| Allicdata Part #: | 732-7144-ND |
| Manufacturer Part#: |
744844470 |
| Price: | $ 8.54 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | CMC 47UH 15A 2LN TH |
| More Detail: | 47µH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole... |
| DataSheet: | 744844470 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 38 |
| 1 +: | $ 7.76160 |
| 50 +: | $ 6.70320 |
| 100 +: | $ 5.77899 |
| 250 +: | $ 5.06646 |
| 500 +: | $ 4.60029 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Package / Case: | Vertical, 4 PC Pin |
| Height (Max): | 1.299" (33.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.102" L x 0.728" W (28.00mm x 18.50mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | -- |
| Approvals: | -- |
| Ratings: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Series: | WE-ExB |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 4.6 mOhm |
| Current Rating (Max): | 15A |
| Inductance @ Frequency: | 47µH @ 10kHz |
| Number of Lines: | 2 |
| Filter Type: | Power Line |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Common mode chokes, also known as line filters, are an important part of any electronic system, such as 744844470. Used correctly, these components act to reduce electromagnetic interference (EMI). The 744844470 application field and working principle will be discussed in this article.
The 744844470 chip is used mainly in motor drive and speaker protection. It is a double-output, switchable, PWM-controlled flyback isolated DC/DC converter. It includes two low-power integrated MOSFET switches for output voltage control. The external components form a coupled inductor and boost diode. It is also designed with two external common mode chokes, which are used for noise reduction and to reduce switching losses. That is why the working principle of the 744844470 application field is so important.
Common mode chokes are mainly used for reducing power noises that may be present in the loudspeaker. This reduces acoustic noise in the audio system, making it appear more clean and natural. They also help to increase system power efficiency by reducing losses caused by in-rush currents. Common mode chokes also help to suppress unwanted frequency signals that may appear when the power signals and audio signals pass through.
Common mode chokes get their name from the type of electromagnetic interference (EMI) they suppress: common mode noise. This type of noise is the same at both points of a differential signal, and it is made up of signals that are radiated by high-frequency noise sources, such as electric motors, power supplies, or phones. Common mode chokes are usually made up of two inductors, with a gap of several millimeters between them, which allows them to block the common mode noise. Additionally, common mode chokes also block the differential mode noise which is polarised between the two inductors.
In the 744844470 application field, using common mode chokes has a number of benefits. They reduce noise and power losses, increase system efficiency, increase system immunity to corrosion, reduce the risk of electrical shocks, and increase system stability. Using common mode chokes also ensures that the system is free of dust and debris, allowing for better performance over time. In practice, it is important to use common mode chokes on the power cables and speaker cables, because this protects the system from EMI.
Thus, common mode chokes play an important role in keeping the system working optimally, as they reduce the amount of electromagnetic interference that is present. Common mode chokes are an integral part of the 744844470 application field, and they must be used correctly to ensure that the system is as efficient and stable as possible.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 744822301 | Wurth Electr... | 2.98 $ | 471 | COMMON MODE CHOKE 1MH 3A ... |
| 7448680140 | Wurth Electr... | 5.03 $ | 580 | CMC 230UH 16A 2LN TH230H ... |
| 7448050219 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 42 | CMC 190MH 2A 2LN TH190mH ... |
| 7448010911 | Wurth Electr... | 6.64 $ | 299 | CMC 11MH 900MA 2LN TH11mH... |
| 744878006 | Wurth Electr... | 1.06 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH... |
| 744889015330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 74489440036 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.6UH... |
| 744870470 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH ... |
| 7448640409 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 2.2MH 1.3A 2LN TH2.2m... |
| 7448053201 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 462 | CMC 900UH 32A 2LN TH900H ... |
| IC-744888 | Wurth Electr... | 481.25 $ | 1 | GLEANERGY KITLTP5901 Ener... |
| 744889030330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 7448841010 | Wurth Electr... | 1.12 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH S... |
| 74488540070 | Wurth Electr... | 1.84 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 7.5UH... |
| 744862082 | Wurth Electr... | 2.67 $ | 3 | CMC 8.2MH 500MA 2LN TH8.2... |
| 7448640400 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 5.6MH 800MA 2LN TH5.6... |
| 7448060814 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 14MH 8A... |
| 74489440100 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1050 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744889020220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 74485540440 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 300 | INDUCT ARRAY 2 COIL 4.4UH... |
| 744889030220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 744870003 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448062603 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 3MH 26A... |
| 7448640416 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 18MH 500MA 2LN TH18mH... |
| 7448640398 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 3.3MH 1.1A 2LN TH3.3m... |
| 7448040515 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 66 | COMMON MODE CHOKE 15MH 5A... |
| 744889020100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744894400039 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 390NH... |
| 7448640406 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 820UH 2A 2LN TH820H @... |
| 7448040382 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 27 | CMC 82MH 2.5A 2LN TH82mH ... |
| 744874003 | Wurth Electr... | 1.18 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 744844470 | Wurth Electr... | 8.54 $ | 38 | CMC 47UH 15A 2LN TH47H @ ... |
| 7448060620 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 20MH 6A... |
| 744889015100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 74489430150 | Wurth Electr... | 0.9 $ | 550 | INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH ... |
| 7448990033 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 600 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448031501 | Wurth Electr... | 8.39 $ | 974 | COMMON MODE CHOKE 1MH 15A... |
| 7448227005 | Wurth Electr... | 4.12 $ | 222 | CMC 450UH 6.5A 2LN TH450H... |
| 744866392 | Wurth Electr... | 2.93 $ | 155 | CMC 3.9MH 5A 2LN TH3.9mH ... |
| 744861033 | Wurth Electr... | 2.18 $ | 1000 | CMC 3.3MH 800MA 2LN TH3.3... |
CMC 100MH 400MA 2LN TH100mH @ 10kHz 2 Li...
COMMON MODE CHOKE 27MH 1A 2LN TH27mH @ 1...
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH3.3mH @ 10kHz 2 Lin...
COMMON MODE CHOKE 13MH 2A 2LN TH13mH @ 1...
COMMON MODE CHOKE 1.3A 2LN TH2 Line Comm...
COMMON MODE CHOKE 1MH 20A 2LN TH1mH @ 10...
744844470 Datasheet/PDF