| Allicdata Part #: | 171367-1-ND |
| Manufacturer Part#: |
171367-1 |
| Price: | $ 4.32 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Short Description: | CONN HEADER 21POS R/A TIN |
| More Detail: | Connector Header Through Hole, Right Angle 21 posi... |
| DataSheet: | 171367-1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 350 +: | $ 3.88773 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Insulation Height: | 0.658" (16.71mm) |
| Contact Shape: | Rectangular |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | -- |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | Mounting Flange |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | -- |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Tab |
| Pitch - Mating: | -- |
| Number of Positions: | 21 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.236" (6.00mm) |
| Series: | MIC (Multi-Interlock) |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | -- |
| Contact Length - Post: | 0.157" (4.00mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
171367-1 rectangular connectors are perhaps one of the most commonly used connector types in the electronics industry today and it is no surprise given its versatility, stability, and affordability. These type of connectors are generally employed for electrical and mechanical applications where stability and reliability are paramount. They are also used in harsh environments where extreme temperatures or other environmental hazards are present. The 171367-1 connectors are specifically designed for multi-pin systems, since they provide a secure connection between two or more devices.
The 171367-1 connectors have a female portion (also known as a header, female receptacle, or socket) on one end and a male portion (also known as a pin, male plug, or pin connector) on the other. These components are designed to create highly-reliable electrical connections by forming a connection between one or more conductive pins, often made of copper or other conductive materials. The female portion is usually insulated while the male portion is typically uninsulated. By soldering or using other connection techniques, superior electrical connections can be achieved.
The 171367-1 connectors also feature an array of configurations, allowing them to be used in several types of applications. This includes systems that require a large number of signal pins and/or large power distribution systems. The most common headers and male pins are available in two rows, with pins on a 0.1 inch (2.54mm) and two rows with pins on a 0.05 inch (2.54mm). Other options exist, including up to 30 signal pins on the 0.1 inch (2.54mm) spacing and up to 50 signal pins on the 0.05 inch (2.54mm) spacing. As such, the 171367-1 is capable of supporting a wide variety of applications.
The 171367-1 connector is also designed to be highly reliable. They typically feature an insulating plastic layer to protect the contacts while also helping pre-installation and disassembly operations. The contacts are usually made up of phosphor bronze, which has a low contact resistance and excellent wear resistance. The header/male pin connection is made up of a male pin and female receptacle that securely locks the connector. This ensures a strong connection and eliminates problems with accidental disconnection.
The 171367-1 connections can be used in various areas, such as computers, telecommunications, industrial automation, and instrumentation. They are also widely used in personal computers for connecting the motherboard to peripheral components such as hard drives, optical drives, and other devices. They have also been employed in a large variety of other items, such as audio and video components, switches, robotic systems, and many more. Due to their superior performance and flexibility, the 171367-1 connectors are quickly becoming the industry standard for reliable connectors.
In summary, the 171367-1 connectors are one of the most reliable and versatile connectors on the market today. They are capable of supporting a wide variety of applications due to their various configurations, low contact resistance, and excellent wear resistance. They are also widely used in a variety of industries, such as computers, telecommunications, instrumentation, and industrial automation. As such, the 171367-1 connectors are quickly becoming the industry standard for reliable connectors.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 171327-5 | TE Connectiv... | 40.21 $ | 1000 | HARD WARE KIT 75P DM BLOC... |
| 1713376 | Phoenix Cont... | 2.68 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 17130952601 | HARTING | 9.08 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 1713334 | Phoenix Cont... | 3.48 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| 1713949 | Phoenix Cont... | 5.57 $ | 1000 | TERM BLOCK3 Position Wire... |
| 171333J400E-F | Cornell Dubi... | 0.25 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 400VD... |
| 1713486 | Phoenix Cont... | 2.01 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 171333J630G-F | Cornell Dubi... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 630VD... |
| 1713723 | Phoenix Cont... | 1.52 $ | 6758 | TERM BLOCK PCB 2POS 5.08M... |
| 1713970001 | Weidmuller | 4.46 $ | 1000 | TERMINAL MARKERS KSW 2.5/... |
| 17131272601 | HARTING | 10.24 $ | 1000 | HAR-BUS HM MALE TYPE AB19... |
| 171335J160Q-F | Cornell Dubi... | 1.27 $ | 1000 | CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC ... |
| 1713936 | Phoenix Cont... | 0.9 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK8 Position... |
| 171383-1 | TE Connectiv... | 0.38 $ | 1000 | 6 CIRCUIT M-N-L CAPPositi... |
| 1713309 | Phoenix Cont... | 3.63 $ | 10 | CONN TERM BLOCK 5POS 5.08... |
| 1713457 | Phoenix Cont... | 1.42 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 1444-17135 | Hammond Manu... | 47.24 $ | 1000 | CHASSIS ALUM NATURAL 13"L... |
| 171367-1 | TE Connectiv... | 4.32 $ | 1000 | CONN HEADER 21POS R/A TIN... |
| 171322-2 | TE Connectiv... | 13.76 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P M BLOCK... |
| 17131272002 | HARTING | 9.33 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 171328-2 | TE Connectiv... | 54.41 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 75P M B... |
| 171315-3 | TE Connectiv... | 11.01 $ | 1000 | HARD WARD KIT 14P DM BLOC... |
| 171325-5 | TE Connectiv... | 43.86 $ | 1000 | HARD WARE KIT 50P DM BLOC... |
| 1713151607 | Molex, LLC | 10.55 $ | 1000 | IMPEL BP 4PX16C ASSY UNGD... |
| 1713839 | Phoenix Cont... | 2.52 $ | 50 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 1713525 | Phoenix Cont... | 2.11 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1713870000 | Weidmuller | 9.14 $ | 1000 | CABLE GLAND EMC IP68 BRAS... |
| 171334K160G-F | Cornell Dubi... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 160VD... |
| 171354-1 | TE Connectiv... | 0.85 $ | 1000 | 17 CIR MIC PLUG HSG17 Pos... |
| 171316-1 | TE Connectiv... | 12.07 $ | 1000 | HARD WARE KIT 14P M BLOCK... |
| 171320-1 | TE Connectiv... | 12.14 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 26P M B... |
| 171321-5 | TE Connectiv... | 29.19 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P DM BLOC... |
| 1713538 | Phoenix Cont... | 2.16 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 1713305 | Phoenix Cont... | 3.23 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 1713914 | Phoenix Cont... | 4.7 $ | 4018 | CONN TERM BLOCK 8POS 9.52... |
| 1713842 | Phoenix Cont... | 3.76 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 171363-1 | TE Connectiv... | 3.61 $ | 720 | CONN HEADER 17POS VERT TI... |
| 1713570 | Phoenix Cont... | 3.61 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 16POS STR... |
| 1713927 | Phoenix Cont... | 4.38 $ | 1000 | TERM BLOCK 32A 500V 6.35M... |
| 1713897 | Phoenix Cont... | 10.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
171367-1 Datasheet/PDF