| Allicdata Part #: | AP7340-25FS4-7DI-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP7340-25FS4-7 |
| Price: | $ 0.06 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4DFN |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | AP7340-25FS4-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 263 |
| 1 +: | $ 0.06000 |
| 10 +: | $ 0.05820 |
| 100 +: | $ 0.05700 |
| 1000 +: | $ 0.05580 |
| 10000 +: | $ 0.05400 |
Specifications
| Current - Output: | 150mA |
| Supplier Device Package: | X2-DFN1010-4 |
| Package / Case: | 4-XDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Protection Features: | Over Current |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |
| Current - Supply (Max): | 100µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 50µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.3V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.25V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AP7340-25FS4-7: Application Field and Working Principle
AP7340-25FS4-7 is a voltage regulator in a linear PMIC - Voltage Regulators - Linear family of products, produced by APEC. It is designed to provide smooth, accurate, and steady current and voltage regulation in various systems such as communications systems, digital devices, peripherals, power management and so on.Features and Specifications
The AP7340-25FS4-7 is a small footprint, low-noise, low-voltage regulator with low quiescent current, high accuracy, internal MOSFET, and output voltage accuracy and high current output capability. It is available in a small SOP-7 package and has a wide operating temperature range from -40°C to +105°C, and good ripple rejection characteristics. The voltage output range includes three selectable levels – 1.5V, 1.8V and 2.5V. The input voltage range is 4V to 15V, with a maximum output current greater than 1.2A. The AP7340-25FS4-7 also features a high efficiency of up to 97% and an ultra low dropout voltage of 0.21V.Working Principle
The overall operating principle of the AP7340-25FS4-7 is a linear voltage regulator, which uses an external power supply to provide regulation of the output voltage through a variable resistance network. During operation, the output voltage is monitored by an internal feedback loop, which is regulated by adjusting the variable resistance of the network to compensate for variation in the input voltage.This component also uses an internal MOSFET, which switches between its conductive and non-conductive states depending on the input voltage. Whenever the input voltage exceeds the output voltage, the MOSFET remains in its non-conductive state and the resistor network adjusts the output voltage. When the input voltage drops below the output voltage, the internal MOSFET will turn on and current will flow directly between the input and output terminals.Applications
The AP7340-25FS4-7 is commonly used in many portable and consumer electronics, including mobile phones, cameras, laptop computers, camcorders, and other portable gaming and audio devices. It is also used in even more niche applications such as robotics, medical technology, home automation, and automotive systems.The AP7340-25FS4-7 has small size, high efficiency, and low dropout voltage. This makes it ideal for portable electronic devices since it can be used in tighter spots, it can use less power, and it will still be able to maintain accurate output voltage levels. Additionally, the AP7340-25FS4-7 offers good thermal stability and ripple rejection characteristics, making it ideal for a range of consumer and automotive applications.Conclusion
The AP7340-25FS4-7 voltage regulator is a great choice for a wide range of consumer and automotive applications. It is small in size and offers great accuracy, high efficiency and low dropout voltage, allowing it to be used in portable and consumer electronics, as well as more specialized applications such as robotics, medical technology, home automation, and automotive systems. The AP7340-25FS4-7 is designed to provide the highest accuracy, efficiency and current output capability in order to provide the best performance.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "AP73" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP7346D-1218FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V/1.8V X2DF... |
| AP7335-28WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP7343D-31FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.1V 300MA ... |
| AP7343D-26W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.6V 300MA ... |
| AP7365-20YRG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 600MA SO... |
| AP7361-10E-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A SOT22... |
| AP7312-1828W6-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V/2.8V S... |
| AP7381-70Y-13 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 7V 150MA SO... |
| AP7335-08SNG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 0.8V 300MA 6DF... |
| AP7333-33SRG-7 | Diodes Incor... | -- | 27000 | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT... |
| AP7346D-3318FS6-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V X2DF... |
| AP7315D-30FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 150MA 4D... |
| AP7365-12EG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V 600MA SOT... |
| AP7344D-3018RH4-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V X2DFN1... |
| AP7311-28WG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 150MA ... |
| AP7315-22FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| AP7361C-15Y5-13 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT... |
| AP7312-1218FM-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V/1.8V 6... |
| AP7313-15SAG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 3000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7313-20SRG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 150MA SO... |
| AP7335-10SNG-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 300MA 6D... |
| AP7315D-15W5-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7365-25EG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.5V 600MA SOT... |
| AP7380-41W5-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 4.1V 150MA ... |
| AP7361C-10FGE-7 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A UDFN3... |
| AP7315-15FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7343-33FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP7343D-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7315-185SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.85V 150MA... |
| AP7335-18WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP7343-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7361-FGE-7 | Diodes Incor... | -- | 30000 | IC REG LIN POS ADJ 1A UDF... |
| AP7341D-185FS4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 5000 | IC REG LINEAR 1.85V 300MA... |
| AP7315D-25FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| AP7343D-105W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.05V 300MA... |
| AP7315-33SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7346D-1528FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 5000 | IC REG LIN 1.5V/2.8V X2DF... |
| AP7315-15SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7315-33SA-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7365-10YG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 2500 | IC REG LINEAR 1V 600MA SO... |
Latest Products
MCP1812AT-018/OT
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
TPS7A0533PYKAR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LP590728QDQNRQ1
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
TLV74033PDQNR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LM2775QDSGTQ1
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
TPS7A0530PDBZR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
AP7340-25FS4-7 Datasheet/PDF