| Allicdata Part #: | 1557OR005-ND |
| Manufacturer Part#: |
1557 OR005 |
| Price: | $ 71.82 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 100' |
| More Detail: | 16 AWG Hook-Up Wire 26/30 Orange 1000V 100.0' (30.... |
| DataSheet: | 1557 OR005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 6 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 65.29320 |
| 5 +: | $ 58.03560 |
| 10 +: | $ 50.78120 |
| 25 +: | $ 43.52670 |
| 50 +: | $ 40.62490 |
| 100 +: | $ 38.59370 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Orange |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 80°C |
| Voltage: | 1000V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.092" (2.34mm) |
| Series: | MIL-W-76B Type MW |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 26/30 |
| Wire Gauge: | 16 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
.Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) are electrical wires used in applications such as home wiring, audio/visual equipment connections, and power circuits. Specifically, 1557 and OR005 are two types of single conductor cable available, and they are commonly used for applications requiring flexibility in high temperatures and voltage. This article will discuss the application field and working principle of the 1557 and OR005 single conductor cables.
Application Field
1557 and OR005 single conductor cables are most commonly used in industrial settings, such as in Aerospace, Automotive, Military, and Rail industries. They are designed to be able to withstand high temperatures, as some applications such as in automotive engines can reach temperatures upwards of 203°F. Furthermore, these cables are designed to work in high voltage environments, with up to 600 Volts DC and 347 Volts AC capability.
Because of their reliability and strength, 1557 and OR005 single conductor cables are also used in underground applications and as a connecting cable between motor branches and other pieces of equipment. Both cables are also resistant to UV, ageing, abrasion, cut-through and flame retardant up to 80°C/176°F, adding an extra layer of protection during extreme conditions.
Working Principle
The 1557 and OR005 single conductor cables are made of enameled copper wire. The enamel insulation and abrasion resistant jackets make the cable resistant to moisture, oil, solvents, extreme temperatures, and chemicals; these conditions make these cables viable for a multitude of applications. The copper wire also facilitates the most efficient conductivity with strong electromagnetic shielding capabilities.
The 1557 and OR005 single conductor cables have a 0.010 nominal thickness and come in multiple sizes and colors. Sizes range from 8-16 AWG, and multiple colors are available for coding and identification. They are also UL recognized and CSA certified with an operating temperature range of -40°C to 80°C, making them suitable for a wide range of applications.
Conclusion
1557 and OR005 single conductor cables are both strong and reliable cables but are specifically designed to be used in high temperatures and voltage applications. The enameled copper wires provide the most efficient conductivity to meet the requirements of many different applications. The variety of sizes and colors available for these cables make them capable of meeting different needs such as cable identification and underground applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1557160000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS 5.0... |
| 1557 OR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 6 | HOOK-UP STRND 16AWG ORANG... |
| 1557-TL | Keystone Ele... | 291.06 $ | 1000 | TOOL SET 1557 FORKED TERM... |
| LTP-1557AHR | Lite-On Inc. | 1.47 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" HI-EF... |
| 1557 WU001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/BLU 100... |
| 1557 YL005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 7 | HOOK-UP STRND 16AWG YELLO... |
| 1557361 | Phoenix Cont... | 32.62 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1557 WG005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/G... |
| 1557310000 | Weidmuller | 1.98 $ | 210 | TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08... |
| 1557-4 | Keystone Ele... | 0.41 $ | 1000 | TERM TURRET HOLLOW L=9.53... |
| LTP-1557AKR | Lite-On Inc. | 1.7 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" SUPER... |
| 1557210000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS 5.0... |
| 1557380-1 | TE Connectiv... | 2.89 $ | 1000 | CABLE FLXSTRP 10POS 2.54M... |
| 1557329 | Phoenix Cont... | 14.47 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1557 SL001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG SLATE... |
| 1557460000 | Weidmuller | 1.48 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08... |
| LTP-1557AKA | Lite-On Inc. | 1.81 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" RED-O... |
| 1557 BL005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 4 | HOOK-UP STRND 16AWG BLUE ... |
| 1557 WH001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHITE... |
| 1557921 | Phoenix Cont... | 20.37 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1557 WY001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/YEL 100... |
| 1557 WY005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/Y... |
| 1557010000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 22POS 5.0... |
| 1557 SL005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG SLATE... |
| 84BB-1557-A | Grayhill Inc... | 0.92 $ | 1000 | KEYPAD LEGEND |
| 1557 WR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/R... |
| 1557410000 | Weidmuller | 2.63 $ | 70 | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08... |
| 1557560000 | Weidmuller | 2.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08... |
| 1557840 | Phoenix Cont... | 17.87 $ | 1000 | CBL MALE TO WIRE LEAD 5PO... |
| 1557 WV005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/V... |
| 1557 BR001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG BROWN... |
| 1557 WV001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/VIO 100... |
| 1557 WB005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG WHT/B... |
| 1557 RD005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 7 | HOOK-UP STRND 16AWG RED 1... |
| 15579 | PanaVise | 33.36 $ | 1000 | PORTAGRIP PHONE HOLDER WI... |
| 1557 GR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 7 | HOOK-UP STRND 16AWG GREEN... |
| 1557 BR005 | Alpha Wire | 71.82 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 16AWG BROWN... |
| LTP-1557AG | Lite-On Inc. | 1.64 $ | 1000 | LED MATRIX 5X7 1.2" GREEN... |
| C-1557 | Bud Industri... | 252.22 $ | 20 | CABINET SLOPING PANEL PRE... |
| 1557 WO001 | Alpha Wire | 325.03 $ | 1000 | HOOK-UP 16AWG WHT/ORG 100... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
1557 OR005 Datasheet/PDF