| Allicdata Part #: | 1705SL002-ND |
| Manufacturer Part#: |
1705 SL002 |
| Price: | $ 398.73 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | MIC CABLE 24AWG 1000V SLATE 500' |
| More Detail: | 24 AWG Microphone, Shielded Wire 10/34 Slate 1000V... |
| DataSheet: | 1705 SL002 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 362.47700 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Slate |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Voltage: | 1000V |
| Length: | 500.0' (152.4m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.020" (0.51mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.106" (2.69mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 10/34 |
| Wire Gauge: | 24 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Microphone, Shielded |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Introduction Single conductor cables, better known as hook-up wires, are insulated electrical cables used in the assembly of electronic components. They are widely used to connect components inside electronic equipment, connecting these components to other components and to other circuits. Hook-up wires also have a specific designation, the 1705 SL002 type, so named for the UL (Underwriters Laboratories) specifications of the same name. This type of hook-up wire is most common for medium to high voltage applications.
Applications
1705 SL002 hook-up wires are used in a variety of applications including long-term wiring in commercial buildings, industrial equipment, and high voltage/current connections in power plants. They are commonly used in the automobile industry as wiring for instrument panels, window motors, and airbags.
Hook-up wires are also used in the medical field, where they are used to securely connect equipment, such as medical instrumentation and monitoring systems. In household applications, these wires can be found in appliances and consumer electronics, such as radios, microwaves, and refrigerators.
Working Principle
Hook-up wires are composed of an insulated conductor, which may be solid, stranded, stranded flat, or tinned flat. The conductor is wrapped with a braid of insulation material, which is designed to protect the conductor from the elements surrounding it. The braid is usually composed of either PVC, rubber, or neoprene.
The primary function of the braid is to provide electrical insulation between parts of the hook-up wire and therefore serves as an electrical barrier for conducting current. The outer layer of insulation can also provide additional protection from heat, moisture, sunlight, and other environmental factors.
The insulation of the hook-up wire is designed to be flexible, allowing the wire to bend and twist without breaking. The wire can be used in both indoor and outdoor applications as it is weather-resistant.
Conclusion
1705 SL002 hook-up wires are widely used in many industries, due to their ability to conduct electricity efficiently and their flexibility. These wires are particularly useful in the assembly of electronic components, connecting them securely in various applications. Their insulation is also designed to be durable and weather-resistant, allowing for long-lasting use in various conditions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1705810 | Phoenix Cont... | 3.69 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS VERT... |
| 1705621 | Phoenix Cont... | 5.92 $ | 1000 | TERM BLOCK10 Position Wir... |
| 1705937 | Phoenix Cont... | 1.38 $ | 1000 | DP-PLW 16-6/3 3MM |
| 17050952201 | HARTING | 4.38 $ | 40 | HAR-BUS HM MEL TYP B19 AF... |
| 1705 SL005 | Alpha Wire | 143.42 $ | 4 | MIC CABLE 24AWG 1000V SLA... |
| 1705210000 | Weidmuller | 6.78 $ | 180 | CONN PCB BLZ AH 4POS BK |
| 1705303020 | Molex, LLC | 8.09 $ | 1000 | IMPACT 85 DC 3X10 GL SN |
| 1705016 | Phoenix Cont... | 1.53 $ | 25 | PC TERM BLOCK 1POS 5MM1 P... |
| 1705270000 | Weidmuller | 5.49 $ | 1000 | CONN PCB BLZ AH 9POS BK |
| 170562J630BB | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 5600PF 5% 630VDC... |
| 1705303022 | Molex, LLC | 9.56 $ | 1000 | IMPACT 3X12 85OHM GL DC A... |
| 1705126 | Phoenix Cont... | 3.49 $ | 1000 | RS-KDS 2 5-LA |
| 17051332006 | HARTING | 9.24 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705253608 | Molex, LLC | 8.98 $ | 1000 | IMPACT BP 3X16 85OHM GL S... |
| 1705004 | Phoenix Cont... | 2.08 $ | 1000 | PV-FT-CF-C-4-170-BU-SPFem... |
| 1705494 | Phoenix Cont... | 0.41 $ | 80 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 17051331203 | HARTING | 6.64 $ | 34 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705255807 | Molex, LLC | 6.21 $ | 1000 | IMPACT 85OHM BP 3X8 GR SN |
| 17051332203 | HARTING | 5.74 $ | 30 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705625 | Phoenix Cont... | 0.76 $ | 1000 | TERM BLOCK 1POS SIDE PANE... |
| 1705922000 | Weidmuller | 80.72 $ | 1000 | SENSOR DISTRIBUTOR |
| 1705109107 | Molex, LLC | 9.84 $ | 1000 | IMPACT 3X10 85OHM RIGHT G... |
| 1705081 | Phoenix Cont... | 0.87 $ | 1000 | PCB TERMINAL BLK 1POS1 Po... |
| 1705808 | Phoenix Cont... | 6.83 $ | 1000 | PLUG COMPONENT NOMINAL CU... |
| 1705260000 | Weidmuller | 6.08 $ | 1000 | CONN PCB BLZ AH SIZE2 8PO... |
| 1705251824 | Molex, LLC | 5.08 $ | 1000 | IMPACT BP 3X8 85OHM DUAL ... |
| 1705251105 | Molex, LLC | 5.45 $ | 1000 | IMPACT 85OHM BP 3X10 OPEN... |
| 1705689 | Phoenix Cont... | 2.74 $ | 1000 | TERM BLOCK PCB5 Position ... |
| 1705253807 | Molex, LLC | 6.21 $ | 1000 | IMPACT 85OHM BP 3X8 GL SN |
| 17050952202 | HARTING | 5.04 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705029 | Phoenix Cont... | 0.32 $ | 1000 | PITCH SPACER 2.5MM GREEN |
| 1705820001 | Weidmuller | 4.65 $ | 1000 | TERMINAL MARKERS KSW 4 10... |
| 1705676 | Phoenix Cont... | 2.63 $ | 313 | PC TERM BLOCK 4POS 3.81MM... |
| 17051331603 | HARTING | 13.58 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP B19,... |
| 1705545-1 | TE Connectiv... | 13.93 $ | 1000 | ZP 2MM FB+UNSHIELD.CABLE ... |
| 2-1705771-0 | TE Connectiv... | 0.41 $ | 1000 | PLUG CONNECTOR, 3 POS, BA... |
| 1705305020 | Molex, LLC | 8.09 $ | 1000 | IMPACT 85 DC 3X10 GR SN |
| 1705549-1 | TE Connectiv... | 1.23 $ | 500 | CONN MOD JACK 8P8C SHLDJa... |
| 1-1705300-7 | TE Connectiv... | 0.23 $ | 1000 | SIM CONNECTOR 5 DIRECTION... |
| 1705251815 | Molex, LLC | 4.71 $ | 1000 | IMPACT BP 3X8 85OHM LEFT ... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
1705 SL002 Datasheet/PDF