| Allicdata Part #: | XC2100A-05S-ND |
| Manufacturer Part#: |
XC2100A-05S |
| Price: | $ 1.47 |
| Product Category: | RF/IF and RFID |
| Manufacturer: | |
| Short Description: | COUPLER HYBRID 2000-2300MHZ 5DB |
| More Detail: | RF Directional Coupler General Purpose 2GHz ~ 2.3G... |
| DataSheet: | XC2100A-05S Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 1.33561 |
Specifications
| Series: | Xinger II® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Coupler Type: | Standard |
| Frequency: | 2GHz ~ 2.3GHz |
| Coupling Factor: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Insertion Loss: | 0.15dB |
| Power - Max: | 175W |
| Isolation: | -- |
| Return Loss: | -- |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package: | -- |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
XC2100A-05S RF Directional Coupler
Introduction
The XC2100A-05S RF directional coupler, manufactured by CTS Corporation, is designed to measure directional, insertion loss and return loss while isolating a single port from the other ports. The XC2100A-05S is an ideal device for a variety of applications such as RF systems, microwave systems, broadcast and military communication systems.Application Field
The XC2100A-05S RF directional coupler is a highly versatile device that can be used in a variety of applications. It can be used to measure signal power, gain, and return loss. It can also be used to measure the relative power levels of multiple signals in a system. In addition, the XC2100A-05S can be used as a passive device for isolating a single port from other ports or for impedance matching.Working Principle
The XC2100A-05S directional coupler operates in a similar fashion to a regular coupler. A directional coupler works by tapping a port from which the signal is measured with a directional tap. The directional tap is a housing built with two 90-degree branches built in a cross form, and the user can select whether to measure the coupled, forward, or backward signal power. The main difference of the directional coupler from a regular one is that the user can choose which path he wants the signal to be coupled from. With the XC2100A-05S RF directional coupler, measurements can be made quickly and accurately. It is constructed using a low-loss 70 ohm, 50 ohm or 75 ohms coaxial cable. The cable is connected to a patch panel which includes multiple ports that can be used for connecting other equipment. A set of directional taps enables the user to select the desired signal path. The RF directional coupler\'s design is based around the principles of symmetry, meaning that the forward signal and the coupled signal should be the same.Conclusion
The XC2100A-05S RF directional coupler is a versatile device that can provide a host of different measurements. It has the ability to measure signal power, gain, and return loss as well as the ability to isolate a single port. Additionally, the XC2100A-05S directional coupler operates in a highly symmetric way to ensure accurate readings. It is an ideal device for RF systems, microwave systems, broadcast and military communication systems.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "XC21" Included word is 7
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| XC2100A-30S | 1.55 $ | 1000 | COUPLER HYBRID 2000-2300M... | |
| XC2100E-03S | 1.06 $ | 1000 | COUPLER HYBRID 2000-2300M... | |
| XC2100A-03S | 1.23 $ | 1000 | COUPLER HYBRID 2000-2300M... | |
| XC2100A-05S | 1.47 $ | 1000 | COUPLER HYBRID 2000-2300M... | |
| XC2100E-10S | 1.46 $ | 1000 | COUPLER HYBRID 2000-2300M... | |
| XC2100A-10S | -- | 1000 | COUPLER HYBRID 2000-2300M... | |
| XC2100A-20S | -- | 2000 | COUPLER HYBRID 2000-2300M... |
Latest Products
CPL-5226-06-NNN-79
COUPLER 6 DB 6-18GHZRF Directional Coupl...
CPL-5232-20-SMA-79
COUPLER 20 DB 2-18GHZRF Directional Coup...
1E1305-3
COUPLER HYBRID 1.2-1.85GHZRF Directional...
XC1500A-20S
DIRECTIONAL COUPLERRF Directional Couple...
CP0805B1100CWTR
DIRECTIONAL COUPLER 1100MHZ 0805RF Direc...
CP0603A2100FLTR
DIRECTIONAL COUPLER 2100MHZ 0603RF Direc...
XC2100A-05S Datasheet/PDF