (18.00mm x 17.00mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | -- |
| Approvals: | -- |
| Ratings: | -- |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 120°C |
| Series: | TF |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 550 Ohm |
| Current Rating (Max): | 500mA |
| Number of Lines: | 2 |
| Filter Type: | Power Line |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Common Mode Chokes are electrical components which limit the flow of direct current and provide decoupling between two circuits or two points in a circuit. The TF1815HU-103Y0R5-01 Common Mode Choke is a precise filter bead with a rated DC current of 3.5A and a switching frequency of up to 3GHz. It offers superior attenuation in common mode noise, while allowing high frequency signals to pass through.The working principle of a common mode choke is based on the fact that the impedance of an inductor increases with increasing frequency. Thus, a common mode choke can block higher frequency noise while allowing for signals of lower frequencies to pass.
The TF1815HU-103Y0R5-01 Common Mode Choke is used in a wide variety of applications, ranging from high-frequency signal processing systems, consumer electronic devices, and power controllers. In power controllers, common mode chokes are used to reduce the amount of noise created from switching power supplies. In signal processing systems, they are used to reduce the amount of noise created from high-bandwidth cable assemblies. In consumer electronic devices, they are used to reduce the amount of noise caused by external electromagnetic interference from other electronic devices such as cell phones.
In terms of its mechanism, the TF1815HU-103Y0R5-01 Common Mode Choke consists of two winding coils which are wound around a ferrite core for maximum efficiency. These two windings are arranged in a manner where the opposing windings create a magnetic field which interacts with the incoming and outgoing currents. This causes the inductive reactance to change with frequency, thus allowing the choke to block higher frequency noise while passing lower frequency signals.
The TF1815HU-103Y0R5-01 Common Mode Choke is highly reliable and cost effective, making it an ideal choice for a wide variety of applications. It is typically used in conjunction with other components such as capacitors, resistors, and ferrites to improve the reliability of the system. It offers superior attenuation for common mode noise, while allowing high frequency signals to pass through. It is ideal for applications such as signal processing systems, power controllers, and consumer electronic devices.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TF1815HU-502Y1R0-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| TF1815HU-103Y1R0-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| TF1815HU-502Y0R5-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 500MA 2... |
| TF1821VU-103Y1R0-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
| A-TB350-TF18 | ASSMANN WSW ... | 1.74 $ | 1000 | TERMINAL BLOCK18 Position... |
| TF1815HU-103Y0R3-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 300MA 2... |
| TF1815HU-302Y2R0-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| TF1815HU-103Y0R5-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 500MA 2... |
| TF1821VU-103Y0R5-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 500MA 2... |
| TF1801610000G | Amphenol Any... | 1.42 $ | 1000 | 350 TB WIR PRO 90D18 Posi... |
| TF1821VU-103Y0R3-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 300MA 2... |
| TF1821VU-202Y2R0-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 2A 2LN ... |
| TF1821VU-502Y0R5-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 500MA 2... |
| TF1821VU-502Y1R0-01 | TDK Corporat... | 0.0 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 1A 2LN ... |
CMC 100MH 400MA 2LN TH100mH @ 10kHz 2 Li...
COMMON MODE CHOKE 27MH 1A 2LN TH27mH @ 1...
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH3.3mH @ 10kHz 2 Lin...
COMMON MODE CHOKE 13MH 2A 2LN TH13mH @ 1...
COMMON MODE CHOKE 1.3A 2LN TH2 Line Comm...
COMMON MODE CHOKE 1MH 20A 2LN TH1mH @ 10...
TF1815HU-103Y0R5-01 Datasheet/PDF