| Allicdata Part #: | XC6123C316MR-G-ND |
| Manufacturer Part#: |
XC6123C316MR-G |
| Price: | $ 0.34 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Torex Semiconductor Ltd |
| Short Description: | IC WATCHDOG TIMER SOT-25 |
| More Detail: | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel ... |
| DataSheet: | XC6123C316MR-G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.30341 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Watchdog Circuit |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Open Drain or Open Collector |
| Reset: | Active Low |
| Reset Timeout: | 100 ms Typical |
| Voltage - Threshold: | 1.6V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package: | SOT-25 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - Supervisors
PMIC - Supervisors fall within the broad power management IC (PMIC) group that is used in electronic circuits for managing power flow. One type of Supervisors, called the XC6123C316MR-G, is gaining popularity in the embedded device market due to its wide range of applications and low cost. This article will discuss the application field and working principle of this Supervisors IC. The XC6123C316MR-G is a highly integrated Power Management solutions designed to manage power requirements of low power embedded systems. It is equipped with features such as low power consumption, ultra-low-resistance power MOSFETs, VCCO voltage sequencing and Precision Supervisory Circuit. These features make the XC6123C316MR-G the perfect choice for applications such as minimalistic smart home devices, portable medical equipments and battery powered systems. Additionally, its advanced output voltage sequencing, precision voltage monitoring and adjustable power/ground sequencing make it an ideal for portable application systems that are susceptible to cold start and hot start failures. The XC6123C316MR-G is a DC/DC voltage supervisor IC whose primary function is to monitor an input voltages and control the power and ground outputs to the next circuit stage. Its input voltage is rated from 1.2V to 16V and can use an external transistor to extend the voltage range to 20V. Its output voltage is 10V-18V, with maximum current of 40mA. Additionally, its programmable undervoltage (UV), overvoltage (OV) and reverse charge protection guarantees the robust power delivery over lifetime with low power consumption.The XC6123C316MR-G accomplishes its power management and supervision functions through three main components – the UV/OV protection circuit, the programmable reset and click pin, and the precision voltage monitor. The UV/OV protection circuit is used to regulate the output voltage according to an external analog/digital signal. It is also capable of overriding the digital signal if an excessive over-voltage or under-voltage is detected. The programmable reset pin, monitored by the digital clock, allows for application specific functionalities and provides countermeasures against excessive or prolonged system power failures. The Precision Voltage Monitor can monitor the output voltage within 1% accuracy with a read error margin of ±10%. This provides reliable voltage and current feedbacks to the systems and power supplies, allowing them to adjust the power delivery according to real-time needs.In conclusion, the XC6123C316MR-G is an ideal Supervisors IC for low power embedded systems due to its rich feature set and competitive pricing. Its advanced programmable system functions, wide input voltage range and precise voltage monitoring make it a robust and reliable power management specialist.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "XC61" Included word is 32
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| XC6121C425MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6124D328ER-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER 6-USPSu... |
| XC6119N48ANR-G | Torex Semico... | 0.19 $ | 1000 | IC VOLT DET TIME DLY 4.8V... |
| XC6119N50ANR-G | Torex Semico... | 0.19 $ | 1000 | IC VOLT DET TIME DLY 5.0V... |
| XC6118C12AGR-G | Torex Semico... | 0.2 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 1.2V 4-USPS... |
| XC6118C17AGR-G | Torex Semico... | 0.2 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 1.7V 4-USPS... |
| XC6118N34CGR-G | Torex Semico... | 0.2 $ | 1000 | IC SUPERVISOR 3.4V 4-USPS... |
| XC6124A316MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6121F517MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6123C618MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6122E718MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6122A320MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6123E420MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6124A321MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6123E625MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6121E626MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6121A327MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6123C530MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6122D430MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6124A531MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6124A632MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6124E432MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6124D738MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6123C740MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6123D642MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6124A448MR-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6122C519ER-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER 6-USPSu... |
| XC6124E519ER-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER 6-USPSu... |
| XC6121A220MG-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER SOT-25S... |
| XC6121F525ER-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER 6-USPSu... |
| XC6122A326ER-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER 6-USPSu... |
| XC6122F727ER-G | Torex Semico... | 0.34 $ | 1000 | IC WATCHDOG TIMER 6-USPSu... |
Latest Products
MAX16038LLA23+
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
TC1270ANSBVCTTR-VAO
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
TC54VN1802EZB
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
TC54VC4402EZB
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
ADM705AR-REEL
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
XC6108N29DGR-G
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
XC6123C316MR-G Datasheet/PDF