| Allicdata Part #: | AP7315-30FS4-7B-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP7315-30FS4-7B |
| Price: | $ 0.09 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC REG LINEAR 3V 150MA 4DFN |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | AP7315-30FS4-7B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10000 +: | $ 0.08080 |
| Current - Output: | 150mA |
| Supplier Device Package: | X2-DFN1010-4 |
| Package / Case: | 4-XDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Protection Features: | Over Current |
| Control Features: | -- |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |
| Current - Supply (Max): | 100µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 60µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.29V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 5.25V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC stands for Power Management Integrated Circuits and VoltageRegulators can help control and supply the power for differentcomponents used in a system. Usually, PMICs contain linear voltageregulators that convert larger input voltages into smaller output voltageswith minimal energy loss. The AP7315-30FS4-7B is a linear voltageregulator that supports both fixed voltage output and adjustable voltageoutput ranges.
The AP7315-30FS4-7B is a low dropout (LDO) linear voltageregulator designed to provide adjustable voltage output from 1.5V to 3.6V. With a maximum output current of 300mA, the LDO supports currentsinks up to 1A. It also features a low quiescent current at ≤10 μA andlow output voltage noise at ≤ 10mV RMS. Using a TSOT23-6 package, theAP7315-30FS4-7B can function at a wide range of temperatures rangingfrom -40°C to 125°C.
The AP7315-30FS4-7B can be used in a variety of applications suchas automotive, industrial, and portable electronics. In automotive, theLDO can be used as a power supply for on-board electronic control unitsor sensors. In industrial applications, it can be used as a voltageregulator for control modules and signal conditioning circuits. Inportable electronics, it can be used to maintain an optimal voltage fordifferent components such as microprocessor cores and radiofrequencymodules. Additionally, the AP7315-30FS4-7B can also be used in batterypowered applications where efficient voltage regulation is critical.
The AP7315-30FS4-7B\'s working principle is straightforward. Itconsists of an input resistor and reverse current protection diode,which regulate the incoming voltage into the output voltage. A currentlimiting circuit and thermal warning circuit also help protect theAP7315-30FS4-7B and the system it is used in. The thermal warning circuitautomatically disables the output voltage if the temperature of the AP7315-30FS4-7B exceeds a certain point.
In conclusion, the AP7315-30FS4-7B is a low dropout linear voltageregulator used in a wide variety of applications. It features a lowoutput voltage noise level with a maximum output current of 300mA and awide temperature range. Its working principle consists of an inputresistor, reverse current protection diode, current limiting circuit, andthermal warning circuit. All of these components work together to regulate the incoming voltage and provide a constant, stable output voltage.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP7346D-1218FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V/1.8V X2DF... |
| AP7335-28WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP7343D-31FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.1V 300MA ... |
| AP7343D-26W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.6V 300MA ... |
| AP7365-20YRG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 600MA SO... |
| AP7361-10E-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A SOT22... |
| AP7312-1828W6-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V/2.8V S... |
| AP7381-70Y-13 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 7V 150MA SO... |
| AP7335-08SNG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 0.8V 300MA 6DF... |
| AP7333-33SRG-7 | Diodes Incor... | -- | 27000 | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT... |
| AP7346D-3318FS6-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V X2DF... |
| AP7315D-30FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 150MA 4D... |
| AP7365-12EG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V 600MA SOT... |
| AP7344D-3018RH4-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V X2DFN1... |
| AP7311-28WG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 150MA ... |
| AP7315-22FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| AP7361C-15Y5-13 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT... |
| AP7312-1218FM-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V/1.8V 6... |
| AP7313-15SAG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 3000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7313-20SRG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 150MA SO... |
| AP7335-10SNG-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 300MA 6D... |
| AP7315D-15W5-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7365-25EG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.5V 600MA SOT... |
| AP7380-41W5-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 4.1V 150MA ... |
| AP7361C-10FGE-7 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A UDFN3... |
| AP7315-15FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7343-33FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP7343D-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7315-185SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.85V 150MA... |
| AP7335-18WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP7343-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7361-FGE-7 | Diodes Incor... | -- | 30000 | IC REG LIN POS ADJ 1A UDF... |
| AP7341D-185FS4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 5000 | IC REG LINEAR 1.85V 300MA... |
| AP7315D-25FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| AP7343D-105W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.05V 300MA... |
| AP7315-33SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7346D-1528FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 5000 | IC REG LIN 1.5V/2.8V X2DF... |
| AP7315-15SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7315-33SA-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7365-10YG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 2500 | IC REG LINEAR 1V 600MA SO... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
AP7315-30FS4-7B Datasheet/PDF