448XD2105BDN Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
CT2316-ND
Manufacturer Part#:
448XD2105BDN
Product Category:
Potentiometers, Variable Resistors
Manufacturer: CTS Electrocomponents
Short Description: POT SLIDE 1M OHM .2W 30MM
More Detail: 1 MOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiomete...
DataSheet: 448XD2105BDN datasheet448XD2105BDN Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: 448
Packaging: Bulk
Lead Free Status / RoHS Status: --
Part Status: Active
Resistance: 1 MOhms
Power (Watts): 0.2W, 1/5W
Tolerance: ±20%
Adjustment Type: Top
Fader Type: Standard
Travel Range: 30mm
Size / Dimension: Rectangular - 1.835" L x 0.110" W x 0.488" H (46.60mm x 2.80mm x 12.39mm)