| Allicdata Part #: | AP7361-12D-13DI-ND |
| Manufacturer Part#: |
AP7361-12D-13 |
| Price: | $ 0.15 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252 |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | AP7361-12D-13 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.15000 |
| 10 +: | $ 0.14550 |
| 100 +: | $ 0.14250 |
| 1000 +: | $ 0.13950 |
| 10000 +: | $ 0.13500 |
| Current - Output: | 1A |
| Base Part Number: | AP7361 |
| Supplier Device Package: | TO-252 |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Control Features: | -- |
| PSRR: | 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 90µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.7V @ 1A |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Input (Max): | 6V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Power Management ICs (PMICs) are increasingly important components in a variety of applications, from notebook computers to vehicles. In particular, linear voltage regulators play a vital role in providing a constant and safe power source for such devices. This article will cover the application field and working principle of the AP7361-12D-13 linear voltage regulator.
The AP7361-12D-13 is a high-efficiency 3 A low-dropout linear voltage regulator that offers a wide input voltage range (2.5 V to 20 V) and a low dropout of 200 mV at 3 A load current. It also provides a low quiescent current and enables 100% duty cycle operation for low-current applications. With a low standby current of 0.1 μA and a low quiescent current of 3.5 mA, the AP7361-12D-13 is ideal for battery-operated applications. It is rated for the full junction temperature range from -40 °C to 125 °C, making it suitable for both extreme-temperature environments and applications.
The AP7361-12D-13 is suitable for a wide range of applications, such as network routers, wireless communication systems, point-of-use powered devices, home appliances, personal computers, automotive and industrial equipment, and instrumentation. It also meets the stringent performance requirements of power-critical applications that require high-level voltage regulation accuracy.
The AP7361-12D-13 is designed to provide a fast and accurate response to line transients and load transients with its built-in input current limiting and thermal protection as well as its output voltage cycling technology. All of these features are designed to ensure high stability and reliability.
The AP7361-12D-13 has several output voltage options, including 3.3 V, 5 V, 6 V, 9 V, 10 V, 12 V, and 13.8 V. It operates up to an output current of 3 A and features an adjustable output voltage by a resistor divider, making it suitable for a wide range of voltage and current requirements.
The linear voltage regulator implements an input voltage-regulating principle that works by comparing the output voltage to a reference voltage. The error between these two voltages is then used to drive an internal control loop that adjusts the output voltage to match the reference. The AP7361-12D-13 utilizes a patented high accuracy voltage regulation topology to ensure that the reference voltage and output voltage remain very close.
The AP7361-12D-13 also features a wide operating temperature range and has fast transient response, making it ideal for power-critical applications. Its low dropout voltage of 200mV at 3A load current and its low quiescent current enable it to operate effectively in battery-operated applications.
In summary, the AP7361-12D-13 is a high efficiency and low dropout linear voltage regulator with a wide input voltage range and fast transient response. It features a wide operating temperature range and low quiescent current and includes built-in input current limiting and thermal protection, making it ideal for a variety of applications. The AP7361-12D-13 is an excellent choice for providing a constant and safe power source in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| AP7346D-1218FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V/1.8V X2DF... |
| AP7335-28WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 300MA ... |
| AP7343D-31FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.1V 300MA ... |
| AP7343D-26W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.6V 300MA ... |
| AP7365-20YRG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 600MA SO... |
| AP7361-10E-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A SOT22... |
| AP7312-1828W6-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V/2.8V S... |
| AP7381-70Y-13 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | IC REG LINEAR 7V 150MA SO... |
| AP7335-08SNG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 0.8V 300MA 6DF... |
| AP7333-33SRG-7 | Diodes Incor... | -- | 27000 | IC REG LIN 3.3V 300MA SOT... |
| AP7346D-3318FS6-7 | Diodes Incor... | -- | 5000 | IC REG LIN 1.8V/3.3V X2DF... |
| AP7315D-30FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 150MA 4D... |
| AP7365-12EG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LIN 1.2V 600MA SOT... |
| AP7344D-3018RH4-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 1000 | IC REG LIN 1.8V/3V X2DFN1... |
| AP7311-28WG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.8V 150MA ... |
| AP7315-22FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2.2V 150MA ... |
| AP7361C-15Y5-13 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 1A SOT... |
| AP7312-1218FM-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V/1.8V 6... |
| AP7313-15SAG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 3000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7313-20SRG-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 2V 150MA SO... |
| AP7335-10SNG-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 300MA 6D... |
| AP7315D-15W5-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7365-25EG-13 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LIN 2.5V 600MA SOT... |
| AP7380-41W5-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 1000 | IC REG LINEAR 4.1V 150MA ... |
| AP7361C-10FGE-7 | Diodes Incor... | 0.15 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1V 1A UDFN3... |
| AP7315-15FS4-7B | Diodes Incor... | 0.09 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7343-33FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 300MA ... |
| AP7343D-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7315-185SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.85V 150MA... |
| AP7335-18WG-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 300MA ... |
| AP7343-135W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.35V 300MA... |
| AP7361-FGE-7 | Diodes Incor... | -- | 30000 | IC REG LIN POS ADJ 1A UDF... |
| AP7341D-185FS4-7 | Diodes Incor... | 0.08 $ | 5000 | IC REG LINEAR 1.85V 300MA... |
| AP7315D-25FS4-7B | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REG LINEAR 2.5V 150MA ... |
| AP7343D-105W5-7 | Diodes Incor... | 0.1 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.05V 300MA... |
| AP7315-33SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7346D-1528FS6-7 | Diodes Incor... | 0.16 $ | 5000 | IC REG LIN 1.5V/2.8V X2DF... |
| AP7315-15SR-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA ... |
| AP7315-33SA-7 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 150MA ... |
| AP7365-10YG-13 | Diodes Incor... | 0.11 $ | 2500 | IC REG LINEAR 1V 600MA SO... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
AP7361-12D-13 Datasheet/PDF