TVB130RSA-L Circuit Protection |
|
| Allicdata Part #: | TVB130RSA-L-ND |
| Manufacturer Part#: |
TVB130RSA-L |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | THYRISTOR 130V 150A SMB |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | TVB130RSA-L Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | SiBar |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Voltage - Breakover: | 173V |
| Voltage - Off State: | 130V |
| Voltage - On State: | 4V |
| Current - Peak Pulse (8/20µs): | 150A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 50A |
| Current - Hold (Ih): | 150mA |
| Number of Elements: | 1 |
| Capacitance: | 30pF |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Thyristors are electronic devices which contain three layers of alternating P-type and N-type semiconductors. Through this construction, an oscillating signal can be used to switch between off and on states, thus allowing electrical current to pass through the device. The TVB130RSA-L is a thyristor designed for very high power applications, such as AC or DC switching, motor-driving, and solenoid control. It is capable of handling up to 1300V and up to 130A of current.
The TVB130RSA-L features two circuits: the thyristor and the associated rectifying diodes. The thyristor is used to switch the high power electrical current on and off, while the associated rectifying diodes are used to rectify the AC voltage, thus allowing DC current to flow through the device. This is done by the utilization of the Schottky barrier implemented in the diode. The thyristor also contains a gate, which allows the user to control the on/off states of the device with a voltage signal.
The TVB130RSA-L is primarily used in applications where large amounts of power need to be switched on and off quickly. This is because the switching speed of the thyristor is much faster than that of slower switching devices, such as power transistors. It is also used in applications that involve a high voltage, as the device is capable of handling up to 1300V of AC or DC voltage. Additionally, the thyristor is used in applications involving motor-driving, and solenoid control.
The working principle of the TVB130RSA-L is simple. When the voltage or current at the gate rises above the device’s threshold, the device turns on, thus allowing electrical current to flow through it. Conversely, when the voltage or current at the gate drops below the device’s threshold, the device turns off, thus preventing the electrical current from flowing through it. This on-off switching is done with great precision, ensuring that the device can be switched on or off quickly.
In conclusion, the TVB130RSA-L is a feature-rich thyristor designed for very high power applications. It is capable of handling up to 1300V and 130A of electrical current, allowing it to be used for AC/DC switching, motor-driving, and solenoid control. The device also features a gate, which allows it to be precisely controlled by a voltage signal. The device’s working principle is simple: when a voltage exceeds its threshold, the device turns on, and when the voltage drops below the threshold, the device turns off. This makes the TVB130RSA-L an ideal choice for applications that require precise power switching.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TVB190RSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 190V 400A SMB |
| ECJ-TVB1H222M | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CAP ARRAY 2200PF 50V X7R ... |
| TVB120RSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 120V 150A SMB |
| ECJ-TVB1E472M | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CAP ARRAY 4700PF 25V X7R ... |
| TVB140MSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 140V 250A SMB |
| TVB170NSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 150A SMB |
| ECJ-TVB1C103M | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CAP ARRAY 10000PF 16V X7R... |
| TVB170RSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 400A DO-21... |
| TVB170NSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 400A SMB |
| TVB170RSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 150A SMB |
| TVB190MSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 190V 250A SMB |
| TVB130RSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 130V 150A SMB |
| TVB120RSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 120V 400A SMB |
| TVB120MSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 120V 250A SMB |
| TVB1440EVM | Texas Instru... | 290.02 $ | 3 | EVALUATION MODULE TVB1440... |
| TVB190RSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 190V 150A SMB |
| HLMA-QL00-TVB11 | Broadcom Lim... | -- | 1000 | LED AMBER CLEAR 2SMD GWAm... |
| TVB120NSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 120V 150A SMB |
| TVB140NSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 140V 250A SMB |
| ECJ-TVB1A104M | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0... |
| TVB1440RGZR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REDRIVER I2C 4CH 48VQF... |
| TVB190NSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 190V 400A SMB |
| TVB180NSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 180V 400A SMB |
| TVB170MSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 300A SMB |
| TVB180SA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 180V 50A SMB |
| TVB190NSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 190V 250A SMB |
| TVB170SC | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 400A DO-21... |
| TVB190NSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 190V 150A SMB |
| TVB190MSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 190V 300A SMB |
| TVB170NSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 250A SMB |
| TVB140MSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 140V 300A SMB |
| TVB180NSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 180V 250A SMB |
| TVB180NSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 180V 150A SMB |
| ECJ-TVB1H471M | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CAP ARRAY 470PF 50V X7R 0... |
| TVB140NSA-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 140V 150A SMB |
| ECJ-TVB1H102M | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | CAP ARRAY 1000PF 50V X7R ... |
| TVB170SA-L | Littelfuse I... | -- | 1000 | THYRISTOR 170V 150A DO-21... |
| TVB120NSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 120V 400A SMB |
| TVB170MSB-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 170V 250A SMB |
| TVB140RSC-L | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | THYRISTOR 140V 400A SMB |
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL
THYRISTOR 120V 80A SMB
THYRISTOR 120V 50A SMB
TVB130RSA-L Datasheet/PDF