| Allicdata Part #: | AP7344D-1815RH4-7DI-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP7344D-1815RH4-7 |
| Price: | $ 0.16 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC REG LIN 1.5V/1.8V X2DFN1612-8 |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Outpu... |
| DataSheet: | AP7344D-1815RH4-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.15309 |
| Voltage Dropout (Max): | 0.44V @ 300mA, 0.39V @ 300ma |
| Supplier Device Package: | X2-DFN1612-8 |
| Package / Case: | 8-XFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Protection Features: | Over Current |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 140µA |
| Current - Output: | 300mA, 300mA |
| Series: | -- |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.5V, 1.8V |
| Voltage - Input (Max): | 5.25V |
| Number of Regulators: | 2 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AP7344D-1815RH4-7 is an advanced linear regulator, classified as a type of PMIC (Power Management Integrated Circuit). It is specifically designed for microprocessors and Digital Signal Processors (DSPs), making it suitable for consumer devices like mobile phones, tablets, and PC peripherals. This device is able to output up to 1.8A of current, with adjustable voltage output between 0.8V to 1.95V.
The AP7344D-1815RH4-7 provides a cost effective way to switch between different voltage levels without needing to add other complex circuit components, making it ideal for a wide range of consumer electronic applications. The device is also highly efficient, providing up to 95% power conversion efficiency. This ensures higher power efficiency, leading to reduced energy costs and improved battery life.
The working principle for the AP7344D-1815RH4-7 is based on its Linear Regulator, which combines a supply voltage with a control signal. The control signal is used to adjust the output voltage in order to maintain a constant voltage output. This is done by transforming the control signal into an output resistance and comparing it to the supply voltage. From here, the voltage regulator will adjust the output voltage until it reaches the desired level.
The AP7344D-1815RH4-7 features both a fast transient response and good line regulation, making it precise and reliable for a wide range of applications. This device also includes built-in safety features, such as short circuit, over-current, and over-temperature protection. Additionally, it can operate in temperatures from -40°C to +125°C, and can withstand shock and vibration.
In conclusion, the AP7344D-1815RH4-7 is an ideal linear regulator, offering precise and reliable performance for a range of consumer electronic applications. The device is highly efficient, providing up to 95% power conversion efficiency, as well as built in safety features for extra protection. The working principle is based on adjusting the output voltage using a control signal, combined with a supply voltage. This enables the output voltage to be precisely managed, leading to improved performance and cost savings.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP7346D-1218FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V/1.8V X2DF... |
| AP7335-28WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP7343D-31FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.1V 300MA ... |
| AP7343D-26W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.6V 300MA ... |
| AP7365-20YRG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 600MA SO... |
| AP7361-10E-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A SOT22... |
| AP7312-1828W6-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V/2.8V S... |
| AP7381-70Y-13 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 7V 150MA SO... |
| AP7335-08SNG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 0.8V 300MA 6DF... |
| AP7333-33SRG-7 | Diodes Incor... | -- | 27000 | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT... |
| AP7346D-3318FS6-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V X2DF... |
| AP7315D-30FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 150MA 4D... |
| AP7365-12EG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V 600MA SOT... |
| AP7344D-3018RH4-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V X2DFN1... |
| AP7311-28WG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 150MA ... |
| AP7315-22FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| AP7361C-15Y5-13 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT... |
| AP7312-1218FM-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V/1.8V 6... |
| AP7313-15SAG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 3000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7313-20SRG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 150MA SO... |
| AP7335-10SNG-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 300MA 6D... |
| AP7315D-15W5-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7365-25EG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.5V 600MA SOT... |
| AP7380-41W5-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 4.1V 150MA ... |
| AP7361C-10FGE-7 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A UDFN3... |
| AP7315-15FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7343-33FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP7343D-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7315-185SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.85V 150MA... |
| AP7335-18WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP7343-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7361-FGE-7 | Diodes Incor... | -- | 30000 | IC REG LIN POS ADJ 1A UDF... |
| AP7341D-185FS4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 5000 | IC REG LINEAR 1.85V 300MA... |
| AP7315D-25FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| AP7343D-105W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.05V 300MA... |
| AP7315-33SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7346D-1528FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 5000 | IC REG LIN 1.5V/2.8V X2DF... |
| AP7315-15SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7315-33SA-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7365-10YG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 2500 | IC REG LINEAR 1V 600MA SO... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
AP7344D-1815RH4-7 Datasheet/PDF