448XC2105BDN Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
CT2308-ND
Manufacturer Part#:
448XC2105BDN
Product Category:
Potentiometers, Variable Resistors
Manufacturer: CTS Electrocomponents
Short Description: POT SLIDE 1M OHM .1W 20MM
More Detail: 1 MOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiomet...
DataSheet: 448XC2105BDN datasheet448XC2105BDN Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: 448
Packaging: Bulk
Lead Free Status / RoHS Status: --
Part Status: Active
Resistance: 1 MOhms
Power (Watts): 0.1W, 1/10W
Tolerance: ±20%
Adjustment Type: Top
Fader Type: Standard
Travel Range: 20mm
Size / Dimension: Rectangular - 1.441" L x 0.110" W x 0.488" H (36.60mm x 2.80mm x 12.39mm)