| Allicdata Part #: | BFC247051473-ND |
| Manufacturer Part#: |
BFC247051473 |
| Price: | $ 0.45 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Short Description: | CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD |
| More Detail: | 0.047µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metall... |
| DataSheet: | BFC247051473 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 2000 +: | $ 0.41006 |
Specifications
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Long Life |
| Ratings: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MKT470 |
| Dielectric Material: | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - DC: | 400V |
| Voltage Rating - AC: | 200V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 0.047µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Film Capacitors are one of the most popular electrical components out there. They are used in a wide variety of devices and applications, such as power electronics, audio amplifiers, motor controls, and household appliances.BFC247051473 is a film capacitor, and is a good example of the high quality components which can be manufactured with this technology.Film capacitors are passive electronic components which are used to store electrical energy. This energy is stored by creating an electrical field between two dielectric layers. The dielectric layers are typically made from a thin film of plastic or metal. The two layers are separated by a thin layer of air, an insulating material, or a combination of both.The basic construction of a BFC247051473 capacitor consists of two sheets of film, a metal foil (an aluminum or stainless steel foil), and a dielectric material (usually polyester) sandwiched in between. The capacitor can hold an alternating current of 24.7μF and can withstand a maximum voltage of AC 315 V. Additionally, it is also quite compact and measures at just 6 mm in diameter.In terms of its application field, BFC247051473 capacitors are used in various devices for filtering and compensating power supplies. They can be used in appliances, such as air conditioners, refrigerators, and washing machines, as well as in electric motors, household appliances, motor controls, and automotive electronics. Moreover, they are incredibly suitable for power conditioning, DC link applications, and harsh environments since they are designed to withstand high temperatures.As for its working principle, the film capacitor BFC247051473 operates by storing electrical energy in an electrostatic field. When a voltage is applied across the capacitor, electrical charge accumulates and is stored on the conductive surfaces. This charge can then be discharged when the voltage is removed. This process of storing and releasing energy is what allows the capacitor to function as a filter, smoothing out an AC voltage or AC current.Due to its high quality construction and incredible specifications, BFC247051473 film capacitors are a great choice for a wide range of electronic applications. Their quality construction and reliable performance make them an ideal choice for commercial, industrial, and consumer electronic uses. Additionally, their relatively small size and relatively low cost make them highly practical as well.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "BFC2" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BFC2370GH392 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 630VD... |
| BFC2370GI822 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 8200PF 5% 630VDC... |
| BFC2370CM124 | Vishay BC Co... | 0.11 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC... |
| BFC2370EC823 | Vishay BC Co... | 0.12 $ | 1000 | CAP FILM 0.082UF 5% 250VD... |
| BFC246929824 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC... |
| BFC246946124 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC... |
| BFC236516154 | Vishay BC Co... | 0.21 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC236743563 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 250V... |
| BFC233910334 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 630VD... |
| BFC237056393 | Vishay BC Co... | 0.23 $ | 1000 | CAP FILM 0.039UF 5% 400VD... |
| BFC237165683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 100V... |
| BFC236541683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 250V... |
| BFC236859182 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 1800PF 5% 400VDC... |
| BFC237541181 | Vishay BC Co... | 0.27 $ | 1000 | CAP FILM 180PF 3.5% 2KVDC... |
| BFC233923152 | Vishay BC Co... | 0.28 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 20% 630VD... |
| BFC236751273 | Vishay BC Co... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC241841503 | Vishay BC Co... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 2% 250VD... |
| BFC237026224 | Vishay BC Co... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC... |
| BFC247016124 | Vishay BC Co... | 0.33 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC ... |
| BFC238343103 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 1000PF 5% 1.4KVD... |
| BFC236616154 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC237085334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 100VD... |
| BFC237116334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC ... |
| BFC236641473 | Vishay BC Co... | 0.36 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 250V... |
| BFC247065222 | Vishay BC Co... | 0.4 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 10% 400VD... |
| BFC233910474 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 630VD... |
| BFC230364683 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 5% 630VD... |
| BFC233456334 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC... |
| BFC237356563 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 5% 400VD... |
| BFC238061152 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 10% 630VD... |
| BFC246804155 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC... |
| BFC247051473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247055473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247065273 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC238041183 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.018UF 10% 250V... |
| BFC233629041 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 20% 630VD... |
| BFC233868138 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC... |
| BFC230347474 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 250VD... |
| BFC247028224 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 10% 100VD... |
| BFC238042303 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC... |
Latest Products
SFT66S40K491B-F
CAP 660VAC 2 1/2" QC TERM40F Film Capaci...
SFC24T45K291B-F
CAP 240VAC 1 3/4" OVAL QC TERM45F Film C...
B32537B1684K
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL0.68F Fi...
B25856J334A3
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL0.33F Film Capa...
SFP37S2K238B-F
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM2F Film C...
BF014G0222K--
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD2200pF Fil...
BFC247051473 Datasheet/PDF