| Allicdata Part #: | 296-19598-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
TLV320AIC33IZQER |
| Price: | $ 2.74 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC STEREO AUDIO CODEC 80-BGA |
| More Detail: | Stereo Audio Interface 24 b I²C, Serial, SPI™ 80-B... |
| DataSheet: | TLV320AIC33IZQER Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.48648 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ: | 92 / 100 |
| Base Part Number: | TLV320AIC33 |
| Supplier Device Package: | 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) |
| Package / Case: | 80-VFBGA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Digital: | 1.65 V ~ 1.95 V |
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ: | 92 / 100 |
| Series: | -- |
| Sigma Delta: | Yes |
| Number of ADCs / DACs: | 2 / 2 |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Data Interface: | I²C, Serial, SPI™ |
| Type: | Stereo Audio |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
TLV320AIC33 is one of the most popular audio interface codecs (CODECs) currently available. This AIC33 designed by Texas Instruments, is an impressive highly integrated support of audio analog and digital signal processing, as well as software programmability functions within a single chip. TLV320AIC33 can be configured to a wide range of audio applications. For example, TLV320AIC33 is capable of powering smartphones, tablets, automotive audio systems and digital input/output (DIOs) for broadcast audio with studio quality CD-quality audio performance at 24-bit resolution.
This codec offers an advanced suite of features that meet the audio requirements of various audio processing algorithms and applications. It has very low power requirements. In addition, TLV320AIC33 supports both analog and digital audio processing. On a single chip, the AIC33 supports an array of technologies including: digital signal processor (DSP), analog-to-digital and digital-to-analog conversion, sample rate conversion and other audio evidence. The range of features makes it perfect for any audio system, helping customers save money, reduce power consumption and improve sound quality.
The working principle of TLV320AIC33 can be understood in terms of its components. At the core is a powerful Digital Signal Processor (DSP) that processes inputs from the Analog/Digital ports. This DSP is then sourced via resamplers to the output ports for playback. The DSP is capable of sampling and manipulating audio streams of up to 24-bit resolution, or at sample rates of up to 192 kHz.
The TLV320AIC33 is also capable of a great variety of sound effects, including de-essers, noise suppression, dynamic range compression, and equalizers. The AIC33 also offers a variety of gateways, which are special purpose inputs and outputs designed for interfacing with external devices such as microphones, headphones, receivers, transmitters, and more.
This CODEC also provides a set of audio control registers. These registers are used to adjust the internal operations of the CODEC as well as configure its features. The registers enable configuration of sound effects, sample rates, clock sources, and more. With these features, the AIC33 can be used to create extremely sophisticated sound systems and audio experiences.
One of the key features of the AIC33 is its flexible software programmability. It is possible to control the DSP and register setting of the AIC33 via software programming and with integrated audio-specific configurations. This can be used to develop custom features, as well as to create specialized sounds and applications.
The TLV320AIC33 is an exceptionally capable audio interface CODEC that is perfect for various applications involving real-time audio conversion. It supports both analog and digital audio processing with a wide range of features and programmability. The CODEC is ideal for building sophisticated and customizable audio experiences, such as those used in professional recording and broadcast systems. This makes the AIC33 an ideal solution for audio applications that require high levels of performance, sound quality, and flexibility.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TLV320AIC3206IRSBT | Texas Instru... | -- | 250 | IC STEREO AUD CODEC LP 40... |
