| Allicdata Part #: | 72225LB25J-ND |
| Manufacturer Part#: |
72225LB25J |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS 68PLCC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 72225LB25J Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Bus Directional: | Uni-Directional |
| Base Part Number: | 72225 |
| Supplier Device Package: | 68-PLCC (24.21x24.21) |
| Package / Case: | 68-LCC (J-Lead) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| FWFT Support: | No |
| Retransmit Capability: | No |
| Programmable Flags Support: | Yes |
| Expansion Type: | Depth, Width |
| Series: | 7200 |
| Current - Supply (Max): | 60mA |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Access Time: | 15ns |
| Data Rate: | 40MHz |
| Function: | Synchronous |
| Memory Size: | 18K (1K x 18) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Logic - FIFOs Memory
FIFOs Memory stands for First-In-First-Out and it’s a memory technology that stores data items in a certain order. When data is read from a FIFO, the oldest data items are read first. This ordering of data contrasts a stack, where the last item pushed onto the stack is the first one popped off. The 72225LB25J is one type of FIFO memory technology. It is designed for use in special applications and uses a number of different principles in order to store and retrieve data.
Application Field
The 72225LB25J FIFO technology is used in a number of different applications including data acquisition systems, high-speed data transfer and communications, circuit-switched networks, large scale industrial systems, scientific computing, medical imaging, and military aerospace. Its primary purpose is to store and retrieve large volumes of data quickly and accurately. It is also used in a variety of other applications such as data storage and retrieval, database management, and data streaming.
Working Principle
The working principle of the 72225LB25J is based on the concept of parallel data transfer. This means that the data is being read and written to the memory at the same time, which greatly improves the speed of the program. The working principle also involves the application of specific algorithms that allow the data to be stored and retrieved in an efficient way. The algorithms also ensure that data is never lost during the process of data transfer.
The main components of the 72225LB25J technology include the memory device, bus interface, and special algorithms used to store and retrieve the data. The memory device consists of several separate memory devices, such as RAM, ROM, and Flash. The bus interface allows devices to communicate with each other and the memory device. The special algorithms allow the data to be stored and accessed in an efficient way.
Conclusion
The 72225LB25J FIFO technology is an important part of modern data management systems. It reduces the amount of time spent on data movement and increases the speed and accuracy of data storage and retrieval. It is used in a variety of applications ranging from data acquisition and communications systems to circuit-switched networks and industrial systems. The technology relies on a number of different principles, including parallel data transfer and special algorithms, in order to store and retrieve data in an efficient way.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 72221L10PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32... |
| 72225LB15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS... |
| M39003/01-7222H | Vishay Sprag... | 10.63 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7222/TR | Vishay Sprag... | 8.16 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 50V AX... |
| 72225LB10PFG8 | IDT, Integra... | 9.65 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS... |
| 72221L10JG8 | IDT, Integra... | 8.74 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32... |
| 72221L10PFG | IDT, Integra... | 9.44 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32... |
| 72221L15PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32... |
| 72225LB25PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS... |
| 72225LB10J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS... |
| BV030-7222.0 | Pulse Electr... | 0.0 $ | 1000 | XFRMR LAMINATED 1VA THRU ... |
| 72221L15PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32... |
| 72220L25TP | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X8 SYNC 25NS ... |
| 72221L15PFGI8 | IDT, Integra... | 8.32 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32... |
| 72221L25PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 25NS 32... |
| 72225LB15PFGI | IDT, Integra... | 12.19 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS... |
| 72225LB15TFGI8 | IDT, Integra... | 9.58 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS... |
| 72225LB25J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS... |
| M39003/01-7222 | Vishay Sprag... | 10.63 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 50V AX... |
| 72225LB15TF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS... |
| 72220L10TPG | IDT, Integra... | 19.59 $ | 1000 | IC FIFO 1024X8 SYNC 10NS ... |
| 72221L10J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32... |
| MTZJT-7222B | ROHM Semicon... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 22V 500MW DO3... |
| 72225LB25TF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS... |
| 72225LB25PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS... |
| 72225LB25J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS... |
| 72225LB15TF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS... |
| 72225LB10TF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS... |
| 72221L25JG | IDT, Integra... | -- | 1000 | IC SYNC FIFO 1KX9 25NS 32... |
| 72223 SLVRCHIPS 1/4"X150' | 3M | 21.54 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 72221L10J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32... |
| TMR 6-7222WIR | Traco Power ... | 23.15 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-12VIso... |
| 72221L15J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32... |
| THP 3-7222 | Traco Power ... | 35.69 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-12V 3W... |
| 72221L25J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 25NS 32... |
| 72225LB10J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS... |
| 72225LB15PF | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS... |
| 72225LB25JI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 1024X18 SYNC 25NS... |
| 72221L15JI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32... |
| 72221L15JGI | IDT, Integra... | 10.92 $ | 1000 | IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 32... |
IC MEM FIFO 512X9 64-TQFP
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP
IC FIFO 16384X36 10NS 132QFP
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP
IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP
72225LB25J Datasheet/PDF