20020006-G041A01LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
20020006-G041A01LF-ND
Manufacturer Part#:
20020006-G041A01LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol Anytek
Short Description: TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM
More Detail: 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.1...
DataSheet: 20020006-G041A01LF datasheet20020006-G041A01LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Wire Gauge or Range - AWG: 12-24 AWG
Insulation Height: 0.594" (15.09mm)
Contact Tail Length: --
Housing Material: Thermoplastic Resin
Contact Material: Copper Alloy
Wire Strip Length: 7-8mm
Torque - Screw: 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Screw Size: M3
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Features: Retention Latches (Non-Wire Side)
Contact Mating Finish: Tin
Operating Temperature: -40°C ~ 115°C
Color: Green
Wire Gauge or Range - mm²: 1-2.5mm²
Series: 01-500
Voltage - UL: 300V
Current - UL: 12A
Current - IEC: --
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Termination Style: Screw - Rising Cage Clamp
Plug Wire Entry: 180°
Header Orientation: --
Pitch: 0.197" (5.00mm)
Number of Levels: 1
Positions Per Level: 4
Number of Positions: 4
Type: Plug, Female Sockets
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Applications
Working Principle
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "2002" Included word is 40