| Allicdata Part #: | 72420L10TP-ND |
| Manufacturer Part#: |
72420L10TP |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC FIFO 64X8 SYNC 10NS 28DIP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 72420L10TP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Bus Directional: | Uni-Directional |
| Base Part Number: | 72420 |
| Supplier Device Package: | 28-PDIP |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| FWFT Support: | No |
| Retransmit Capability: | No |
| Programmable Flags Support: | No |
| Expansion Type: | Depth, Width |
| Series: | 7200 |
| Current - Supply (Max): | 40mA |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Access Time: | 6.5ns |
| Data Rate: | 100MHz |
| Function: | Synchronous |
| Memory Size: | 512 (64 x 8) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
72420L10TP is a dual-port 10-bit FIFO (First-In-First-Out) memory device. It provides user-selectable half-full (3 x 9468x4) and almost-full (4 x 9468x4) flags to alert the user that it is time to read and write data. The 72420L10TP also features 6 x F-RAM cells, which are used to store the data. The memory is accessed by two separate channels, which can be configured to act as both read-write ports or read-only ports. The 72420L10TP is most commonly used in applications that require a reliable, high-speed memory module. It can be used in any system that has a need for a reliable, high-capacity data storage solution. For example, it is commonly used in industrial automation systems, network applications, medical imaging, and military communications.The 72420L10TP is designed to be a reliable, high-speed memory device. It features a 64-bit synchronous data bus, which allows the device to operate at speeds of up to 10 MHz. Additionally, it features an 8-bit address bus with auto-clearing of address inputs and high speed read/write access. The 72420L10TP also features nonvolatile memory, so data can be stored even if power is lost.The 72420L10TP contains two separate channels which can be configured to act as both read-write ports or read-only ports. Each channel can be configured to accept 8, 8+2, 8+2+2, or 10-bit data words. Additionally, the channels can be configured to act as either linear or circular FIFO memories. Furthermore, the device has non-interruptible write cycles, allowing for reliable operation.In order to provide a reliable, high-speed memory solution, the 72420L10TP includes several advanced features. For example, it includes an error correction code (ECC) in order to detect and correct Errors that may be encountered during data transmission. Additionally, it features error detection logic, allowing for errors to be detected and corrected. Finally, the 72420L10TP includes a fault-tolerant global reset and asynchronous output enable, allowing users to easily configure their system for reliable operation.
In conclusion, the 72420L10TP is an advanced dual-port FIFO memory device that is designed to provide reliable, high-speed data storage to users. It features a 64-bit synchronous data bus, 8-bit address bus with auto-clearing of address inputs, and error correction and detection logic. The 72420L10TP is most commonly used in applications that require a reliable, high-speed memory module, such as industrial automation systems, network applications, medical imaging, and military communications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 72421L10J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 10NS 32... |
| 72421L15JI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| 72421L10PFG | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC MEM FIFO 64X9 32-TQFP |
| BV030-7242.0 | Pulse Electr... | 0.0 $ | 1000 | XFRMR LAMINATED 1VA THRU ... |
| RTC-72421B | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 1... |
| 72420L10TPG | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X8 SYNC 10NS 28... |
| RTC-72423A0:ROHS | Epson | 3.28 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| RTC-72423B: PURE SN | Epson | 4.98 $ | 1000 | IC TRC CLK/CALENDARReal T... |
| 72421L25PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| M39003/01-7242 | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 75V A... |
| 72421L15J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| RTC-72423A3:PURE SN | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| RTC-72423A:3 | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 7032-7242 | Amphenol SV ... | 64.45 $ | 1000 | SMPM FEMALE R/A TO SMA MA... |
| 72421L25J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| 72428 PEWTER 1/2"X150' | 3M | 30.72 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 72421L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| RTC-72423B:3 | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 10150-7242PC | 3M | 8.74 $ | 1000 | CONN MINI-D 50POS R/A PLU... |
| RTC-72423A0:PURE SN | Epson | 3.28 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 72421L15JI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| 72420 SLVR STARFIRE 1/2"X150' | 3M | 30.72 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| HPC-7242MB-00XE | Advantech Co... | 309.69 $ | 1000 | 2U RACKMOUNT CHASSIS FOR ... |
| RTC-72423B3:PURE SN | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| RTC-72421B: PURE SN | Epson | 4.09 $ | 1000 | IC TRC CLK/CALENDARReal T... |
| M39003/01-7242/HSD | Vishay Sprag... | 3.89 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 75V A... |
| RTC-72423A:3:ROHS | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| UPGN66-7242-1 | Sensata-Airp... | 0.0 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| RTC-72423A | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 7242-5 | Keystone Ele... | 0.22 $ | 1000 | JACK SCREW HEX 4-40For |
| 72423 SLVRCHIPS 1/2"X150' | 3M | 30.72 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| RTC-72421B: ROHS | Epson | 4.99 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 1... |
| 72421L25PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| 72420L15TP | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X8 SYNC 15NS 28... |
| 72421L25PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| 72424-11-99PN | TE Connectiv... | 98.77 $ | 1000 | HERM RECP |
| RTC-72421A:ROHS | Epson | 5.33 $ | 1478 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 1... |
| RTC-72423B:ROHS | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 724213-2 | TE Connectiv... | 20.69 $ | 1000 | WIRE SUPPORT SPRING MTEIS |
| RTC-72421A: PURE SN | Epson | 4.38 $ | 1000 | IC TRC CLK/CALENDARReal T... |
IC MEM FIFO 512X9 64-TQFP
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP
IC FIFO 16384X36 10NS 132QFP
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP
IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP
72420L10TP Datasheet/PDF