| Allicdata Part #: | 1651RD005-ND |
| Manufacturer Part#: |
1651 RD005 |
| Price: | $ 296.77 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 12AWG RED 100' |
| More Detail: | 12 AWG Hook-Up Wire 65/30 Red 600V 100.0' (30.5m) |
| DataSheet: | 1651 RD005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 269.79100 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Red |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.045" (1.14mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.183" (4.65mm) |
| Series: | MIL-W-76B Type HW |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 65/30 |
| Wire Gauge: | 12 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) are cables specifically designed to be used for internal wiring for electrical control panels, fields and other general-purpose applications. The 1651 RD005 is a single conductor cable, primarily used for power and control wiring. It can be used in a variety of applications, including computers, electronics and audio/video equipment.
The 1651 RD005 is a single conductor cable constructed from 16 AWG solid bare copper. It is covered with a jacket of flame retardant PVC and features an extra-low capacitance design for reliable signal and data transmission. It also features a high-temperature jacket for long-term strength and endurance. The cable has a UL rating of 600V.
The 1651 RD005 is designed for use in harsh industrial environments and is suitable for direct burial applications. It is engineered for maximum flexibility and is approved for use in exposed or concealed locations. It is highly resistant to oil, moisture, acids and other harsh chemicals. The cable is also resistant to UV sunlight exposure and extreme temperatures ranging from -60° F to +200° F.
In terms of power and control wiring, the 1651 RD005 features a twisted-pair design which reduces interference from electromagnetic fields and other electrical signals. This allows the cable to deliver high-quality signal and data transmission with minimal attenuation. It also helps protect the cable from interference and signal degradation.
The 1651 RD005 is highly reliable and can withstand temperature extremes, oil, acids, moisture, UV radiation and physical abuse. It can also be used in outdoor environments. Its design makes it suitable for a variety of applications including power and control wiring, computer and audio/video equipment.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 165140 | TE Connectiv... | 0.29 $ | 2127 | CONN WIRE PIN 16-22AWG SO... |
| 1651995-1 | TE Connectiv... | 77.93 $ | 1000 | 294-0099-00100N=TA CONN,S... |
| 1651202-1 | TE Connectiv... | 7.58 $ | 1000 | 425-0001-01100=SA CONNECT... |
| 165167 | TE Connectiv... | 0.28 $ | 9923 | CONN WIRE PIN TERM 16-22A... |
| 1651 RD001 | Alpha Wire | 0.69 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 12AWG RED 1... |
| 1651813-1 | TE Connectiv... | 23.62 $ | 1000 | 705-0073-01100=SA ADAPTER... |
| 1651203-1 | TE Connectiv... | 7.81 $ | 1000 | 426-0001-01100=SA CONNECT... |
| 1651 | Adafruit Ind... | 24.47 $ | 32 | 2.8" TFT RESISTIVE TOUCH ... |
| 1651830000 | Weidmuller | 7.49 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 11/22POS ... |
| 1651-16S | Techspray | 25.38 $ | 36 | PRECISION V FLUX REMOVER ... |
| 1651382-2 | TE Connectiv... | 13.27 $ | 1000 | 281-0492-00100B=TA CONN,P... |
| 1651226666 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | HDC-HDD-108BCM |
| 1651 WH005 | Alpha Wire | 296.77 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 12AWG WHITE... |
| 1651160-1 | TE Connectiv... | 87.73 $ | 1000 | PANEL DISCONECT |
| 1651570000 | Weidmuller | 41.36 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP SOCKET... |
| 1651286666 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | HDC-HDD-108SCM109-216 |
| 1651980000 | Weidmuller | 2.01 $ | 1000 | TERM FT 3-WIRE SENSOR WM ... |
| MGA-16516-BLKG | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | IC AMP LNA GAAS MMIC DUAL... |
| 1651810000 | Weidmuller | 6.79 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9/18POS 5... |
| 1651876-1 | TE Connectiv... | 13.23 $ | 1000 | 281-0509-00100A=TA CONN,P... |
| 1651700000 | Weidmuller | 66.27 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP SOCKET... |
| ER-16515-RB | Bud Industri... | 616.81 $ | 1000 | RACK ECONOMIZER 75.31X22 ... |
| 1651230000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ12... |
| 1651670000 | Weidmuller | 61.5 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP SOCKET... |
| 1651170000 | Weidmuller | 13.45 $ | 1000 | INSERT MALE 42POS+1GND CR... |
| ER-16511-S | Bud Industri... | 490.57 $ | 1000 | RACK ECONOMIZER 25.31X22 ... |
| ER-16516-BT | Bud Industri... | 652.78 $ | 1000 | RACK ECONOMIZER 84.06X22 ... |
| 1651690-1 | TE Connectiv... | 29.58 $ | 1000 | 222-0166-00100A=TA CONN,S... |
| 1651260000 | Weidmuller | 13.45 $ | 1000 | INSERT FEMALE 72POS+1GND ... |
| ER-16514-S | Bud Industri... | 590.65 $ | 1000 | RACK ECONOMIZER 66.56X22 ... |
| 1651430-1 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | 293-0086-00900B=TA CONN,P... |
| CP-165102-10-X | TE Connectiv... | 0.01 $ | 1000 | LABEL ID PRODUCT |
| 1651306666 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | HDC-HDD-108BCM109-216 |
| 1651766-1 | TE Connectiv... | 4.99 $ | 1501 | TA HOOD,LKG,#4 |
| ER-16513-BT | Bud Industri... | 540.02 $ | 1000 | RACK ECONOMIZER 57.81X22 ... |
| 1651162-1 | TE Connectiv... | 37.9 $ | 1000 | 222-0147-00100B=CONN,SKT,... |
| ER-16512-S | Bud Industri... | 517.39 $ | 1000 | RACK ECONOMIZER 47.31X22 ... |
| 1651329-1 | TE Connectiv... | 46.04 $ | 1000 | 222-0157-00100B=TA CONNEC... |
| 1651430000 | Weidmuller | 66.27 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP PIN 18... |
| 1651350000 | Weidmuller | 13.5 $ | 1000 | INSERT MALE 10+2POS+1GND ... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
1651 RD005 Datasheet/PDF