| TLV320AIC3107IYZFT | Texas Instru... | 3.05 $ | 1000 | IC LP STEREO CODEC I2C 42... |
| TLV320AIC15IDBTG4 | Texas Instru... | 12.07 $ | 1000 | IC SGL CH CODEC LP LV 30-... |
| TLV320AIC13IDBTR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SGL CH CODEC LP LV 30-... |
| TLV341AIDBVT | Texas Instru... | 0.73 $ | 1000 | IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SO... |
| TLV320AIC3212IYZFT | Texas Instru... | 4.12 $ | 1000 | IC AUDIO CODEC W/AMP 81DS... |
| TLV320AIC20IPFB | Texas Instru... | -- | 1000 | IC CODEC DUAL-CH PROG LP ... |
| TLV320AIC14KIDBTR | Texas Instru... | 1.2 $ | 8000 | IC CODEC 16BIT 26KSPS 30-... |
| TLV320AIC23PWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC AUDIO CODEC 32BIT SER ... |
| TLV320AIC20KIPFBG4 | Texas Instru... | 3.58 $ | 1000 | IC CODEC 16BIT DUAL PROG ... |
| TLV320AIC32IRHBTG4 | Texas Instru... | 3.88 $ | 1000 | IC AUDIO CODEC 24BIT PCM ... |
| TLV320AIC23BGQE | Texas Instru... | -- | 1000 | IC STEREO AUDIO CODEC 80-... |
| TLV3402CDG4 | Texas Instru... | 1.29 $ | 1000 | IC DUAL NANOPWR COMP 8-SO... |
| TLV3201AIDBVR | Texas Instru... | -- | 25955 | IC COMPARATOR RRI SGL SOT... |
| TLV3704IPWR | Texas Instru... | 0.98 $ | 2000 | IC QUAD COMP P-P NANOPWR ... |
| TLV3402CDGKRG4 | Texas Instru... | 0.78 $ | 1000 | IC DUAL NANOPWR COMP 8VSS... |
| TLV3501AIDR | Texas Instru... | -- | 5000 | IC COMP 4.5NS R-R HS 8-SO... |
| TLV3502AID | Texas Instru... | 1.81 $ | 54 | IC COMPARATOR R-R HI-SPD ... |
| TLV320ADC3101IRGET | Texas Instru... | -- | 12500 | IC STEREO ADC LPWR 24BIT ... |
| TLV3491AIDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC COMPARATR P-P NANOPWR ... |
| TLV3012AIDCKRG4 | Texas Instru... | 0.74 $ | 1000 | IC COMPARATOR 1.8V W/REF ... |
| TLV379IDBVT | Texas Instru... | 0.33 $ | 1250 | IC OP AMP RRIO SGL SOT23-... |
| TLV342AIDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO 8S... |
| TLV3012AIDBVT | Texas Instru... | 2.96 $ | 150 | IC COMPARATOR 1.8V W/REF ... |
| TLV320AIC10EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MOD FOR TLV320AIC10T... |
| TLV320AIC33EVM | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL MODULE FOR TLV320AIC... |
| TLV3402IDR | Texas Instru... | -- | 7500 | IC DUAL NANOPWR COMP 8-SO... |
| TLV3704CPW | Texas Instru... | 1.97 $ | 260 | IC QUAD COMP P-P NANOPWR ... |
| TLV3402CDR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC DUAL NANOPWR COMP 8-SO... |
| TLV3404CPWR | Texas Instru... | 1.17 $ | 1000 | IC QUAD NANOPWR COMP 14-T... |
| TLV3404CPW | Texas Instru... | 1.99 $ | 1000 | IC QUAD NANOPWR COMP 14-T... |
| TLV320AIC3110IRHBR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC CODEC STER AUDIO 24BIT... |
| TLV320AIC3206IYZFT | Texas Instru... | 3.69 $ | 1000 | IC STEREO AUDIO CODEC 42D... |
| TLV320AIC21CPFB | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC CODEC DUAL-CH PROG LP ... |
| TLV320DAC26IRHBG4 | Texas Instru... | 3.74 $ | 1000 | IC STEREO AUDIO DAC LP 32... |
| TLV320AIC3204IRHBR | Texas Instru... | -- | 18000 | IC STEREO AUDIO CODEC 1.8... |
| TLV320AIC29IRGZT | Texas Instru... | 4.21 $ | 1000 | IC STEREO AUDIO CODEC 48-... |
| TLV3201AIDCKR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC COMPARATOR RRI SGL SC7... |
| TLV3541IDR | Texas Instru... | 0.41 $ | 1000 | IC OP AMP RR 100MHZ 8SOIC... |
| TLV320DAC3203IRGER | Texas Instru... | -- | 1000 | IC HEADPHONE AMP DAC 24VQ... |
IC CODEC 6CH 192KHZ 64LQFPAudio Interfac...
IC AUDIO CODEC HD 4CH 48-TQFPAudio, HD I...
IC VOICEBAND CODEC 3V 1CH 20SOPPCM Inter...
IC STEREO AUDIO CODEC 28VQFNStereo Audio...
IC VOICE/MODEM CODEC 24-SSOPVoice-Band I...
IC CODEC STER/SUDIO SPDIF 44QFPStereo Au...
TLV320AIC33IZQER Datasheet/PDF