8162 Optoelectronics |
|
| Allicdata Part #: | 8162JK-ND |
| Manufacturer Part#: |
8162 |
| Price: | $ 0.41 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | JKL Components Corp. |
| Short Description: | LAMP INCAND T1.75 MIDG SCRW 14V |
| More Detail: | Incandescent Lamp Clear 14V Round with Domed Top, ... |
| DataSheet: | 8162 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 100 +: | $ 0.36540 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Type: | Incandescent |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Color: | Clear |
| Voltage Rating: | 14V |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 0.5 |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Lens Size: | RT-1 3/4 |
| Lead Style: | Midget Screw |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Incandescent lamps are electric lighting devices that transform electrical energy into light energy while generating heat. The typical incandescent lamp contains a tungsten filament that is suspended inside a glass envelope which is then filled with an inert gas to prevent the filament from oxidizing. The heat produced by the filament when the electric current passes through it causes it to reach temperatures of up to 4,000˚C. This in turn causes the filament to glow, emitting light energy.
Neon lamps are also electric lighting devices that transform electricity into light. Unlike incandescent lamps, neon lamps contain a different type of filament, usually a glass tube filled with a small amount of neon or other gas. When an electric current is passed through the gas, its atoms become excited and emit light in the form of glowing bands of color. The color of the light emitted depends on the type of gas used in the tube.
In terms of applications, incandescent lamps are widely used in residential, commercial, and industrial settings. They are usually used as general lighting sources since they provide a relatively large area of illumination with short warm-up time. Incandescent lamps are also used in display cases and cabinets due to their relatively low cost and good color rendering capabilities.
Neon lamps, on the other hand, are mostly used for decorative purposes in commercial and residential settings. Their fluorescent light produces varying colors, which is used to give an eye-catching appeal to stores, restaurants, and other establishments. They are also widely used in signs, displays, and backlights, to make the contents of the display more visible.
In terms of working principle, both types of lamps work on the same basic principle – the presence of an electric current causes the temperature of the filament to rise, resulting in the emission of light energy. However, the way the currents interact with the bulb differs for each lamp. In incandescent lamps, the current heats up the tungsten filament, causing it to emit light. In neon lamps, the current passes through the gas, causing the atoms to become excited and emit light.
Due to their unique properties and relatively low cost, both incandescent and neon lamps are widely used in innumerable applications. They are a reliable and affordable solution for general lighting, decorative lighting, signage, and display applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 816226-1 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | PLATE, REAR SHEAR |
| 8162 | JKL Componen... | 0.41 $ | 1000 | LAMP INCAND T1.75 MIDG SC... |
| 81623 | 8.67 $ | 1000 | WR CRFT 19MMOpen End (Sin... | |
| M39003/01-8162H | Vishay Sprag... | 14.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.082UF 10% 50V ... |
| 8162 060500 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | CBL 2PR 24AWG SHLD4 (2 Pa... |
| 81622 | 8.52 $ | 1000 | WR CRFT 18MMOpen End (Sin... | |
| 816236-8 | TE Connectiv... | 430.35 $ | 1000 | CAM, FEED |
| 81629 | 10.24 $ | 1000 | WR COMB STBY 11/16Combina... | |
| 54122-816242250LF | Amphenol FCI | 1.23 $ | 1000 | CONN STACKER 24POS 0.100"... |
| 816255-1 | TE Connectiv... | 416.84 $ | 1000 | RAM, MACHINE |
| 8162 060100 | Belden Inc. | 228.37 $ | 6 | CABLE 2PR IND SHLD 24AWG ... |
| 81625 | 7.15 $ | 1000 | WR COMB STBY 7/16Combinat... | |
| 8162 0601000 | Belden Inc. | 1.39 $ | 1000 | CBL 2PR 24AWG SHLD4 (2 Pa... |
| 816274-2 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | HOLDER, ANVIL |
| M39003/01-8162/HSD | Vishay Sprag... | 14.19 $ | 1000 | CAP TANT 0.082UF 10% 50V ... |
| M39003/01-8162 | Vishay Sprag... | 14.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.082UF 10% 50V ... |
| 81627 | 8.46 $ | 1000 | WR COMB STBY 9/16Combinat... | |
| D4N-8162 | Omron Automa... | 28.95 $ | 1000 | SWITCH SNAP ACTION DPST 1... |
| 81624 | 5.59 $ | 1000 | WR COMB STBY 3/8Combinati... | |
| M39003/01-8162/TR | Vishay Sprag... | 13.47 $ | 1000 | CAP TANT 0.082UF 10% 50V ... |
| 81620 | 7.83 $ | 1000 | WR CRFT 16MMOpen End (Sin... | |
| 81621 | 8.52 $ | 1000 | WR CRFT 17MMOpen End (Sin... | |
| 81626 | 6.09 $ | 1000 | WR COMB STBY 1/2Combinati... | |
| 81628 | 9.35 $ | 1000 | WR COMB STBY 5/8Combinati... |
8162 Datasheet/PDF