| Allicdata Part #: | 732-5607-ND |
| Manufacturer Part#: |
7448062105 |
| Price: | $ 16.77 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | COMMON MODE CHOKE 5MH 21A 2LN TH |
| More Detail: | 5mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole ... |
| DataSheet: | 7448062105 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 105 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 15.24600 |
| 50 +: | $ 14.11200 |
| 120 +: | $ 12.70080 |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| Package / Case: | Vertical, 4 PC Pin |
| Height (Max): | 1.811" (46.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.811" L x 1.063" W (46.00mm x 27.00mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Features: | -- |
| Approvals: | -- |
| Ratings: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Series: | WE-CMBNC |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 6.5 mOhm |
| Current Rating (Max): | 21A |
| Inductance @ Frequency: | 5mH @ 10kHz |
| Number of Lines: | 2 |
| Filter Type: | Power Line |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Common Mode Chokes
Common mode chokes, also called common mode inductors or common mode filters, are a type of electromagnetic components that are used in various power supply applications to suppress or attenuate the transmission of high-frequency electric signals.
Specifically, these devices are used to block the transmission of electric signals through a twisted pair. The two wires in the pair are bent together in a loop, with each end of the loop terminating in a wire connected to a ferrite bead. The beads act as a partial barrier which, when crossed by the electric signals, prevents some of the signals from passing through. This weakens or attenuates the electric signals as they pass through the pair, effectively reducing their power and fidelity.
The working principle behind common mode chokes is based on inductive reactance. Inductive reactance is the property of a magnetic field to resist the flow of alternating electric current. As a result, the two wires in a twisted pair can effectively absorb certain frequencies of electric signals, decreasing the signal strength and reducing the power that is transferred.
Common mode chokes can be used in many types of applications, ranging from energy distribution systems to home TVs and other consumer electronics. In the energy distribution system, common mode chokes can be used to provide protection against electrical interference, which can cause damage to sensitive equipment. They can also be used to reduce or eliminate harmonics, which can cause surges in the power line and lead to efficiency and reliability issues.
In home TVs and other audio-visual equipment, common mode chokes are used to minimize or eliminate interference and improve signal quality. They are placed at various points throughout the system, such as in the power cord, connector cables, and transformer. By absorbing EMI (electromagnetic interference) before it can reach the device, common mode chokes can help to reduce noise and distortion in the audio-visual signal.
Common mode chokes are also used in many other types of applications, such as industrial control systems, automotive electronics, lighting systems, and medical equipment. In each of these applications, these devices are used to reduce the effects of electromagnetic interference (EMI) on sensitive equipment.
Nowadays, with the development of new materials and technologies, common mode chokes are becoming increasingly popular among electronics engineers and power supply designers. They offer excellent reliability, low cost, and effectiveness over a wide range of frequencies, making them a cost-effective solution for controlling EMI.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 744822301 | Wurth Electr... | 2.98 $ | 471 | COMMON MODE CHOKE 1MH 3A ... |
| 7448680140 | Wurth Electr... | 5.03 $ | 580 | CMC 230UH 16A 2LN TH230H ... |
| 7448050219 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 42 | CMC 190MH 2A 2LN TH190mH ... |
| 7448010911 | Wurth Electr... | 6.64 $ | 299 | CMC 11MH 900MA 2LN TH11mH... |
| 744878006 | Wurth Electr... | 1.06 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH... |
| 744889015330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 74489440036 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.6UH... |
| 744870470 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH ... |
| 7448640409 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 2.2MH 1.3A 2LN TH2.2m... |
| 7448053201 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 462 | CMC 900UH 32A 2LN TH900H ... |
| IC-744888 | Wurth Electr... | 481.25 $ | 1 | GLEANERGY KITLTP5901 Ener... |
| 744889030330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 7448841010 | Wurth Electr... | 1.12 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH S... |
| 74488540070 | Wurth Electr... | 1.84 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 7.5UH... |
| 744862082 | Wurth Electr... | 2.67 $ | 3 | CMC 8.2MH 500MA 2LN TH8.2... |
| 7448640400 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 5.6MH 800MA 2LN TH5.6... |
| 7448060814 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 14MH 8A... |
| 74489440100 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1050 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744889020220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 74485540440 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 300 | INDUCT ARRAY 2 COIL 4.4UH... |
| 744889030220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 744870003 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448062603 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 3MH 26A... |
| 7448640416 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 18MH 500MA 2LN TH18mH... |
| 7448640398 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 3.3MH 1.1A 2LN TH3.3m... |
| 7448040515 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 66 | COMMON MODE CHOKE 15MH 5A... |
| 744889020100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744894400039 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 390NH... |
| 7448640406 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 820UH 2A 2LN TH820H @... |
| 7448040382 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 27 | CMC 82MH 2.5A 2LN TH82mH ... |
| 744874003 | Wurth Electr... | 1.18 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 744844470 | Wurth Electr... | 8.54 $ | 38 | CMC 47UH 15A 2LN TH47H @ ... |
| 7448060620 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 20MH 6A... |
| 744889015100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 74489430150 | Wurth Electr... | 0.9 $ | 550 | INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH ... |
| 7448990033 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 600 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448031501 | Wurth Electr... | 8.39 $ | 974 | COMMON MODE CHOKE 1MH 15A... |
| 7448227005 | Wurth Electr... | 4.12 $ | 222 | CMC 450UH 6.5A 2LN TH450H... |
| 744866392 | Wurth Electr... | 2.93 $ | 155 | CMC 3.9MH 5A 2LN TH3.9mH ... |
| 744861033 | Wurth Electr... | 2.18 $ | 1000 | CMC 3.3MH 800MA 2LN TH3.3... |
CMC 100MH 400MA 2LN TH100mH @ 10kHz 2 Li...
COMMON MODE CHOKE 27MH 1A 2LN TH27mH @ 1...
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH3.3mH @ 10kHz 2 Lin...
COMMON MODE CHOKE 13MH 2A 2LN TH13mH @ 1...
COMMON MODE CHOKE 1.3A 2LN TH2 Line Comm...
COMMON MODE CHOKE 1MH 20A 2LN TH1mH @ 10...
7448062105 Datasheet/PDF