TVA170NSA-L Circuit Protection |
|
| Allicdata Part #: | TVA170NSA-L-ND |
| Manufacturer Part#: |
TVA170NSA-L |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | THYRISTOR 170V 150A SMA |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | TVA170NSA-L Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | SiBar |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Voltage - Breakover: | 220V |
| Voltage - Off State: | 170V |
| Voltage - On State: | 4V |
| Current - Peak Pulse (8/20µs): | 150A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 50A |
| Current - Hold (Ih): | 150mA |
| Number of Elements: | 1 |
| Capacitance: | 39pF |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Thyristors (also known as silicon-controlled rectifiers or SCRs) are components that are used to control current in circuits. They are widely used in power converters, motor control, home appliances, and other power electronics applications. The TVA170NSA-L is a type of thyristor that is commonly used in industrial applications. This article will cover the application field and working principle of the TVA170NSA-L.
The TVA170NSA-L is a 5 A dual Thyristor module with two units, each of which consists of a pair of Thyristors. It is popularly used in AC motor control terminals, current controllers, motor control converters, and many other kinds of industrial applications. It has a low drive current, high voltage capability, and can handle up to 400 volts of energy.
When it comes to its working principle, the TVA170NSA-L relies on a unidirectional flow of current through the two thyristors. It has a conducting gate terminal which can be used to control the current flow. A voltage is applied to this gate terminal which causes the thyristor to turn on. This causes the flow of current through the thyristor to increase, thus allowing for precise control of the current flow. When the gate terminal is no longer energized, the current naturally shuts off.
The TVA170NSA-L is also equipped with several other features that make it a great choice for industrial applications. It has low on-state voltage drop and a high switching speed, which makes it suitable for a variety of different applications. It also features a temperature compensator, which helps to reduce the effects of temperature fluctuations on the performance of the thyristor. Additionally, the TVA170NSA-L has an overload protection circuit, which helps to prevent damage to the internal components of the thyristor.
The TVA170NSA-L is a great choice for many different industrial applications. Its low drive current, high voltage capabilities, and overload protection circuit make it an excellent choice for controlling the current in a variety of applications. It is also easy to use and provides precise control of the current. Therefore, it is a great choice for any application where precise current control is required.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TVA1344 | Vishay Sprag... | 0.98 $ | 1000 | 60UF 100V 9.5X32 85C AXIA... |
| TVA1709-E3 | Vishay Sprag... | 4.68 $ | 1000 | CAP ALUM 20UF 450V AXIAL2... |
| TVA1712-E3 | Vishay Sprag... | 5.04 $ | 1000 | CAP ALUM 40UF 450V AXIAL4... |
| TVA1902 | Vishay Sprag... | 4.01 $ | 1000 | 8UF 500V 19.05X41.28 85C ... |
| TVA1713 | Vishay Sprag... | 5.75 $ | 1000 | CAP ALUM 50UF 450V AXIAL5... |
| TVA1160.6 | Vishay Sprag... | 0.8 $ | 1000 | CAP ALUM 200UF 16V AXIAL2... |
| TVA1420-E3 | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP ALUM 100UF 150V AXIAL... |
| TVA1207.7 | Vishay Sprag... | 0.79 $ | 1000 | CAP ALUM 200UF 25V AXIAL2... |
| TVA1214 | Vishay Sprag... | 4.89 $ | 1000 | 3000UF 25V 25.4X53.98 85C... |
| TVA1425 | Vishay Sprag... | 5.56 $ | 1000 | CAP ALUM 300UF 150V AXIAL... |
| TVA1306.5 | Vishay Sprag... | 0.8 $ | 1000 | CAP ALUM 40UF 50V AXIAL40... |
| TVA1208.7 | Vishay Sprag... | 0.98 $ | 1000 | 400UF 25V 9.5X32 85C AXIA... |
| TVA1705-E3 | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 450V AXIAL1... |
| TVA1718-E3 | Vishay Sprag... | 7.87 $ | 1000 | CAP ALUM 100UF 450V AXIAL... |
| TVA1164-E3 | Vishay Sprag... | 1.31 $ | 1000 | CAP ALUM 1200UF 16V AXIAL... |
| TVA1706-E3 | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP ALUM 12UF 450V AXIAL1... |
| TVA1300 | Vishay Sprag... | 0.77 $ | 1000 | CAP ALUM 1UF 50V AXIAL1F ... |
| TVA1406-E3 | Vishay Sprag... | 0.95 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 150V AXIAL1... |
| TVA1508-E3 | Vishay Sprag... | 1.31 $ | 1000 | CAP ALUM 20UF 250V AXIAL2... |
| TVA1719 | Vishay Sprag... | 8.06 $ | 1000 | 150UF 450V 34.93X92.08 85... |
| TVA1703 | Vishay Sprag... | 1.2 $ | 1000 | CAP ALUM 5UF 450V AXIAL5F... |
| TVA1175.5 | Vishay Sprag... | 4.73 $ | 1000 | CAP ALUM 5000UF 16V AXIAL... |
| TVA1413 | Vishay Sprag... | 1.2 $ | 1000 | CAP ALUM 40UF 150V AXIAL4... |
| TVA130RSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 130V 100A SMA |
| TVA1720 | Vishay Sprag... | 0.0 $ | 1000 | 200UF 450V 34.93X104.78 8... |
| TVA1304 | Vishay Sprag... | 0.77 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 50V AXIAL10... |
| TVA1338 | Vishay Sprag... | 0.8 $ | 1000 | 15UF 100V 8X20.5 85C AXIA... |
| TVA1402-E3 | Vishay Sprag... | 0.89 $ | 1000 | CAP ALUM 4UF 150V AXIAL4F... |
| TVA1405-E3 | Vishay Sprag... | 0.95 $ | 1000 | CAP ALUM 8UF 150V AXIAL8F... |
| TVA1209-E3 | Vishay Sprag... | 1.22 $ | 1000 | CAP ALUM 500UF 25V AXIAL5... |
| TVA1102.3 | Vishay Sprag... | 0.79 $ | 1000 | 400UF 6V 9.5X20.5 85C AXI... |
| TVA1175.11 | Vishay Sprag... | 7.5 $ | 1000 | 15000UF 16V 31.75X92.08 8... |
| TVA1400-E3 | Vishay Sprag... | 0.76 $ | 1000 | CAP ALUM 1UF 150V AXIAL1F... |
| TVA1306.2 | Vishay Sprag... | 0.79 $ | 1000 | 35UF 50V 8X17.5 85C AXIAl... |
| TVA1613 | Vishay Sprag... | 4.73 $ | 1000 | CAP ALUM 60UF 350V AXIAL6... |
| TVA1960 | Vishay Sprag... | 7.26 $ | 1000 | 4UF 60V 22.23X60.33 85C A... |
| TVA1441 | Vishay Sprag... | 0.94 $ | 1000 | CAP ALUM 10UF 200V AXIAL1... |
| TVA1223 | Vishay Sprag... | 0.98 $ | 1000 | 200UF 35V 9.5X32 85C AXIA... |
| TVA1306 | Vishay Sprag... | 1.66 $ | 1000 | CAP ALUM 25UF 50V AXIAL25... |
| TVA1310E | Vishay Sprag... | 1.03 $ | 1000 | 100UF 50V 9.525X20.625 85... |
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL
THYRISTOR 120V 80A SMB
THYRISTOR 120V 50A SMB
TVA170NSA-L Datasheet/PDF