| Allicdata Part #: | 1882-1482-ND |
| Manufacturer Part#: |
WTB4S-3P2231 |
| Price: | $ 141.26 |
| Product Category: | Sensors, Transducers |
| Manufacturer: | SICK, Inc. |
| Short Description: | SEN PHT PNP 120MM LO/DO M8 |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | WTB4S-3P2231 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 20 |
| 1 +: | $ 128.41900 |
| 5 +: | $ 120.39300 |
| 10 +: | $ 116.38000 |
| 25 +: | $ 112.36700 |
| 50 +: | $ 110.36100 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Sensing Method: | -- |
| Sensing Distance: | 0.394" ~ 4.724" (10mm ~ 120mm) |
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 30 V |
| Response Time: | 500µs |
| Output Configuration: | PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable |
| Connection Method: | Connector, M8, 4POS |
| Ingress Protection: | IP66/67 |
| Cable Length: | -- |
| Light Source: | Red LED |
| Adjustment Type: | Adjustable, 5-Turn Potentiometer |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 60°C |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Optical sensors are devices designed to detect and measure light and other forms of electromagnetic radiation. They are widely used in various industries and applications, and the WTB4S-3P2231 is a photoelectric sensor used in industrial applications. This article will discuss the application field and working principle of the WTB4S-3P2231.
The WTB4S-3P2231 is a photoelectric sensor that can detect objects or detect the color of objects in motion without physical contact. It does this by using an optical transceiver, which consists of a light transmitter and light receiver, and sensing the change in the reflected light. The WTB4S-3P2231 is a diffuse-type sensor, which is one of the most common types of photoelectric sensors. It works by detecting the amount of light that is scattered by an object and comparing it to a reference value.
The WTB4S-3P2231 is mainly used in industrial applications, such as production lines, detection of materials on a conveyor belt, controlling the speed of material transport, and other activities. It is also widely used in the food processing industry for sorting and separating food products as well as detecting the presence of foreign materials and contaminants. Additionally, this photoelectric sensor is also commonly used in warehouse automation, security systems, electronic marking, in-line inspection systems, and other industrial automation systems.
The WTB4S-3P2231 works by detecting the presence of an object or color change in a controlled amount of time. When an object is detected, the output signal is sent to the control system, telling it which action to take. The WTB4S-3P2231 is typically used in applications where the target object does not move too quickly, as it relies on the amount of light that is scattered by the object. The light transmitter and receiver are mounted on brackets so that the sensor can detect objects from any angle.
The WTB4S-3P2231 uses a pulsed infrared (IR) light source to detect objects. As the light shines onto the object, it reflects off of the object and is detected by the receiver. When the reflected light is detected, the sensor sends a signal to the control system. The control system will then take the appropriate action, such as stopping the machine or activating an alarm.
The WTB4S-3P2231 is also capable of detecting colors. As the pulsed IR light passes through a color filter, the filters will absorb certain wavelengths of light and reflect others. The sensor is then able to detect the color of the object by analyzing the amount of reflected light. This is useful for sorting and separating objects in production lines.
