| Allicdata Part #: | A1857/19S-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
1857/19 SL005 |
| Price: | $ 95.42 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 100' |
| More Detail: | 18 AWG Hook-Up Wire 19/30 Slate 600V 100.0' (30.5m... |
| DataSheet: | 1857/19 SL005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 86.75100 |
| 5 +: | $ 77.11200 |
| 10 +: | $ 67.47300 |
| 25 +: | $ 57.83400 |
| 50 +: | $ 53.97840 |
| 100 +: | $ 51.27950 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Slate |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Voltage: | 600V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.010" (0.25mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.070" (1.78mm) |
| Series: | MIL-W-16878E/1 |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 19/30 |
| Wire Gauge: | 18 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Single conductor cables, otherwise known as hook-up wires, make up the vast majority of electrical cabling used in the world today. In this article, we will explore the application field and working principle of single conductor cables, specifically, 1857/19 SL005.
Application Field
Single conductor cables are used in a wide variety of applications ranging from professional electronics to ordinary household appliances. Commonly, they are used for wiring in buildings and machinery, connecting remote control devices, and in automotive applications.
In particular, 1857/19 SL005 is a commonly used single conductor wire. It comes insulated with silicone rubber and has a PID-rated wire coating to meet the most demanding applications. It is commonly used in applications where higher electrical resistance and a higher temperature rating are needed, such as wiring in vehicles, internet access points, and electrical systems in buildings. It is also used in medical and aerospace applications as well.
Working Principle
Single conductor cables, or hook-up wires, are made of a single core conductor that is typically surrounded by insulation. This insulation is usually plastic-based, with PVC commonly used in many applications. By providing this insulation to the wire, it allows the current to flow without any outside interference. As the current flows through the wire, it produces an alternating magnetic field that can be affected by external magnetic forces.
In the case of 1857/19 SL005, the single conductor wire is made out of copper and is insulated with silicone rubber. The high temperature capability of silicone rubber ensures that the wire can withstand the demanding conditions in which it is placed. The PID-rated wire coating provides additional protection to prevent the wire from deteriorating quickly in environments with high moisture and corrosion.
Conclusion
This article has explored the application field and working principle of single conductor cables, specifically 1857/19 SL005. This cable is commonly used in a range of different applications due to its high temperature capability and its PID-rated wire coating. As single conductor cables make up the bulk of all electrical cabling used in the world today, it is easy to see why these versatile cables are so widely used.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1857/19 YL001 | Alpha Wire | 254.2 $ | 2 | HOOK-UP STRND 18AWG YELLO... |
| 1857 WB001 | Alpha Wire | 239.18 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/BLK 100... |
| 1857/19 WB001 | Alpha Wire | 254.2 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/BLK 100... |
| 1857/19 WR001 | Alpha Wire | 254.2 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/RED 100... |
| RP34L-5PA-2SC(1857)(71) | Hirose Elect... | 14.3 $ | 41 | CONN PLUG STRAIGHT POWR S... |
| 1857/19 SL001 | Alpha Wire | 254.2 $ | 2 | HOOK-UP STRND 18AWG SLATE... |
| 1857/19 WN005 | Alpha Wire | 95.42 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG WHT/B... |
| 1857125 | Phoenix Cont... | 3.64 $ | 46 | TERM BLOCK HDR 10POS 7.62... |
| 1857720300 | Weidmuller | 38.31 $ | 1000 | CONN VALVE PLUG |
| 1857 WV001 | Alpha Wire | 239.18 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/VIO 100... |
| 70156-1857 | Omron Automa... | 4.16 $ | 1000 | SYSTEM |
| 1857327-3 | TE Connectiv... | 2.37 $ | 1000 | SOLDER LUG, PCB SIZE 10 |
| 1857211-4 | TE Connectiv... | 2.02 $ | 1000 | SCREW RETAINER MALE M3 TH... |
| 1857710500 | Weidmuller | 28.88 $ | 1000 | CONN VALVE PLUG |
| 1857547-1 | TE Connectiv... | 23.46 $ | 1000 | RAPID LOCK 12MM 95MM REDC... |
| 1857/19 WB005 | Alpha Wire | 95.42 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG WHT/B... |
| 1857992-1 | TE Connectiv... | 5.08 $ | 1000 | CONN HEADER Z-PACK110 Pos... |
| 185760-6 | TE Connectiv... | 1.26 $ | 1000 | 16W HYBRID RCPT HSG GRAY1... |
| 1857657-2 | TE Connectiv... | 13.36 $ | 590 | FEMALE CONNECTOR |
| 1857A B59500 | Belden Inc. | 606.03 $ | 1000 | #22 FLDPE VLDPE PVC TRIAX... |
| 185740-2 | TE Connectiv... | 2.88 $ | 443 | CONN HEADER 12POS R/A .10... |
| 1857711000 | Weidmuller | 36.56 $ | 1000 | CONN VALVE PLUG |
| 1857362 | Phoenix Cont... | 3.44 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 1857220-1 | TE Connectiv... | 1.01 $ | 1000 | SPRING PROBE CONNECTOR |
| RP34L-5PA-2SC(1857) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN PLUG STRAIGHT POWR S... |
| 1857 BL005 | Alpha Wire | 49.59 $ | 6 | HOOK-UP STRND 18AWG BLUE ... |
| 1857980000 | Weidmuller | 1.15 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG... |
| 1857444-2 | TE Connectiv... | 0.5 $ | 1000 | RECEPTACLE, BP-4L, BATTER... |
| 1857 RD001 | Alpha Wire | 239.18 $ | 9 | HOOK-UP STRND 18AWG RED 1... |
| 1857/19 GR001 | Alpha Wire | 254.2 $ | 1 | HOOK-UP STRND 18AWG GREEN... |
| 1857391 | Phoenix Cont... | 12.1 $ | 43 | TERM BLOCK PLUG 16POS STR... |
| 1857660300 | Weidmuller | 21.76 $ | 1000 | CABLE CONN 4POLECable Ass... |
| 1857523-3 | TE Connectiv... | 4.83 $ | 1000 | RAPID LOCK PIN PLATEDCont... |
| 1857710300 | Weidmuller | 25.98 $ | 1000 | CONN VALVE PLUG |
| 1857701000 | Weidmuller | 36.56 $ | 1000 | CONN VALVE PLUG |
| 1857 WG005 | Alpha Wire | 49.59 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 18AWG WHT/G... |
| 1857550150 | Weidmuller | 8.99 $ | 1000 | CABLE PLUG 3POLECable Ass... |
| 1857680080 | Weidmuller | 24.57 $ | 1000 | CABLE CONN 4POLECable Ass... |
| 1857/19 WV001 | Alpha Wire | 254.2 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/VIO 100... |
| 1857 WU001 | Alpha Wire | 239.18 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG WHT/BLU 100... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
1857/19 SL005 Datasheet/PDF