| Allicdata Part #: | 732-5582-ND |
| Manufacturer Part#: |
7448030417 |
| Price: | $ 8.39 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | COMMON MODE CHOKE 17MH 4A 2LN TH |
| More Detail: | 17mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole... |
| DataSheet: | 7448030417 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 301 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 7.62300 |
| 50 +: | $ 6.70320 |
| 250 +: | $ 5.71539 |
| 540 +: | $ 5.15089 |
| Series: | WE-CMBNC |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Filter Type: | Power Line |
| Number of Lines: | 2 |
| Inductance @ Frequency: | 17mH @ 10kHz |
| Current Rating (Max): | 4A |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 50 mOhm |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Approvals: | -- |
| Features: | -- |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Size / Dimension: | 0.866" L x 0.531" W (22.00mm x 13.50mm) |
| Height (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Package / Case: | Vertical, 4 PC Pin |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Common Mode Chokes, such as the 7448030417, are used to reduce the amount of interference and/or noise that is shared among multiple circuits or line segments. Common Mode Chokes are also used in filtering and signal conditioning circuits where a certain type of noise which includes the ground hum, show noise, signal noise, and the normal line to line noise needs to be suppressed. Common Mode Chokes can be compared to a standard transformer, since they both use inductive principles.
The 7448030417 is specifically designed for high frequency, common mode noise suppression applications. It works by rejecting the asymmetric conditions caused by the common mode noise while providing low pass AC filtering. Generally, the maximum current rating for the 7448030417 is 40mA DC, making it perfect for most high frequency noise suppression and filtering and signal conditioning in consumer electronics.
The use of the 7448030417 application field covers most consumer electronics where a common mode noise rejection chokes is needed. It covers a wide range of products from computers, televisions, and other audio/video products, to robotics and instrumentation. Because of its low voltage, low current capabilities, it is often used in battery powered devices as well.
The working principle of the 7448030417 is relatively simple. It works using the principle of induction, which is how transformers work. This type of choke is made from two coils that are wrapped around each other. The coils work together to form a “magnetic circuit”, in which the amplitude of the current placed through one coil induces a reverse voltage into the second coil. This reverse voltage creates a magnetic field, which helps to reduce the common mode noise. This type of choke also helps to reduce the chances of ground hum, show noise, interfering signals, and line to line noise.
In summary, the 7448030417 application field covers most consumer electronics and robotics where a common mode noise rejection chokes is needed. It works using the principle of induction, which is how standard transformers work. The maximum current rating of this choke is 40mA DC, making it ideal for high frequency noise suppression and filtering and signal conditioning in consumer electronics.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 744822301 | Wurth Electr... | 2.98 $ | 471 | COMMON MODE CHOKE 1MH 3A ... |
| 7448680140 | Wurth Electr... | 5.03 $ | 580 | CMC 230UH 16A 2LN TH230H ... |
| 7448050219 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 42 | CMC 190MH 2A 2LN TH190mH ... |
| 7448010911 | Wurth Electr... | 6.64 $ | 299 | CMC 11MH 900MA 2LN TH11mH... |
| 744878006 | Wurth Electr... | 1.06 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH... |
| 744889015330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 74489440036 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.6UH... |
| 744870470 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH ... |
| 7448640409 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 2.2MH 1.3A 2LN TH2.2m... |
| 7448053201 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 462 | CMC 900UH 32A 2LN TH900H ... |
| IC-744888 | Wurth Electr... | 481.25 $ | 1 | GLEANERGY KITLTP5901 Ener... |
| 744889030330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 7448841010 | Wurth Electr... | 1.12 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH S... |
| 74488540070 | Wurth Electr... | 1.84 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 7.5UH... |
| 744862082 | Wurth Electr... | 2.67 $ | 3 | CMC 8.2MH 500MA 2LN TH8.2... |
| 7448640400 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 5.6MH 800MA 2LN TH5.6... |
| 7448060814 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 14MH 8A... |
| 74489440100 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1050 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744889020220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 74485540440 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 300 | INDUCT ARRAY 2 COIL 4.4UH... |
| 744889030220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 744870003 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448062603 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 3MH 26A... |
| 7448640416 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 18MH 500MA 2LN TH18mH... |
| 7448640398 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 3.3MH 1.1A 2LN TH3.3m... |
| 7448040515 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 66 | COMMON MODE CHOKE 15MH 5A... |
| 744889020100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744894400039 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 390NH... |
| 7448640406 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 820UH 2A 2LN TH820H @... |
| 7448040382 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 27 | CMC 82MH 2.5A 2LN TH82mH ... |
| 744874003 | Wurth Electr... | 1.18 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 744844470 | Wurth Electr... | 8.54 $ | 38 | CMC 47UH 15A 2LN TH47H @ ... |
| 7448060620 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 20MH 6A... |
| 744889015100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 74489430150 | Wurth Electr... | 0.9 $ | 550 | INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH ... |
| 7448990033 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 600 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448031501 | Wurth Electr... | 8.39 $ | 974 | COMMON MODE CHOKE 1MH 15A... |
| 7448227005 | Wurth Electr... | 4.12 $ | 222 | CMC 450UH 6.5A 2LN TH450H... |
| 744866392 | Wurth Electr... | 2.93 $ | 155 | CMC 3.9MH 5A 2LN TH3.9mH ... |
| 744861033 | Wurth Electr... | 2.18 $ | 1000 | CMC 3.3MH 800MA 2LN TH3.3... |
CMC 100MH 400MA 2LN TH100mH @ 10kHz 2 Li...
COMMON MODE CHOKE 27MH 1A 2LN TH27mH @ 1...
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH3.3mH @ 10kHz 2 Lin...
COMMON MODE CHOKE 13MH 2A 2LN TH13mH @ 1...
COMMON MODE CHOKE 1.3A 2LN TH2 Line Comm...
COMMON MODE CHOKE 1MH 20A 2LN TH1mH @ 10...
7448030417 Datasheet/PDF