| Allicdata Part #: | 15KP22C-ND |
| Manufacturer Part#: |
15KP22C |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Short Description: | TVS DIODE 22V 38.96V P600 |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 15KP22C Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 38.96V |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Capacitance @ Frequency: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 15000W (15kW) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | -- |
| Series: | 15KP |
| Voltage - Breakdown (Min): | 23.06V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 22V |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Type: | Zener |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
15KP22C TVS – Diodes
Transient Voltage Suppression (TVS) diodes are electrical components that protect high-speed electronics from voltage transients induced by lightning and other sources of electromagnetic interference (EMI). The 15KP22C is one of the most widely used TVS diodes in the electronics industry, due to its excellent performance characteristics, low capacitance, and wide operating temperature range. In this article, we’ll discuss the application field and working principle of the 15KP22C TVS diode.Application Field
The 15KP22C is one of the most popular TVS diodes in the electronics industry, and is typically used to protect high-speed applications such as PC boards, data and telecommunication lines, and automotive systems. It is also suitable for use in electronic consumer applications that require protection from transient events such as lightning and electrostatic discharge (ESD).Working Principle
The 15KP22C is a unidirectional diode that is designed to provide excellent protection from high-voltage spikes caused by ESD, lightning, and other sources. When the diode is placed in line with a circuit, it will clamp the incoming voltage if it exceeds a certain value (known as the breakdown voltage) and redirect current away from the circuit. This action helps to protect sensitive components from damage due to over voltage.The 15KP22C is designed to provide high clamping performance while keeping capacitance and leakage current at a minimum. It also has a wide operating temperature range that allows it to be used in a variety of different applications. Its low-capacitance design also helps to minimize signal distortion and disruption in high-frequency applications.Conclusion
The 15KP22C is one of the most widely used TVS diodes in the industry. It provides excellent protection from transients and has a wide operating temperature range that makes it suitable for use in a variety of application fields. Its low capacitance design also helps to minimize disruption in high frequency circuits, making it an ideal choice for protecting sensitive components.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "15KP" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 15KPA24CE3/TR13 | Microsemi Co... | 7.25 $ | 1000 | TVS DIODE 24V P600 |
| 15KPA75CA-HR | Littelfuse I... | 12.61 $ | 1000 | TVS DIODE 75V 122V P600 |
| 15KP240A-TP | Micro Commer... | 4.28 $ | 1000 | TVS DIODE 240V 388V R-6 |
| 15KPA220A | Littelfuse I... | 4.17 $ | 1000 | TVS DIODE 220V 356V P600 |
| 15KPA120CA | Littelfuse I... | 4.17 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 192.3V P60... |
| 15KPA150 | Littelfuse I... | 4.17 $ | 1000 | TVS DIODE 150V 254V P600 |
| 15KPA150CE3/TR13 | Microsemi Co... | 7.25 $ | 1000 | TVS DIODE 150V P600 |
| 15KPA33E3/TR13 | Microsemi Co... | 7.25 $ | 1000 | TVS DIODE 33V P600 |
| 15KPA60E3/TR13 | Microsemi Co... | 7.25 $ | 1000 | TVS DIODE 60V P600 |
| 15KP20 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 20V 36.02V P600 |
| 15KP30 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 30V 53.24V P600 |
| 15KP220C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 220V 373.8V P60... |
| 15KP24A | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 40.5V P600 |
| 15KP54C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 54V 91.88V P600 |
| 15KPA120ATR | SMC Diode So... | 1.11 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 192.3V P60... |
| 15KPA22CATR | SMC Diode So... | 1.11 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 37.1V P600 |
| 15KPA28ATR | SMC Diode So... | 1.11 $ | 1000 | TVS DIODE 28V 47.5V P600 |
| 15KPA130-B | Littelfuse I... | 5.39 $ | 1000 | TVS DIODE 130V 218.72V P6... |
| 15KPA36-B | Littelfuse I... | 5.39 $ | 1000 | TVS DIODE 36V 62.79V P600 |
| 15KPA40CA-B | Littelfuse I... | 5.39 $ | 1000 | TVS DIODE 40V 65.8V P600 |
| 15KPA22CA-HR | Littelfuse I... | 12.61 $ | 1000 | TVS DIODE 22V 37.1V P600 |
| 15KPA16CA | Littelfuse I... | 3.12 $ | 1000 | TVS AXIAL HI-POWER |
| 15KPA51CATR | SMC Diode So... | 1.11 $ | 1000 | TVS DIODE 51V 82.8V P600 |
| 15KP90C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 90V 153.3V P600 |
| 15KP100A | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 100V 162V P600 |
| 15KPA24C-B | Littelfuse I... | 4.04 $ | 1000 | TVS DIODE 24V 42.74V P600 |
| 15KPA45C | Littelfuse I... | 4.17 $ | 1000 | TVS DIODE 45V 76.44V P600 |
| 15KPA33-B | Littelfuse I... | 5.39 $ | 1000 | TVS DIODE 33V 57.44V P600 |
| 15KPA280CAE3/TR13 | Microsemi Co... | 7.25 $ | 1000 | TVS DIODE 280V 454.5V P60... |
| 15KPA200A-HR | Littelfuse I... | 12.61 $ | 1000 | TVS DIODE 200V 319.1V P60... |
| 15KP120C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 120V 202.65V P6... |
| 15KP26C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 26V 46.2V P600 |
| P-15KP66CA | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 66V 35V P600 |
| 15KPA36CA | Littelfuse I... | -- | 1000 | TVS DIODE 36V 59.8V P600 |
| 15KPA220 | Littelfuse I... | 4.17 $ | 1000 | TVS DIODE 220V 373.8V P60... |
| 15KPA280 | Littelfuse I... | 4.17 $ | 1000 | TVS DIODE 280V 477.23V P6... |
| 15KPA64 | Littelfuse I... | 4.17 $ | 1000 | TVS DIODE 64V 109.41V P60... |
| 15KP45 | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | TVS DIODE 45V 76.65V P600 |
| 15KPA200A-B | Littelfuse I... | 5.39 $ | 1000 | TVS DIODE 200V 319.1V P60... |
| 15KPA110C-B | Littelfuse I... | 5.39 $ | 1000 | TVS DIODE 110V 187.53V P6... |
Latest Products
SMCJ6053/TR13
TVS DIODE 31V 56.4V DO214AB
VTVS8V5GSMF-HM3-18
TVS DIODE 8.5V 13.5V DO219AB
MRT100KP350CAE3
TVS DIODE 350V 690V CASE 5A
MRT100KP170CA
TVS DIODE 170V 334V CASE 5A
MP6KE8.2AE3
TVS DIODE 7.02V 12.1V T-18
MP5KE78AE3
TVS DIODE 78V 126V DO204AL
15KP22C Datasheet/PDF