| Allicdata Part #: | A2015A-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
3050 OR005 |
| Price: | $ 26.43 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Alpha Wire |
| Short Description: | HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' |
| More Detail: | 24 AWG Hook-Up Wire 7/32 Orange 300V 100.0' (30.5m... |
| DataSheet: | 3050 OR005 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 110 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 24.02820 |
| 5 +: | $ 21.35700 |
| 10 +: | $ 18.68770 |
| 25 +: | $ 16.01790 |
| 50 +: | $ 14.94990 |
| 100 +: | $ 14.20240 |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Features: | Biological Compatibility |
| Ratings: | ISO 10993, UL Style 1007/1569 |
| Jacket Color: | Orange |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Voltage: | 300V |
| Length: | 100.0' (30.5m) |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.016" (0.41mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.056" (1.42mm) |
| Series: | -- |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Strand: | 7/32 |
| Wire Gauge: | 24 AWG |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Hook-Up |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire) are wires used for electric installations, either for single or multiple conductive wires. This type of wire is used for installations that require short runs. They are also used for connections between different components in a setup. This type of cable is available in various properties and qualities for various applications.
3050 OR005 is one of the single conductor cables which is widely used in many applications. It is a stranded conductor designed for general wiring purposes in applications such as industrial and commercial, where a single conductor must be able to handle a large current flow. It is a high quality cable with a high voltage rating, making it very suitable for most industrial installations.
The main purpose of the 3050 OR005 cable is to provide an electrical connection between devices, such as switches, receptacles, and other components. It is also used in household and commercial applications such as garages, kitchens, bathrooms, etc. This cable is made up of various strands of wire integrated into one sheath and is available in various colors, such as black, red, blue, brown, etc.
The working principle behind 3050 OR005 is simple. The multiple strands of wire bundled together are designed to provide a large and consistent current flow to the device. The cable also has slight resistance, so it does not overload or get heated too easily. As a result, it can safely supply electricity to many different devices simultaneously.
The cable is also designed to withstand harsh climates and environmental conditions, and the insulation prevents any accidental contact with exposed cables. This reduces the risk of electrocution, and makes it a very safe and reliable cable for industrial applications. It can be used in most any applications with a maximum voltage rating of 600 volts.
Overall, 3050 OR005 is an excellent single conductor cable that can be used in many applications and is suitable for most industrial installations. It has a high voltage rating and can safely handle large currents, making it a very dependable and reliable cable. Its insulation also prevents accidents from occurring, making it a very safe and secure wire.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3050219 | Phoenix Cont... | 5.35 $ | 1000 | TERM BLK PLUG 4POS 5.2MM ... |
| 3050 BK005 | Alpha Wire | 26.43 $ | 1076 | HOOK-UP STRND 24AWG BLACK... |
| 3050/1 BL005 | Alpha Wire | 21.57 $ | 20 | HOOK-UP SOLID 24AWG BLUE ... |
| M39003/09-3050 | Vishay Sprag... | 37.64 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 5% 20V AXI... |
| 3050 BR013 | Alpha Wire | 220.08 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 24AWG BROWN... |
| 21020-3050 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CABLE FFC 50POS 0.50MM 1.... |
| 305090 | Weidmuller | 14.81 $ | 1000 | WBN-M63 LOCKNUT BRASS |
| 305042 | TE Connectiv... | 234.42 $ | 1000 | EJECTOR |
| 82-28-3050 | Molex, LLC | 223.0 $ | 15 | CBL RIBN 50COND 0.039 GRA... |
| 3050/1 VI001 | Alpha Wire | 105.89 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 24AWG VIOLE... |
| CVCO55BE-3050-3400 | Crystek Corp... | 14.04 $ | 1000 | OSC VCO 3050-3400MHZ SMD ... |
| 3050 WS005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 33 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/G... |
| 10077331-30507LF | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN SATA PLUG 13POS SLD ... |
| ADNK-3050 | Broadcom Lim... | 0.0 $ | 1000 | KIT SAMPLE FOR ADNS-3050-... |
| 3050057 | Phoenix Cont... | 1.36 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 3050361 | Phoenix Cont... | 6.46 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 70156-3050 | Omron Automa... | 4.16 $ | 1000 | SYSTEM |
| SCS-2525-5-3050 09200C-04600F | Omron Automa... | 261.95 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| A-MJC-0000-3050-BU | ASSMANN WSW ... | 23.56 $ | 29 | CAT5E UTP BLUE 100 FT OE8... |
| 3050/1 GR005 | Alpha Wire | 21.57 $ | 28 | HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN... |
| 305092 | Weidmuller | 3.94 $ | 1000 | WFW-M63 WASHER FIBER |
| 305025000322000+ | Kyocera Inte... | 2.91 $ | 1000 | CONN PCMCIA CARD PUSH-PUS... |
| 3050 WY005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 37 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/Y... |
| CT05-3050-J1 | Coto Technol... | 1.17 $ | 30000 | SWITCH REED SPST-NO 250MA... |
| SI-3050KD | Sanken | 0.56 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 1A TO263... |
| IEG62-30509-2-V | Sensata-Airp... | 98.83 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 87759-3050 | Molex, LLC | 2.04 $ | 1000 | CONN HEADER 30POS 2MM VER... |
| SGE-245-4-3050 00650M | Omron Automa... | 305.36 $ | 1000 | SGE-245-4-3050 00650M SFT... |
| 3050 WB005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 22 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/B... |
| 119998-3050 | ITT Cannon, ... | 2.19 $ | 1000 | CONN D-SUB PLUG 9POS R/A ... |
| CVCO55BE-3020-3050 | Crystek Corp... | 14.14 $ | 1000 | OSC VCO 3020-3050MHZ SMD ... |
| 3050 BR005 | Alpha Wire | 26.43 $ | 56 | HOOK-UP STRND 24AWG BROWN... |
| SGE-225-2-3050 05000C | Omron Automa... | 242.49 $ | 1000 | SGE-225-2-3050 05000C SFT... |
| 3050-B | Davies Moldi... | 1.46 $ | 468 | KNOB KNURLED 3/8"-16 PLAS... |
| SGE-225-2-3050L 05000C | Omron Automa... | 242.49 $ | 1000 | SGE-225-2-3050L 05000C SF... |
| 305085 | Weidmuller | 2.68 $ | 1000 | WET-M20 BRASS EARTH TAG |
| 3050/1 RD001 | Alpha Wire | 105.89 $ | 96 | HOOK-UP SOLID 24AWG RED 1... |
| 305088 | Weidmuller | 6.52 $ | 1000 | WET-M40 BRASS EARTH TAG |
| 10117946-3050LF | Amphenol FCI | 71.37 $ | 1000 | 500-2A2F-MINI-SAS HD CABL... |
| 3050 WO005 | Alpha Wire | 27.5 $ | 17 | HOOK-UP STRND 24AWG WHT/O... |
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 1000'22 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100'12 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 1000'10 AWG Ho...
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000'18 AWG Ho...
HOOK-UP SOLID 18AWG YELLOW 5000'18 AWG H...
HOOK-UP SOLID 18AWG SLATE 5000'18 AWG Ho...
3050 OR005 Datasheet/PDF