20020013-G041B01LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
609-4193-ND
Manufacturer Part#:
20020013-G041B01LF
Manufacturer: Amphenol Anytek
Short Description: TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM
More Detail: 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.1...
DataSheet: 20020013-G041B01LF datasheet20020013-G041B01LF Datasheet/PDF
Quantity: 633
Stock 633Can Ship Immediately
Specifications
Wire Gauge or Range - AWG: 12-22 AWG
Insulation Height: 1.083" (27.51mm)
Contact Material: Copper Alloy
Wire Strip Length: 6-7mm
Torque - Screw: 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw Size: M2.5
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Features: Retention Latches (Non-Wire Side)
Contact Mating Finish: Tin
Operating Temperature: -40°C ~ 115°C
Color: Green
Wire Gauge or Range - mm²: 1-2.5mm²
Series: 03-500
Voltage - UL: 300V
Current - UL: 10A
Current - IEC: --
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Termination Style: Screw - Pressure Clip
Plug Wire Entry: 180°
Header Orientation: --
Pitch: 0.197" (5.00mm)
Description
Introduction
Application Field
Working Principle
Advantages
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "2002" Included word is 40