20020109-G041A01LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
609-4259-ND
Manufacturer Part#:
20020109-G041A01LF
Manufacturer: Amphenol Anytek
Short Description: TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5MM
More Detail: 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrou...
DataSheet: 20020109-G041A01LF datasheet20020109-G041A01LF Datasheet/PDF
Quantity: 1
Stock 1Can Ship Immediately
Specifications
Wire Gauge or Range - AWG: --
Insulation Height: 0.335" (8.51mm)
Contact Tail Length: 0.138" (3.50mm)
Housing Material: Thermoplastic Resin
Contact Material: Copper Alloy
Wire Strip Length: --
Torque - Screw: --
Screw Size: --
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Features: --
Contact Mating Finish: Tin
Operating Temperature: -40°C ~ 115°C
Color: Green
Wire Gauge or Range - mm²: --
Series: 06-500
Voltage - UL: 300V
Current - UL: 12A
Current - IEC: --
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: Solder
Plug Wire Entry: --
Header Orientation: 90°, Right Angle
Pitch: 0.197" (5.00mm)
Number of Positions: 4
Type: Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Description
The 20020109-G041A01LF terminal block is rated to handle 24V and 65A. It is designed to be used in applications with higher power, such as AC and DC motors, solenoids, and other electronic equipment. It is a UL listed product, meaning that it has been tested for safety and meets all UL safety standards. It is also a CE certified product, meaning that it has been tested to the European safety standard.
The 20020109-G041A01LF terminal block comes with a variety of accessories, such as jumper cables and mounting hardware. It can be used with various types of enclosures, including cabinet style and Din rail mounting. It is also compatible with a wide range of voltage levels, such as 12V, 24V, and up to 120V.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "2002" Included word is 40