| Allicdata Part #: | AP7342D-1833FS6-7DI-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP7342D-1833FS6-7 |
| Price: | $ 0.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC REG LIN 1.8V/3.3V X2DFN1212-6 |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Outpu... |
| DataSheet: | AP7342D-1833FS6-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.14459 |
| Voltage Dropout (Max): | 0.39V @ 150mA, 0.29V @ 150mA |
| Supplier Device Package: | X2-DFN1212-6 |
| Package / Case: | 6-XFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Protection Features: | Over Current |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 100µA |
| Current - Output: | 150mA, 150mA |
| Series: | -- |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.8V, 3.3V |
| Voltage - Input (Max): | 5.25V |
| Number of Regulators: | 2 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Power Management Integrated Circuits (PMICs) are important components in electrical equipment and consumer electronics. They play a critical role in managing power on electronic boards and help reduce the power and area of electronic designs. One such PMIC is the AP7342D-1833FS6-7. It is a low dropout linear voltage regulator and is designed to provide high voltage accuracy, fast transient response and low noise.
The AP7342D-1833FS6-7 is a one-terminal, low drop linear voltage regulator featuring a low dropout voltage of 1.2V at 500mA and a maximum supply current of 5mA. It also has high output current accuracy, fast transient response and low noise. The device offers a precision output voltage of + 1.8V and is adjustable over a wide range from 1.2V to 6.5V.
The AP7342D-1833FS6-7 has wide application in fields such as embedded systems, consumer electronics, automotive applications and industrial control systems. It is well suited for low power, high performance, precision applications. It can be used to power microprocessors or provide a regulated voltage in systems requiring high accuracy and very low power consumption.
The working principle of the AP7342D-1833FS6-7 is based on a linear voltage regulator architecture. It uses a P-channel mosfet to regulate the voltage drop in order to maintain the desired output voltage. The voltage regulator\'s internal transconductance amplifier monitors the output voltage and drives the gate of the P-channel MOSFET which in turn adjusts the current flow to maintain the desired output voltage.
The AP7342D-1833FS6-7 is an ideal solution for applications that require high accuracy and low noise. It is highly reliable, cost effective and is designed for a wide range of applications. With its high voltage accuracy, fast transient response and low noise, the AP7342D-1833FS6-7 is the perfect choice for precision power management applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP7346D-1218FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V/1.8V X2DF... |
| AP7335-28WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP7343D-31FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.1V 300MA ... |
| AP7343D-26W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.6V 300MA ... |
| AP7365-20YRG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 600MA SO... |
| AP7361-10E-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A SOT22... |
| AP7312-1828W6-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V/2.8V S... |
| AP7381-70Y-13 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 7V 150MA SO... |
| AP7335-08SNG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 0.8V 300MA 6DF... |
| AP7333-33SRG-7 | Diodes Incor... | -- | 27000 | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT... |
| AP7346D-3318FS6-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V X2DF... |
| AP7315D-30FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 150MA 4D... |
| AP7365-12EG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V 600MA SOT... |
| AP7344D-3018RH4-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V X2DFN1... |
| AP7311-28WG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 150MA ... |
| AP7315-22FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| AP7361C-15Y5-13 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT... |
| AP7312-1218FM-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V/1.8V 6... |
| AP7313-15SAG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 3000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7313-20SRG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 150MA SO... |
| AP7335-10SNG-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 300MA 6D... |
| AP7315D-15W5-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7365-25EG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.5V 600MA SOT... |
| AP7380-41W5-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 4.1V 150MA ... |
| AP7361C-10FGE-7 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A UDFN3... |
| AP7315-15FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7343-33FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP7343D-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7315-185SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.85V 150MA... |
| AP7335-18WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP7343-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7361-FGE-7 | Diodes Incor... | -- | 30000 | IC REG LIN POS ADJ 1A UDF... |
| AP7341D-185FS4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 5000 | IC REG LINEAR 1.85V 300MA... |
| AP7315D-25FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| AP7343D-105W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.05V 300MA... |
| AP7315-33SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7346D-1528FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 5000 | IC REG LIN 1.5V/2.8V X2DF... |
| AP7315-15SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7315-33SA-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7365-10YG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 2500 | IC REG LINEAR 1V 600MA SO... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
AP7342D-1833FS6-7 Datasheet/PDF