| Allicdata Part #: | AP7313-12SAG-7DI-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP7313-12SAG-7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23 |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | AP7313-12SAG-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Current - Output: | 150mA |
| Base Part Number: | AP7313 |
| Supplier Device Package: | SOT-23 |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Control Features: | -- |
| PSRR: | 65dB (100Hz) |
| Current - Supply (Max): | 85µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 75µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | -- |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Input (Max): | 6V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AP7313-12SAG-7 is a 3A linear voltage regulator that belongs to the PMIC – Voltage Regulators – Linear category. It is one of the more affordable alternatives to power management solutions. This voltage regulator provides protection against overheating, overvoltage, and overcurrent to help protect and prolong the lifespan of the system. The operational temperature range is a wide range between -40°C to +85°C, making it suitable to work in many types of applications over a wide range of temperatures. This voltage regulator is small and space-saving with a small SOIC 8-pin package that measures only 5.1mmx3.8mm making it easier to integrate into projects.
It is powered by an 2.5V to 12V input voltage and provides a constant output voltage of 3.3V. It also has a maximum output current of 3A, making it a suitable voltage regulator for a wide range of applications. The AP7313-12SAG-7 has a wide range of features that helps to improve the system performance and protect vital equipment in the system. For example, it provides overcurrent protection, line and load regulation, thermal protection, and noise reduction.
The overcurrent protection feature of this voltage regulator helps protect the system from damages caused by short circuit or excess current. It automatically shuts off the output voltage when it detects a current surge that is too high for the system. The line and load regulation feature helps to stabilize the output voltage to ensure that the system remains running at a constant voltage and that it does not fluctuate. It ensures that the system does not draw too much power from the input source which can be damaging to the system.
The thermal protection feature monitors the temperature of the system and shuts off the output voltage when it reaches a critical temperature just before it reaches a destructive temperature. This helps to protect the system from further damages that could be caused by high temperatures. Finally, the noise reduction feature helps to lower the noise created by power fluctuation and helps to avoid unnecessary power spikes in the system. All of these features work together to make the AP7313-12SAG-7 an ideal voltage regulator for a wide range of applications.
Some of the best applications for the AP7313-12SAG-7 are in small-scale computers, embedded systems, automotive systems, and industrial systems. It is also an economical solution for use in low-power or power-sensitive systems such as gaming consoles and mobile phone chargers. Due to its low price and advanced features, the AP7313-12SAG-7 is quickly becoming a popular choice for engineers who are looking for an efficient voltage regulator for their application.
In summary, the AP7313-12SAG-7 is an advanced 3A linear voltage regulator that belongs to the PMIC – Voltage Regulators – Linear category. It has a wide range of features including overcurrent protection, line and load regulation, thermal protection, and noise reduction. It is suitable for a wide range of applications such as small-scale computers, embedded systems, automotive systems, and industrial systems. With a low price and advanced features, the AP7313-12SAG-7 is rapidly becoming a popular choice for engineers who are looking for an efficient voltage regulator for their projects.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP7346D-1218FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V/1.8V X2DF... |
| AP7335-28WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP7343D-31FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.1V 300MA ... |
| AP7343D-26W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.6V 300MA ... |
| AP7365-20YRG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 600MA SO... |
| AP7361-10E-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A SOT22... |
| AP7312-1828W6-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V/2.8V S... |
| AP7381-70Y-13 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 7V 150MA SO... |
| AP7335-08SNG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 0.8V 300MA 6DF... |
| AP7333-33SRG-7 | Diodes Incor... | -- | 27000 | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT... |
| AP7346D-3318FS6-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V X2DF... |
| AP7315D-30FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 150MA 4D... |
| AP7365-12EG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V 600MA SOT... |
| AP7344D-3018RH4-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V X2DFN1... |
| AP7311-28WG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 150MA ... |
| AP7315-22FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| AP7361C-15Y5-13 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT... |
| AP7312-1218FM-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V/1.8V 6... |
| AP7313-15SAG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 3000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7313-20SRG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 150MA SO... |
| AP7335-10SNG-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 300MA 6D... |
| AP7315D-15W5-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7365-25EG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.5V 600MA SOT... |
| AP7380-41W5-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 4.1V 150MA ... |
| AP7361C-10FGE-7 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A UDFN3... |
| AP7315-15FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7343-33FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP7343D-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7315-185SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.85V 150MA... |
| AP7335-18WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP7343-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7361-FGE-7 | Diodes Incor... | -- | 30000 | IC REG LIN POS ADJ 1A UDF... |
| AP7341D-185FS4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 5000 | IC REG LINEAR 1.85V 300MA... |
| AP7315D-25FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| AP7343D-105W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.05V 300MA... |
| AP7315-33SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7346D-1528FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 5000 | IC REG LIN 1.5V/2.8V X2DF... |
| AP7315-15SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7315-33SA-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7365-10YG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 2500 | IC REG LINEAR 1V 600MA SO... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
AP7313-12SAG-7 Datasheet/PDF