| Allicdata Part #: | 74LV4053PW,112-ND |
| Manufacturer Part#: |
74LV4053PW,112 |
| Price: | $ 0.20 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Nexperia USA Inc. |
| Short Description: | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP |
| More Detail: | 3 Circuit IC Switch 2:1 105 Ohm 16-TSSOP |
| DataSheet: | 74LV4053PW,112 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2400 +: | $ 0.17357 |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max): | 31ns, 24ns |
| Base Part Number: | 74LV4053 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Crosstalk: | -60dB @ 1MHz |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max): | 2µA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)): | 3.5pF |
| Charge Injection: | -- |
| -3db Bandwidth: | 200MHz |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | -- |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 1 V ~ 6 V |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon): | 2 Ohm |
| On-State Resistance (Max): | 105 Ohm |
| Number of Circuits: | 3 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 2:1 |
| Switch Circuit: | SPDT |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 74LV4053PW,112 is an integrated circuit that belongs to the interface - analog switches, multiplexers and demultiplexers. It is a low voltage non-inverting bi-directional double three-state switch that can accommodate two channels of digital signals. In addition, it has four inputs for selecting which input to apply to the output. The 74LV4053PW series is designed for applications that require logic level compatibility with either input or output and integrates several circuit protection features to prevent damage from ESD and EFT (electrostatic discharge and electrical fast transients).
The 74LV4053PW,112 is a dual channel analog multiplexer/demultiplexer that can be used for data transmission and for analog signal multiplexing. It can be used to both multiplex and demultiplex channel signals as needed. Furthermore, by using two 4053s in parallel, one can create an 8:1 multiplexer data switch. The 74LV4053PW,112 can also be used to expand the number of output channels available on a microcontroller with only a few I/O pins.
The 74LV4053PW,112 is an analog multiplexer/demultiplexer and can be operated in two different modes. In the multiplexer mode, the input of the multiplexer is connected to a different external source depending on the state of one of the control signals. In the demultiplexer mode, the output of the demultiplexer is connected to a different external source depending on the state of one of the control signals. This type of integrated circuit can be used in applications such as data transmission, analog-to-digital conversion, switching power supplies and for logic level shifting.
The 74LV4053PW,112 is designed for use in a wide variety of applications and provides excellent protection from ESD, EMI and EFT. The 74LV4053PW,112 has a maximum voltage rating of 7V and operates from -40°C to +125°C operating temperature. It is available in several packages and package sizes including QFP, SOIC, SOP, and TSSOP.
The 74LV4053PW,112 works on the principle of CMOS, or Complementary Metal-Oxide Semiconductor. This type of integrated circuit uses two transistors, one of which is a P-type (positive) and the other an N-type (negative). It is a type of non-volatile digital logic gate that behaves like a switch. It can be used to perform a number of logic functions such as AND, OR, NAND and NOR.
The 74LV4053PW,112 can be used in many different areas including consumer electronics, medical equipment, industrial electronics and automotive systems. In consumer electronics it can be used in the form of a volume control or selector switch on products such as CDs, DVDs and stereos. In medical equipment, the 74LV4053PW,112 can be used to help control the switching of fluids in laboratories. In industrial electronics it can be used for process control and for controlling the flow of switching of power in industrial systems. In automotive systems, it can be used as a selectable switch or multiplexer in instrument cluster designs.
The 74LV4053PW,112 is an excellent choice for those applications that require a wide voltage range and multiple control signals. Its ability to provide a high level of electrostatic protection, combined with its small size, makes it an ideal choice for many applications including data transmission, analog-to-digital conversion, switching power supplies and logic level shifting.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74LVC1G99DP,125 | Nexperia USA... | 0.12 $ | 1000 | IC CONFIG MULTI-FUNC GATE... |
| 74LVC1G80GW,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 51000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 5T... |
| 74LVC374AT20-13 | Diodes Incor... | 0.13 $ | 2500 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC1G126GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 6000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G06GV,125 | Nexperia USA... | 0.04 $ | 3000 | IC BUFFER INVERT 5.5V 5TS... |
| 74LVC373AQ20-13 | Diodes Incor... | 0.12 $ | 1000 | IC OCTAL TRANSP LATCH 20Q... |
| 74LVC1GU04GV,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 9000 | IC INVERTER 1CH 1-INP 5TS... |
| 74LVC1G00FW4-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC GATE NAND 1CH 2-INP DF... |
| 74LV373DB,112 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OCTAL D TRANSP LATCH 2... |
| 74LVQ04SCX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| 74LVTH574MSA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVT374WM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| 74LVC3G34GM,125 | Nexperia USA... | 0.2 $ | 4000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC2GU04GM,132 | Nexperia USA... | 0.08 $ | 1000 | IC INVERTER 2CH 2-INP 6XS... |
| 74LVCH16245ADGG,51 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC1G34GX,125 | Nexperia USA... | 0.06 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC1G126DCKRG4 | Texas Instru... | 0.06 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SC... |
| 74LVC1G126FX4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT 5.5V 6... |
| 74LVCH244ADB,118 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| 74LVC16241ADL,118 | Nexperia USA... | 0.48 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| 74LVTH16245ADLRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| 74LVC3G34GD,125 | Nexperia USA... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V... |
| 74LVC86APW/AUJ | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| 74LVT240SJ | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 3.6V 20S... |
| 74LV4051D,118 | Nexperia USA... | 0.16 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC1 ... |
| 74LVC1G02W5-7 | Diodes Incor... | 0.22 $ | 12925 | IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT... |
| 74LV4799PW,118 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC OSC TIMER CTRL 100KHZ ... |
| 74LVX161284MEAX | ON Semicondu... | -- | 1000 | TXRX TRANSLATING IEEE 48S... |
| 74LVC1G175GF,132 | Nexperia USA... | 0.15 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 6X... |
IC SWITCH SPST 8MSOP1 Circuit IC Switch ...
IC ANALOG SWITCHCircuit IC Switch
IC SWITCH SPDT 8MSOP1 Circuit IC Switch ...
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC4 Circuit IC S...
IC SWITCH QUAD SPDT 20SOIC1 Circuit IC S...
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC4 Circuit IC S...
74LV4053PW,112 Datasheet/PDF