| Allicdata Part #: | 732-11684-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
744889015330 |
| Price: | $ 0.85 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD |
| More Detail: | Shielded 2 Coil Inductor Array Inductance - Conne... |
| DataSheet: | 744889015330 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 0.77364 |
Specifications
| Series: | WE-MTCI |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Number of Coils: | 2 |
| Inductance - Connected In Parallel: | 33µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating - Parallel: | 0.45A |
| Current Saturation - Parallel: | 0.75A |
| DC Resistance (DCR) - Parallel: | 2.4 Ohm |
| DC Resistance (DCR) - Series: | -- |
| Shielding: | Shielded |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Size / Dimension: | 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) |
| Height: | 0.122" (3.10mm) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Arrays
744889015330 is an array of transistors used to amplify weak signals. The array consists of transistors with an input connection to the main amplified signal and an output connection to the output of the system. The array works by amplifying the signal at each stage of the amplifier chain. This ensures that the signals t travel from one stage to the next are of the same strength.The transistors used in the array are usually N-channel junction field effect transistors (JFETs) or MOSFETs. These transistors are typically packaged and maintained as an array, allowing for multiple input and output connections to the system.The transistors in the array are usually grouped in a linear or non-linear fashion depending on the application requirements. For example, for a signal amplifier that requires high output power, the array can be configured linearly to provide high output power. If the signal requires more precision, the array can be configured in a non-linear fashion to improve precision.Signal Transformers
744889015330 also includes signal transformers. Signal transformers are components used to transfer electrical signals from one form to another. By modifying the electrical characteristics of a signal, transformers can increase the strength of a signal or lower the level of background noise associated with the signal.Transformers can also be used to modify the duration or waveform of a signal. For example, a transformer can be used to modify a sine wave by altering the amplitude or frequency of the signal. This can be useful when trying to reduce noise or interference in a signal.The transformer used in the 744889015330 application field is typically made of ferrite core material and wire coils. The ferrite core material consists of metal alloy wires wrapped around a ferrite core material and connected into an array. This type of transformer is capable of generating DC or AC signals depending on its design. The AC signals can be used for signal amplification, while the DC signals can be used for signal conditioning.Working Principle
The working principle of the 744889015330 application field is based on the principles of electrical signal amplification and signal conditioning. The transistors used in the array amplify the weak signals and the transformers modulate the signal so that it can travel more effectively from one stage of the system to the next. The arrays allow multiple input and output connections to the system. This allows for greater flexibility in the design of the application. The array can either be configured in a linear fashion or a non-linear fashion depending on the application requirements.The transformer is designed to transfer signals from one form to another. This allows the user to use AC or DC signals depending on the application requirements. The transformer is also designed to reduce noise and interference in the signal, so the signal can travel more effectively from one stage to the next.Overall, the 744889015330 application field is a useful tool for signal amplification and signal conditioning. The array of transistors and the signal transformer allow the user to modify electrical signals for various applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "7448" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 744822301 | Wurth Electr... | 2.98 $ | 471 | COMMON MODE CHOKE 1MH 3A ... |
| 7448680140 | Wurth Electr... | 5.03 $ | 580 | CMC 230UH 16A 2LN TH230H ... |
| 7448050219 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 42 | CMC 190MH 2A 2LN TH190mH ... |
| 7448010911 | Wurth Electr... | 6.64 $ | 299 | CMC 11MH 900MA 2LN TH11mH... |
| 744878006 | Wurth Electr... | 1.06 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH... |
| 744889015330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 74489440036 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.6UH... |
| 744870470 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH ... |
| 7448640409 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 2.2MH 1.3A 2LN TH2.2m... |
| 7448053201 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 462 | CMC 900UH 32A 2LN TH900H ... |
| IC-744888 | Wurth Electr... | 481.25 $ | 1 | GLEANERGY KITLTP5901 Ener... |
| 744889030330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 7448841010 | Wurth Electr... | 1.12 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH S... |
| 74488540070 | Wurth Electr... | 1.84 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 7.5UH... |
| 744862082 | Wurth Electr... | 2.67 $ | 3 | CMC 8.2MH 500MA 2LN TH8.2... |
| 7448640400 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 5.6MH 800MA 2LN TH5.6... |
| 7448060814 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 14MH 8A... |
| 74489440100 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1050 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744889020220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 74485540440 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 300 | INDUCT ARRAY 2 COIL 4.4UH... |
| 744889030220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 744870003 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448062603 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 3MH 26A... |
| 7448640416 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 18MH 500MA 2LN TH18mH... |
| 7448640398 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 3.3MH 1.1A 2LN TH3.3m... |
| 7448040515 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 66 | COMMON MODE CHOKE 15MH 5A... |
| 744889020100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744894400039 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 390NH... |
| 7448640406 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 820UH 2A 2LN TH820H @... |
| 7448040382 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 27 | CMC 82MH 2.5A 2LN TH82mH ... |
| 744874003 | Wurth Electr... | 1.18 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 744844470 | Wurth Electr... | 8.54 $ | 38 | CMC 47UH 15A 2LN TH47H @ ... |
| 7448060620 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 20MH 6A... |
| 744889015100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 74489430150 | Wurth Electr... | 0.9 $ | 550 | INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH ... |
| 7448990033 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 600 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448031501 | Wurth Electr... | 8.39 $ | 974 | COMMON MODE CHOKE 1MH 15A... |
| 7448227005 | Wurth Electr... | 4.12 $ | 222 | CMC 450UH 6.5A 2LN TH450H... |
| 744866392 | Wurth Electr... | 2.93 $ | 155 | CMC 3.9MH 5A 2LN TH3.9mH ... |
| 744861033 | Wurth Electr... | 2.18 $ | 1000 | CMC 3.3MH 800MA 2LN TH3.3... |
Latest Products
PA0135.681NLT
INDUCT ARRAY 2 COIL 170NH SMDUnshielded ...
SDQ25-681-R
INDUCT ARRAY 2 COIL 677.4UH SMDShielded ...
P0597NL
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.7UH SMDUnshielded ...
HM78D-755821MLFTR
INDUCT ARRAY 2 COIL 820UH SMDShielded 2 ...
HM78D-755471MLFTR
INDUCT ARRAY 2 COIL 470UH SMDShielded 2 ...
HM78D-755221MLFTR
INDUCT ARRAY 2 COIL 220UH SMDShielded 2 ...
744889015330 Datasheet/PDF