| Allicdata Part #: | 732-1437-ND |
| Manufacturer Part#: |
744821110 |
| Price: | $ 2.51 |
| Product Category: | Filters |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | CMC 10MH 700MA 2LN TH |
| More Detail: | 10mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole... |
| DataSheet: | 744821110 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 881 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 2.28690 |
| 10 +: | $ 2.25099 |
| 50 +: | $ 1.78542 |
| 100 +: | $ 1.70730 |
| 300 +: | $ 1.55232 |
Specifications
| Series: | WE-CMB |
| Packaging: | Tray |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Filter Type: | Power Line |
| Number of Lines: | 2 |
| Inductance @ Frequency: | 10mH @ 10kHz |
| Current Rating (Max): | 700mA |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 350 mOhm |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Approvals: | -- |
| Features: | -- |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Size / Dimension: | 0.591" L x 0.295" W (15.00mm x 7.50mm) |
| Height (Max): | 0.709" (18.00mm) |
| Package / Case: | Vertical, 4 PC Pin |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Common Mode Chokes (CMchs) are inductive electronic components which are designed to suppress common mode interference in power transmission lines and high frequency data transmission lines. They are widely used in telecommunications, automotive, medical electronics, and many other areas. Generally, CMchs come in two types: single-winding and double-winding. The main difference between the two is that single-winding CMchs have one coil and double-winding CMchs have two, one for each direction of current. Both of these types of CMchs are designed to provide electromagnetic shielding and reduce electrical noise.CMchs work by absorbing any common mode noise or interference, which is interference that is on both sides of the transmission line simultaneously. By using CMchs, the common mode interference can be reduced and the signal will be clearer.The application field of CMchs includes automotive, medical electronics, power transmission, and more. In the automotive field, CMchs are used to reduce interference on the power lines in the vehicle, which can lead to improved comfort and safety. They are also used in medical electronics for the same purpose. In power transmission lines, CMchs are used to reduce noise and improve power quality.The working principle of CMchs is simple and straightforward. When there is common mode interference, the CMchs absorb the signal and reduce the noise level. The two different types of CMchs, single-winding and double-winding, work differently, but both are designed to reduce common mode interference.Single-winding CMchs have one coil that is wound around a core. This core creates a magnetic field that attracts the common mode interference, thus absorbing it and reducing the noise level.Double-winding CMchs have two coils, one for each direction of current, that are connected in series. The two coils create a magnetic field that attracts the common mode interference and absorbs it. This reduces the noise level.In addition to their application in automotive, medical electronics, and power transmission, CMchs are also used in many other fields. They are used in high-frequency data transmission and can reduce electromagnetic interference (EMI) in these applications. They are also used in a variety of industrial applications to reduce noise and improve power quality.To summarize, Common Mode Chokes (CMchs) are inductive electronic components which are designed to suppress common mode interference in power transmission lines and high frequency data transmission lines. They come in two types: single-winding and double-winding. The single-winding type has one coil and the double-winding type has two coils, one for each direction of current. CMchs work by absorbing any common mode interference, and they can be used in many different applications, including automotive, medical electronics, power transmission, and more. Their working principle is simple and straightforward, and they can reduce noise and improve power quality in various industrial applications as well.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "7448" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 744822301 | Wurth Electr... | 2.98 $ | 471 | COMMON MODE CHOKE 1MH 3A ... |
| 7448680140 | Wurth Electr... | 5.03 $ | 580 | CMC 230UH 16A 2LN TH230H ... |
| 7448050219 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 42 | CMC 190MH 2A 2LN TH190mH ... |
| 7448010911 | Wurth Electr... | 6.64 $ | 299 | CMC 11MH 900MA 2LN TH11mH... |
| 744878006 | Wurth Electr... | 1.06 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH... |
| 744889015330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 74489440036 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.6UH... |
| 744870470 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH ... |
| 7448640409 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 2.2MH 1.3A 2LN TH2.2m... |
| 7448053201 | Wurth Electr... | 10.82 $ | 462 | CMC 900UH 32A 2LN TH900H ... |
| IC-744888 | Wurth Electr... | 481.25 $ | 1 | GLEANERGY KITLTP5901 Ener... |
| 744889030330 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH ... |
| 7448841010 | Wurth Electr... | 1.12 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH S... |
| 74488540070 | Wurth Electr... | 1.84 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 7.5UH... |
| 744862082 | Wurth Electr... | 2.67 $ | 3 | CMC 8.2MH 500MA 2LN TH8.2... |
| 7448640400 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 5.6MH 800MA 2LN TH5.6... |
| 7448060814 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 1000 | COMMON MODE CHOKE 14MH 8A... |
| 74489440100 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1050 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744889020220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 74485540440 | Wurth Electr... | 3.07 $ | 300 | INDUCT ARRAY 2 COIL 4.4UH... |
| 744889030220 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 22UH ... |
| 744870003 | Wurth Electr... | 1.25 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448062603 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 3MH 26A... |
| 7448640416 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 18MH 500MA 2LN TH18mH... |
| 7448640398 | Wurth Electr... | 1.61 $ | 1000 | CMC 3.3MH 1.1A 2LN TH3.3m... |
| 7448040515 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 66 | COMMON MODE CHOKE 15MH 5A... |
| 744889020100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 744894400039 | Wurth Electr... | 1.02 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 390NH... |
| 7448640406 | Wurth Electr... | 1.52 $ | 1000 | CMC 820UH 2A 2LN TH820H @... |
| 7448040382 | Wurth Electr... | 9.15 $ | 27 | CMC 82MH 2.5A 2LN TH82mH ... |
| 744874003 | Wurth Electr... | 1.18 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 744844470 | Wurth Electr... | 8.54 $ | 38 | CMC 47UH 15A 2LN TH47H @ ... |
| 7448060620 | Wurth Electr... | 16.77 $ | 15 | COMMON MODE CHOKE 20MH 6A... |
| 744889015100 | Wurth Electr... | 0.85 $ | 2000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH ... |
| 74489430150 | Wurth Electr... | 0.9 $ | 550 | INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH ... |
| 7448990033 | Wurth Electr... | 1.99 $ | 600 | INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH... |
| 7448031501 | Wurth Electr... | 8.39 $ | 974 | COMMON MODE CHOKE 1MH 15A... |
| 7448227005 | Wurth Electr... | 4.12 $ | 222 | CMC 450UH 6.5A 2LN TH450H... |
| 744866392 | Wurth Electr... | 2.93 $ | 155 | CMC 3.9MH 5A 2LN TH3.9mH ... |
| 744861033 | Wurth Electr... | 2.18 $ | 1000 | CMC 3.3MH 800MA 2LN TH3.3... |
Latest Products
B82732R2401B030
CMC 100MH 400MA 2LN TH100mH @ 10kHz 2 Li...
7446321027
COMMON MODE CHOKE 27MH 1A 2LN TH27mH @ 1...
7448640411
CMC 3.3MH 1.2A 2LN TH3.3mH @ 10kHz 2 Lin...
SCF-02-1300
COMMON MODE CHOKE 13MH 2A 2LN TH13mH @ 1...
ELF-17N013A
COMMON MODE CHOKE 1.3A 2LN TH2 Line Comm...
SC-20-100
COMMON MODE CHOKE 1MH 20A 2LN TH1mH @ 10...
744821110 Datasheet/PDF