| Allicdata Part #: | 168JK-ND |
| Manufacturer Part#: |
168 |
| Price: | $ 0.41 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | JKL Components Corp. |
| Short Description: | LAMP INCAND T3.25 WEDGE 14V |
| More Detail: | Incandescent Lamp Clear 14V Round with Domed Top, ... |
| DataSheet: | 168 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 100 +: | $ 0.36855 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Type: | Incandescent |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Color: | Clear |
| Voltage Rating: | 14V |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 3 |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Lens Size: | RT-3 1/4 |
| Lead Style: | Wedge |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Incandescent lamps are widely used in a variety of applications, including domestic lighting, industrial lighting, projection systems, and medical and scientific research. Incandescent lamps are generally composed of a thermally conductive filament, an electrical conductor, and an electrical insulating medium. The insulating medium can be either a gas or a vacuum.
The filament in an incandescent lamp is usually made from a metal, such as tungsten, or a carbon-based material such as graphite. The electrical conductor is typically made from an alloy of copper and nickel. The electrical insulating medium typically consists of a vacuum or a mixture of noble gases such as argon, krypton, and neon.
The working principle of an incandescent lamp is simple. When electricity is passed through the filament, the heat generated causes the filament to become incandescent and emit light. The light emitted is a combination of infrared radiation and visible light.
Neon lamps are typically used in a variety of applications, including decorative lighting, advertising signage, medical and scientific research, and industrial lighting. Neon lamps consist of an evacuated glass tube filled with a mixture of argon, krypton, and/or neon gases. The electrodes in the neon lamp are typically made from an alloy of copper and nickel.
The working principle of a neon lamp is very similar to that of an incandescent lamp. When electricity is passed through the electrodes, the heat generated causes the gases in the tube to become ionized. The ionized gases emit a characteristic light that is visible to the human eye. The light emitted by a neon lamp is usually a bright, well-defined color.
In conclusion, incandescent lamps and neon lamps are widely used in a variety of applications for domestic lighting, industrial lighting, projection systems, medical and scientific research, and decorative and advertising signage.
Both incandescent lamps and neon lamps rely on the principle of heat generating light via an electrical current. In an incandescent lamp, the light is a combination of infrared radiation and visible light. In a neon lamp, the light is a bright, well-defined color due to the ionization of the gases in the tube.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 168684J50F-F | Cornell Dubi... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC ... |
| 168392K100A-F | Cornell Dubi... | 0.16 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 100VD... |
| 1687750000 | Weidmuller | 6.52 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 510-87-168-17-001101 | Preci-Dip | 4.65 $ | 1000 | CONN SOCKET PGA 168POS GO... |
| 1683565 | Phoenix Cont... | 18.52 $ | 1000 | CABLE 3POSCable Assembly |
| ATS-19F-168-C2-R0 | Advanced The... | 3.52 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| ATS-03H-168-C3-R0 | Advanced The... | 3.39 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| 1689301-1 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | FRAME,MEP-6T EXTENSION |
| 1689508-1 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | DISK, LOAD CELL |
| 1683659 | Phoenix Cont... | 89.87 $ | 1000 | SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT... |
| 614-93-168-17-101001 | Mill-Max Man... | 18.49 $ | 1000 | SKT CARRIER PGA |
| 551-90-168-17-101003 | Mill-Max Man... | 23.39 $ | 1000 | CONN HDR SOLDRTL |
| DSC1121CI2-168.0000 | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | OSC MEMS 168.000MHZ CMOS ... |
| 168223J250C-F | Cornell Dubi... | 0.16 $ | 1000 | CAP FILM 0.022UF 5% 250VD... |
| 168.6785.4207 | Littelfuse I... | 1.74 $ | 1000 | FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE ... |
| 1682820000 | Weidmuller | 2.71 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS VERT... |
| 510-87-168-17-102101 | Preci-Dip | 4.65 $ | 1000 | CONN SOCKET PGA 168POS GO... |
| 1682740000 | Weidmuller | 0.81 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS VERT ... |
| 1682780000 | Weidmuller | 1.74 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 1689405-1 | TE Connectiv... | 44.02 $ | 1000 | COUPLER, USB PANEL MOUNT |
| ATS-20C-168-C1-R0 | Advanced The... | 3.13 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| ATS-08G-168-C1-R0 | Advanced The... | 3.17 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| ATS-17B-168-C1-R0 | Advanced The... | 3.17 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| ATS-21B-168-C3-R0 | Advanced The... | 3.39 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| ATS-06E-168-C3-R0 | Advanced The... | 3.39 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| 523-13-168-17-105002 | Mill-Max Man... | 40.33 $ | 1000 | SKT PGA WRAPOST |
| 168-PRS17011-12 | Aries Electr... | 47.79 $ | 1000 | CONN SOCKET PGA ZIF GOLD |
| ATS-11F-168-C2-R0 | Advanced The... | 3.52 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| ATS-21C-168-C2-R0 | Advanced The... | 3.52 $ | 1000 | HEATSINK 25X25X25MM R-TAB... |
| 1688625 | Phoenix Cont... | 57.61 $ | 1000 | CONN MOD JACK 8P8C R/A SH... |
| 1689064 | Phoenix Cont... | 9.19 $ | 734 | INSERT RJ45 JACK COUPLERI... |
| 168457064002025 | AVX Corporat... | 0.0 $ | 1000 | CONNECTOR HEADER 64POS R/... |
| 1689970 | Phoenix Cont... | 3.93 $ | 1000 | DSUB CONT CARRIER SHELL S... |
168 Datasheet/PDF