| Allicdata Part #: | 1713334-ND |
| Manufacturer Part#: |
1713334 |
| Price: | $ 3.48 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM |
| More Detail: | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shro... |
| DataSheet: | 1713334 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 200 +: | $ 3.16531 |
Specifications
| Voltage - UL: | 300V |
| Insulation Height: | 0.362" (9.20mm) |
| Contact Tail Length: | 0.102" (2.60mm) |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Material: | -- |
| Wire Strip Length: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Size: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Features: | Mating Flange, Pick and Place Cap |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Black |
| Wire Gauge or Range - mm²: | -- |
| Wire Gauge or Range - AWG: | -- |
| Series: | COMBICON MCV |
| Current - UL: | 8A |
| Voltage - IEC: | 250V |
| Current - IEC: | 8A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Plug Wire Entry: | -- |
| Header Orientation: | Vertical |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Number of Levels: | 1 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Positions: | 10 |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks, also known as terminal strips, are used in electrical engineering to connect cables, conductors, and printed circuit boards securely. They are widely used in industries such as manufacturing, commercial, industrial, military, aerospace, and telecommunications.Terminal blocks come in two basic types: headers, plugs, and sockets. Headers are typically free-standing blocks, and allow users to connect wires together without having to solder them. They provide a very strong connection and are designed for high reliability applications. Plugs and sockets are used to join wires together, typically in smaller applications such as consumer electronics. Many plugs and sockets come with screw down terminals and are color-coded to help users connect wires quickly.Terminal blocks are typically composed of three main parts. The body provides the base for the blocks and holds the contacts. Contacts are usually metal pieces such as screws, spring contacts, or blades, and provide an electrical connection between the conductor and the terminal block. Lastly, the pins act as a bridge between the contacts and provide a path of electrical conductivity.Terminal blocks are widely used in many industrial and commercial applications, such as in factories, office buildings, on equipment, and in telecommunications. In factories, terminal blocks are used to connect power supplies, controllers, switches, and other devices. They are also used to connect sensors and control logic. In offices, terminal blocks are used to connect computers, printers, fax machines, phones, and other data-processing equipment. In equipment, terminal blocks can provide a secure connection for electricity and signal control for motors, pumps, lighting, and alarms. In telecommunications, terminal blocks can provide an efficient way of connecting multiple wires together in large systems such as telephones and various other communication systems.Terminal blocks have a wide range of working principles depending on the type of block and application. For example, a header terminal block typically works by providing connections between the conductors and the body of the block, while a plug and socket terminal block will usually handle powering electrical and electronic components. Additionally, some terminal blocks come with features such as surge protection, electric insulation, and noise reduction to ensure that electrical connections are safe and reliable.Terminal blocks are one of the most popular solutions in electrical engineering for a variety of applications. They provide an efficient way to safely connect cables, conductors, and printed circuit boards with minimal effort. They are easy to install and come in a variety of sizes, shapes, and materials, making them a great option for any application.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1713" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 171327-5 | TE Connectiv... | 40.21 $ | 1000 | HARD WARE KIT 75P DM BLOC... |
| 1713376 | Phoenix Cont... | 2.68 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 17130952601 | HARTING | 9.08 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 1713334 | Phoenix Cont... | 3.48 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT... |
| 1713949 | Phoenix Cont... | 5.57 $ | 1000 | TERM BLOCK3 Position Wire... |
| 171333J400E-F | Cornell Dubi... | 0.25 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 400VD... |
| 1713486 | Phoenix Cont... | 2.01 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 171333J630G-F | Cornell Dubi... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 5% 630VD... |
| 1713723 | Phoenix Cont... | 1.52 $ | 6758 | TERM BLOCK PCB 2POS 5.08M... |
| 1713970001 | Weidmuller | 4.46 $ | 1000 | TERMINAL MARKERS KSW 2.5/... |
| 17131272601 | HARTING | 10.24 $ | 1000 | HAR-BUS HM MALE TYPE AB19... |
| 171335J160Q-F | Cornell Dubi... | 1.27 $ | 1000 | CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC ... |
| 1713936 | Phoenix Cont... | 0.9 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK8 Position... |
| 171383-1 | TE Connectiv... | 0.38 $ | 1000 | 6 CIRCUIT M-N-L CAPPositi... |
| 1713309 | Phoenix Cont... | 3.63 $ | 10 | CONN TERM BLOCK 5POS 5.08... |
| 1713457 | Phoenix Cont... | 1.42 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT ... |
| 1444-17135 | Hammond Manu... | 47.24 $ | 1000 | CHASSIS ALUM NATURAL 13"L... |
| 171367-1 | TE Connectiv... | 4.32 $ | 1000 | CONN HEADER 21POS R/A TIN... |
| 171322-2 | TE Connectiv... | 13.76 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P M BLOCK... |
| 17131272002 | HARTING | 9.33 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP AB, ... |
| 171328-2 | TE Connectiv... | 54.41 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 75P M B... |
| 171315-3 | TE Connectiv... | 11.01 $ | 1000 | HARD WARD KIT 14P DM BLOC... |
| 171325-5 | TE Connectiv... | 43.86 $ | 1000 | HARD WARE KIT 50P DM BLOC... |
| 1713151607 | Molex, LLC | 10.55 $ | 1000 | IMPEL BP 4PX16C ASSY UNGD... |
| 1713839 | Phoenix Cont... | 2.52 $ | 50 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 1713525 | Phoenix Cont... | 2.11 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 8POS VERT ... |
| 1713870000 | Weidmuller | 9.14 $ | 1000 | CABLE GLAND EMC IP68 BRAS... |
| 171334K160G-F | Cornell Dubi... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 160VD... |
| 171354-1 | TE Connectiv... | 0.85 $ | 1000 | 17 CIR MIC PLUG HSG17 Pos... |
| 171316-1 | TE Connectiv... | 12.07 $ | 1000 | HARD WARE KIT 14P M BLOCK... |
| 171320-1 | TE Connectiv... | 12.14 $ | 1000 | HARD WARE KIT FOR 26P M B... |
| 171321-5 | TE Connectiv... | 29.19 $ | 1000 | HARD WARE KIT 34P DM BLOC... |
| 1713538 | Phoenix Cont... | 2.16 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT ... |
| 1713305 | Phoenix Cont... | 3.23 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS VERT ... |
| 1713914 | Phoenix Cont... | 4.7 $ | 4018 | CONN TERM BLOCK 8POS 9.52... |
| 1713842 | Phoenix Cont... | 3.76 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 171363-1 | TE Connectiv... | 3.61 $ | 720 | CONN HEADER 17POS VERT TI... |
| 1713570 | Phoenix Cont... | 3.61 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 16POS STR... |
| 1713927 | Phoenix Cont... | 4.38 $ | 1000 | TERM BLOCK 32A 500V 6.35M... |
| 1713897 | Phoenix Cont... | 10.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS STR ... |
Latest Products
1892900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1895900000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1893340000
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM20 Posit...
1851620000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1892890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1895890000
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM19 Posit...
1713334 Datasheet/PDF