The WTB4S-3P2231 is a powerful and reliable photoelectric sensor that can accurately detect objects or colors in various industrial applications. Its ability to provide an output signal under controlled conditions makes it ideal for many applications. The sensor is easy to install and maintain, making it a popular choice for industrial automation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| WTB4-3P2161 | SICK, Inc. | 126.52 $ | 5 | SEN PHT PNP 150MM LO M8 |
| WTB4-3E3161 | SICK, Inc. | 126.52 $ | 1000 | NPN M8 3PIN PIGTL POT DO |
| WTB4-3P3161S02 | SICK, Inc. | 149.8 $ | 1000 | LINE SPOT BGS PNP PGTL |
| WTB4SL-3P3261 | SICK, Inc. | 198.7 $ | 1000 | LSR BGS PNP 120MM PGTL M8 |
| WTB4-3P3264S03 | SICK, Inc. | 145.92 $ | 1000 | PNP LO M8 4-PIN 100MM |
| WTB4S-3P2265V | SICK, Inc. | 203.35 $ | 1000 | SEN PHT PNP LO M8 4PIN IN... |
| WTB4-3P2261S44 | SICK, Inc. | 131.17 $ | 1000 | PNP LO/DO M8 4 PIN |
| WTB4S-3F2162V | SICK, Inc. | 225.09 $ | 1000 | SEN PHT PNP DO M8-3 |
| WTB4S-3P2231 | SICK, Inc. | 141.26 $ | 20 | SEN PHT PNP 120MM LO/DO M... |
| WTB4S-3P1331 | SICK, Inc. | 132.72 $ | 1000 | PNP CBL LO FOCUS |
| WTB4S-3P3464V | SICK, Inc. | 233.63 $ | 1000 | SEN PHT PNP LO M12 PGTL |
| WTB4S-3P2234VS05 | SICK, Inc. | 244.49 $ | 1000 | SEN PHT PNP LO M8 4-PIN P... |
| WTB4S-3P2162 | SICK, Inc. | 132.72 $ | 1000 | BGS PNP M8 3 PIN TEACH |
| WTB4-3P1361 | SICK, Inc. | 126.52 $ | 1000 | PNP CBL POT LO |
| WTB4-3P2171 | SICK, Inc. | 149.8 $ | 1000 | LINE BGS PNP M8 3P |
| WTB4SL-3N2261 | SICK, Inc. | 198.7 $ | 1000 | LSR BGS NPN M8 4P PIN |
| WTB4S-3P2235VS07 | SICK, Inc. | 203.35 $ | 1000 | SEN PHT PNP LO M8/4-PIN P... |
| WTB4S-3N1331 | SICK, Inc. | 132.72 $ | 1000 | NPN CBL LO FOCUS |
| WTB4S-3N1131 | SICK, Inc. | 132.72 $ | 1000 | NPN CBL L/D FOCUS |
| WTB4-3P3264 | SICK, Inc. | 151.35 $ | 1000 | PNP LO M8 4-PIN 100MM |
| WTB4S-3P3461 | SICK, Inc. | 155.23 $ | 1000 | PNP LO/DO M12 4PIN PGTAIL |
| WTB4-3P1264 | SICK, Inc. | 126.52 $ | 1000 | PNP 2 METER CBL ET |
| WTB4-3N3171 | SICK, Inc. | 157.56 $ | 1000 | NPN LO M8 3PIN PGTL LINE |
| WTB4S-3P3260S02 | SICK, Inc. | 147.47 $ | 1000 | PNP M8 PGTL TEACH |
| WTB4S-3P1132V | SICK, Inc. | 242.16 $ | 1000 | SEN PHT PNP LO/DO 2M CBL |
| WTB4S-3P3161 | SICK, Inc. | 124.19 $ | 1000 | PNP 3P M8 PGTL LO LONG |
| WTB4S-3P1361 | SICK, Inc. | 124.19 $ | 1000 | PNP CBL LO LONG |
| WTB4S-3N1362V | SICK, Inc. | 242.16 $ | 1000 | SEN PHT NPN DO 2M CBL |
| WTB4S-3P3232V | SICK, Inc. | 242.16 $ | 1000 | LO/DO M8 4PIN 150MM PGTL |
| WTB4S-3N1162V | SICK, Inc. | 242.16 $ | 1000 | SEN PHT NPN LO/DO 2M CBL |
| WTB4S-3N2232 | SICK, Inc. | 132.72 $ | 10 | SEN PHT NPN COMP LO/DO M8 |
| WTB4-3N1361S16 | SICK, Inc. | 133.5 $ | 1000 | NPN CBL LO POT W/BRKT |
| WTB4-3N1061S31 | SICK, Inc. | 200.25 $ | 1000 | BGS NPN BLACK HOUSING |
| WTB4S-3N1165H | SICK, Inc. | 221.21 $ | 1000 | LO 2M CBL ET HYGIENE |
| WTB4-3P1362 | SICK, Inc. | 126.52 $ | 1000 | PNP CBL TEACH LO |
| WTB4-3N1362 | SICK, Inc. | 126.52 $ | 1000 | NPN CBL TEACH |
| WTB4S-3P3435V | SICK, Inc. | 220.43 $ | 1000 | SEN PHT PNP LO M12 PGTL |
| WTB4S-3N2131 | SICK, Inc. | 132.72 $ | 1000 | NPN M8 3 PIN FOCUSED LED |
| WTB4SC-3P2262 | SICK, Inc. | 149.02 $ | 1000 | PNP LO/DO M8 4-PIN PLUG |
| WTB4S-3N1132V | SICK, Inc. | 242.16 $ | 1000 | SEN PHT NPN LO/DO 2M CBL |
SYSTEM
SYSTEM
SYSTEM
SYSTEM
SYSTEM
SYSTEM
WTB4S-3P2231 Datasheet/PDF