| Allicdata Part #: | BFC247065222-ND |
| Manufacturer Part#: |
BFC247065222 |
| Price: | $ 0.40 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Short Description: | CAP FILM 2200PF 10% 400VDC RAD |
| More Detail: | 2200pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metalli... |
| DataSheet: | BFC247065222 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 2000 +: | $ 0.36146 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Long Life |
| Ratings: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Lead Spacing: | 0.500" (12.70mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Height - Seated (Max): | 0.728" (18.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MKT470 |
| Dielectric Material: | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - DC: | 400V |
| Voltage Rating - AC: | 200V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 2200pF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Film Capacitors
BFC247065222 is a type of film capacitors. Film capacitors store electrical energy in an electric field between two electrodes, separated by a dielectric material. They provide excellent noise suppression, stability, and temperature properties. These features, along with a current self-healing property, make them well-suited for use in AC circuit operations as compensation capacitors.
Application Field
Film capacitors, such as BFC247065222, are widely used in various industrial applications, such as ac circuit protection, soft starters, transformers, motor drives, PFC, line filters, switching power supplies, and wave dividers. As an AC compensation capacitor, BFC247065222 can be used in electromagnetic braking power supplies, high-quality audio, medical equipment, elevators, and potential divider. Additionally, it can also find applications in lighting, vehicles, batteries, and many other places.
Working Principle
The film capacitor is made up of two metal films coated with an insulating material. The films are separated by the dielectric material, generally a polyester film. When a voltage is applied across the capacitor, electric charges form on the two films. This creates an electric field between the films and generates a current flow between them. The capacitor acts as a charge storage mechanism for electric currents. This allows it to act as a filter that suppresses noise and other forms of interference.
The dielectric material used in the film capacitor improves the capacitance of the device. The dielectric material used in BFC247065222 is designed specifically to provide excellent performance under all operating conditions. It offers an excellent frequency response, and has an excellent self-healing property, which helps to protect the device from damage caused by excessive voltage or current.
Conclusion
BFC247065222 is a type of film capacitors widely used in various industrial applications. This device stores electrical energy in an electric field between two electrodes, separated by a dielectric material. Its outstanding features make it well-suited for AC circuit operations. The dielectric material used in this device improves the capacitance of the device and offers excellent frequency response, as well as a self-healing property. Therefore, BFC247065222 can provide efficient and reliable operation for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BFC2370GH392 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 630VD... |
| BFC2370GI822 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 8200PF 5% 630VDC... |
| BFC2370CM124 | Vishay BC Co... | 0.11 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC... |
| BFC2370EC823 | Vishay BC Co... | 0.12 $ | 1000 | CAP FILM 0.082UF 5% 250VD... |
| BFC246929824 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC... |
| BFC246946124 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC... |
| BFC236516154 | Vishay BC Co... | 0.21 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC236743563 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 250V... |
| BFC233910334 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 630VD... |
| BFC237056393 | Vishay BC Co... | 0.23 $ | 1000 | CAP FILM 0.039UF 5% 400VD... |
| BFC237165683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 100V... |
| BFC236541683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 250V... |
| BFC236859182 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 1800PF 5% 400VDC... |
| BFC237541181 | Vishay BC Co... | 0.27 $ | 1000 | CAP FILM 180PF 3.5% 2KVDC... |
| BFC233923152 | Vishay BC Co... | 0.28 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 20% 630VD... |
| BFC236751273 | Vishay BC Co... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC241841503 | Vishay BC Co... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 2% 250VD... |
| BFC237026224 | Vishay BC Co... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC... |
| BFC247016124 | Vishay BC Co... | 0.33 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC ... |
| BFC238343103 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 1000PF 5% 1.4KVD... |
| BFC236616154 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC237085334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 100VD... |
| BFC237116334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC ... |
| BFC236641473 | Vishay BC Co... | 0.36 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 250V... |
| BFC247065222 | Vishay BC Co... | 0.4 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 10% 400VD... |
| BFC233910474 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 630VD... |
| BFC230364683 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 5% 630VD... |
| BFC233456334 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC... |
| BFC237356563 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 5% 400VD... |
| BFC238061152 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 10% 630VD... |
| BFC246804155 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC... |
| BFC247051473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247055473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247065273 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC238041183 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.018UF 10% 250V... |
| BFC233629041 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 20% 630VD... |
| BFC233868138 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC... |
| BFC230347474 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 250VD... |
| BFC247028224 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 10% 100VD... |
| BFC238042303 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC... |
CAP 660VAC 2 1/2" QC TERM40F Film Capaci...
CAP 240VAC 1 3/4" OVAL QC TERM45F Film C...
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL0.68F Fi...
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL0.33F Film Capa...
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM2F Film C...
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD2200pF Fil...
BFC247065222 Datasheet/PDF