| Allicdata Part #: | 72420L15TP-ND |
| Manufacturer Part#: |
72420L15TP |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Short Description: | IC FIFO 64X8 SYNC 15NS 28DIP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 72420L15TP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Bus Directional: | Uni-Directional |
| Base Part Number: | 72420 |
| Supplier Device Package: | 28-PDIP |
| Package / Case: | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| FWFT Support: | No |
| Retransmit Capability: | No |
| Programmable Flags Support: | No |
| Expansion Type: | Depth, Width |
| Series: | 7200 |
| Current - Supply (Max): | 40mA |
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 5.5V |
| Access Time: | 10ns |
| Data Rate: | 66.7MHz |
| Function: | Synchronous |
| Memory Size: | 512 (64 x 8) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
FIFOs, or First In First Out memories, are types of fixed length queues and are used to store packetized data. The 72420L15TP is an innovative FIFO design from STMicroelectronics that has a number of features and applications.
The 72420L15TP is a high-performance, high-density logic device optimized for low-power applications. It is a 15-bit device with 12,000 active pins in a 40-pin package. It provides a low-voltage, low-power FIFO memory architecture with up to 512 bits of data. It includes programmable parity, mask and decode functions, which can be used to configure the device for a variety of applications. It also has an internal clock, which allows it to be used as a programmable logic device with much higher performance than traditional FPGAs.
The 72420L15TP is an ideal device for a variety of applications, such as memory modules, audio/video decoding, IP video servers, communication boards, and instrumentation. In addition, the device can be used in a variety of embedded systems, such as set-top boxes, automotive infotainment systems, and industrial control systems. Furthermore, it can be used for non-traditional applications, such as motor drive control in robot systems.
The 72420L15TP operates on a standard logic voltage of 5 volts, and has a maximum operating frequency of 100 MHz. It has a typical operating current of only 2 mA, making it highly efficient and power-wise. It is based on a unique FIFO architecture, which allows the device to store data until it is read by the processor. The architecture enables the device to store wide bus data in a single clock cycle and supports full-duplex operation.
The 72420L15TP works on a simple principle that is analogous to a FIFO queue. The device’s internal FIFO architecture stores data until it is requested by the processor. The device is capable of storing up to 512 bits of data, which can then be read out in 8-, 16-, or 32-bit blocks. Furthermore, the device has an integrated Interface FIFO, which allows data from the device to be sent directly to other devices in parallel over an external bus.
In addition to its FIFO memory architecture, the 72420L15TP is equipped with programmable features that allow the device to be configured for specific applications. It features mask/decode logic, which enables the device to recognize different packet types, as well as parity checking, which allows the device to detect memory errors. The device also has a selectable burst write feature, which allows the device to store data more efficiently. The 72420L15TP also includes programmable interrupts, which provide additional control flexibility.
The 72420L15TP is an innovative, high-performance FIFO device that has numerous applications in the embedded and industrial markets. Its low-voltage and low-power architecture, combined with its programmable features, make it an ideal choice for a variety of applications. Furthermore, its FIFO memory architecture allows data to be stored until it is requested by the processor, eliminating the need for additional external memory.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 72421L10J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 10NS 32... |
| 72421L15JI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| 72421L10PFG | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC MEM FIFO 64X9 32-TQFP |
| BV030-7242.0 | Pulse Electr... | 0.0 $ | 1000 | XFRMR LAMINATED 1VA THRU ... |
| RTC-72421B | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 1... |
| 72420L10TPG | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X8 SYNC 10NS 28... |
| RTC-72423A0:ROHS | Epson | 3.28 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| RTC-72423B: PURE SN | Epson | 4.98 $ | 1000 | IC TRC CLK/CALENDARReal T... |
| 72421L25PFI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| M39003/01-7242 | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 75V A... |
| 72421L15J8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| RTC-72423A3:PURE SN | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| RTC-72423A:3 | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 7032-7242 | Amphenol SV ... | 64.45 $ | 1000 | SMPM FEMALE R/A TO SMA MA... |
| 72421L25J | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| 72428 PEWTER 1/2"X150' | 3M | 30.72 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| 72421L15PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| RTC-72423B:3 | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 10150-7242PC | 3M | 8.74 $ | 1000 | CONN MINI-D 50POS R/A PLU... |
| RTC-72423A0:PURE SN | Epson | 3.28 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 72421L15JI8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 15NS 32... |
| 72420 SLVR STARFIRE 1/2"X150' | 3M | 30.72 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| HPC-7242MB-00XE | Advantech Co... | 309.69 $ | 1000 | 2U RACKMOUNT CHASSIS FOR ... |
| RTC-72423B3:PURE SN | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| RTC-72421B: PURE SN | Epson | 4.09 $ | 1000 | IC TRC CLK/CALENDARReal T... |
| M39003/01-7242/HSD | Vishay Sprag... | 3.89 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 75V A... |
| RTC-72423A:3:ROHS | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| UPGN66-7242-1 | Sensata-Airp... | 0.0 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| RTC-72423A | Epson | 0.0 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 7242-5 | Keystone Ele... | 0.22 $ | 1000 | JACK SCREW HEX 4-40For |
| 72423 SLVRCHIPS 1/2"X150' | 3M | 30.72 $ | 1000 | SCOTCHCAL STRIPING TAPE |
| RTC-72421B: ROHS | Epson | 4.99 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 1... |
| 72421L25PFI | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| 72420L15TP | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X8 SYNC 15NS 28... |
| 72421L25PF8 | IDT, Integra... | 0.0 $ | 1000 | IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32... |
| 72424-11-99PN | TE Connectiv... | 98.77 $ | 1000 | HERM RECP |
| RTC-72421A:ROHS | Epson | 5.33 $ | 1478 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 1... |
| RTC-72423B:ROHS | Epson | 4.13 $ | 1000 | IC RTC CLK/CALENDAR PAR 2... |
| 724213-2 | TE Connectiv... | 20.69 $ | 1000 | WIRE SUPPORT SPRING MTEIS |
| RTC-72421A: PURE SN | Epson | 4.38 $ | 1000 | IC TRC CLK/CALENDARReal T... |
IC MEM FIFO 512X9 64-TQFP
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP
IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP
IC FIFO 16384X36 10NS 132QFP
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 128TQFP
IC FIFO SS 32768X36 20NS 64QFP
72420L15TP Datasheet/PDF