05K160-K20S3 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
05K160-K20S3-ND
Manufacturer Part#:
05K160-K20S3
Product Category:
Uncategorized
Manufacturer: Rosenberger
Short Description: PRECISION N TYPE CALIBRATION ADA
More Detail: N/A
DataSheet: 05K160-K20S3 datasheet05K160-K20S3 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: *
Part Status: Active
Description
The 05K160-K20S3 is a mesh-drive motor with a maximum rated torque of 160Nm, a rated power range of 25kW to 110kW and a speed range between 1000 rpm to 13000 rpm. It is well suited for a variety of applications requiring precise control of speed and position. Its applications range from medical equipment, packaging machines, printing machines, wind turbines, CNC machines, machine tools, robotics, and pumps, to name a few.