| Allicdata Part #: | BFC241904302-ND |
| Manufacturer Part#: |
BFC241904302 |
| Price: | $ 0.39 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Short Description: | CAP FILM 0.0043UF 5% 400VDC RAD |
| More Detail: | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Ra... |
| DataSheet: | BFC241904302 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.34713 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Features: | Long Life |
| Ratings: | -- |
| Applications: | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Height - Seated (Max): | 0.354" (9.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MKP419 |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - DC: | -- |
| Voltage Rating - AC: | -- |
| Tolerance: | -- |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Film Capacitors
Film capacitors, otherwise known as plastic film capacitors, are capacitors which use plastic films as the dielectrics and often have a coating of metal electrodes consisting of metalized electroded film. They are stronger than ceramic capacitors and can range from a wide variety of types, each with its own characteristics. The BFC241904302 is one such type which has several unique traits that make it stand out from other film capacitors.
Application Field
The BFC241904302 film capacitor is regularly used in a variety of applications such as audio-frequency circuit, impedance matching, tone controls, low-cut filters, time-delay and led circuits, and many more such fields. It is efficient, compact, and reliable. It has insulation resistance of up to 30,000MΩ (at 20°C, DC 500V) to ensure great performance. The temperature range of this part reaches up to 105°C, however, it is dependent on the derating factor due to its thermal index. The thermal index for this model is around 300°C. Also, its capacitance value can be as low as 0.1μF and as high as 22μF.
Working Principle
The BFC241904302 capacitor uses a printed design on the metallized film as the terminals. The capacitance and dielectric are determined by the materials used in the metallized film. The metallized film used is a high quality polyester film which guarantees reliability and performance over long periods of time. The dielectric properties of the plastic film capacitor depend on the film thickness, distance between the electrodes, and the ambient temperature. This model has a high life expectancy of at least 2000 hours.
The plastic film capacitor generally has a lower electrostatic capacity than the ceramic capacitor, however it is more resistant against higher temperatures and is more reliable in operation. Plastic film capacitors use a polyester film as the dielectric material which gves it more reliability and a higher voltage rating. The BFC241904302 offers increased reliability due to its high operating temperature and insulation resistance. This makes it ideal for use in applications where stability and reliability are a necessity.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BFC2370GH392 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 630VD... |
| BFC2370GI822 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 8200PF 5% 630VDC... |
| BFC2370CM124 | Vishay BC Co... | 0.11 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC... |
| BFC2370EC823 | Vishay BC Co... | 0.12 $ | 1000 | CAP FILM 0.082UF 5% 250VD... |
| BFC246929824 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC... |
| BFC246946124 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC... |
| BFC236516154 | Vishay BC Co... | 0.21 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC236743563 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 250V... |
| BFC233910334 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 630VD... |
| BFC237056393 | Vishay BC Co... | 0.23 $ | 1000 | CAP FILM 0.039UF 5% 400VD... |
| BFC237165683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 100V... |
| BFC236541683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 250V... |
| BFC236859182 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 1800PF 5% 400VDC... |
| BFC237541181 | Vishay BC Co... | 0.27 $ | 1000 | CAP FILM 180PF 3.5% 2KVDC... |
| BFC233923152 | Vishay BC Co... | 0.28 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 20% 630VD... |
| BFC236751273 | Vishay BC Co... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC241841503 | Vishay BC Co... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 2% 250VD... |
| BFC237026224 | Vishay BC Co... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC... |
| BFC247016124 | Vishay BC Co... | 0.33 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC ... |
| BFC238343103 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 1000PF 5% 1.4KVD... |
| BFC236616154 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC237085334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 100VD... |
| BFC237116334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC ... |
| BFC236641473 | Vishay BC Co... | 0.36 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 250V... |
| BFC247065222 | Vishay BC Co... | 0.4 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 10% 400VD... |
| BFC233910474 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 630VD... |
| BFC230364683 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 5% 630VD... |
| BFC233456334 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC... |
| BFC237356563 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 5% 400VD... |
| BFC238061152 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 10% 630VD... |
| BFC246804155 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC... |
| BFC247051473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247055473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247065273 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC238041183 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.018UF 10% 250V... |
| BFC233629041 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 20% 630VD... |
| BFC233868138 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC... |
| BFC230347474 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 250VD... |
| BFC247028224 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 10% 100VD... |
| BFC238042303 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC... |
CAP 660VAC 2 1/2" QC TERM40F Film Capaci...
CAP 240VAC 1 3/4" OVAL QC TERM45F Film C...
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL0.68F Fi...
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL0.33F Film Capa...
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM2F Film C...
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD2200pF Fil...
BFC241904302 Datasheet/PDF