| Allicdata Part #: | BFC246730102-ND |
| Manufacturer Part#: |
BFC246730102 |
| Price: | $ 0.10 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Short Description: | CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD |
| More Detail: | 1000pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metalli... |
| DataSheet: | BFC246730102 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 2600 +: | $ 0.08856 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MKT467 |
| Dielectric Material: | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - DC: | 400V |
| Voltage Rating - AC: | 220V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 1000pF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Film capacitors are constructed from many thin layers of a plastic film material, such as polyester or polypropylene, sandwiched between electrodes. This gives the capacitor more surface area than a regular capacitor of the same size, allowing it to store more charge.Film capacitors can be used in a wide range of applications, from decoupling and filtering in electronic circuits, to pulse shaping and power supply hold-up in sophisticated electronic systems. One example of this is the BFC246730102, a surface-mount capacitor with a wide range of applications.
The BFC246730102 is a part of the BFC series, which has been designed to support a variety of applications. It is a polarized capacitor, meaning one electrode is a positive and the other negative. The BFC246730102 is a surface-mount component, which makes it perfect for use in space-constrained designs. It is also a low-profile component, making it suitable for high-density applications.
The BFC246730102 is designed for use in a variety of applications, such as decoupling and filtering in circuits, and pulse shaping and power supply hold-up in systems. Due to its small form factor and low profile it is also suitable for use in a variety of applications such as RF communications. The BFC246730102 also has excellent frequency characteristics, making it suitable for use in high frequency applications.
The BFC246730102 has a working voltage of 25V, an impedance of 0.022 ohms, and a capacitance of 0.47µF. This makes the capacitor suitable for high-frequency applications, like RF communication, due to its low insulation resistance and excellent frequency characteristics. It is also able to withstand high temperatures and vibration, making it suitable for use in a variety of environmental conditions.
The BFC246730102 also has a number of different working principles that make it suitable for different applications. It has a low internal resistance and low ESR rating, which makes it suitable for high frequency applications like RF communication. It also has excellent frequency characteristics, which make it suitable for use in a variety of applications. Additionally, the BFC246730102 has a low leakage current, which makes it suitable for use in pulse shaping applications and in decoupling capacitors.
The BFC246730102 is an ideal solution for applications that require a low-profile, surface-mount capacitor with excellent frequency characteristics. It is also suitable for applications requiring a low-leakage current and low ESR rating, making it ideal for a variety of different applications. The BFC246730102 is a reliable and cost-effective solution for a variety of applications, and is suitable for use in space-constrained designs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BFC2370GH392 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 630VD... |
| BFC2370GI822 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 8200PF 5% 630VDC... |
| BFC2370CM124 | Vishay BC Co... | 0.11 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC... |
| BFC2370EC823 | Vishay BC Co... | 0.12 $ | 1000 | CAP FILM 0.082UF 5% 250VD... |
| BFC246929824 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC... |
| BFC246946124 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC... |
| BFC236516154 | Vishay BC Co... | 0.21 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC236743563 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 250V... |
| BFC233910334 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 630VD... |
| BFC237056393 | Vishay BC Co... | 0.23 $ | 1000 | CAP FILM 0.039UF 5% 400VD... |
| BFC237165683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 100V... |
| BFC236541683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 250V... |
| BFC236859182 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 1800PF 5% 400VDC... |
| BFC237541181 | Vishay BC Co... | 0.27 $ | 1000 | CAP FILM 180PF 3.5% 2KVDC... |
| BFC233923152 | Vishay BC Co... | 0.28 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 20% 630VD... |
| BFC236751273 | Vishay BC Co... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC241841503 | Vishay BC Co... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 2% 250VD... |
| BFC237026224 | Vishay BC Co... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC... |
| BFC247016124 | Vishay BC Co... | 0.33 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC ... |
| BFC238343103 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 1000PF 5% 1.4KVD... |
| BFC236616154 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC237085334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 100VD... |
| BFC237116334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC ... |
| BFC236641473 | Vishay BC Co... | 0.36 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 250V... |
| BFC247065222 | Vishay BC Co... | 0.4 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 10% 400VD... |
| BFC233910474 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 630VD... |
| BFC230364683 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 5% 630VD... |
| BFC233456334 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC... |
| BFC237356563 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 5% 400VD... |
| BFC238061152 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 10% 630VD... |
| BFC246804155 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC... |
| BFC247051473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247055473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247065273 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC238041183 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.018UF 10% 250V... |
| BFC233629041 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 20% 630VD... |
| BFC233868138 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC... |
| BFC230347474 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 250VD... |
| BFC247028224 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 10% 100VD... |
| BFC238042303 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC... |
CAP 660VAC 2 1/2" QC TERM40F Film Capaci...
CAP 240VAC 1 3/4" OVAL QC TERM45F Film C...
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL0.68F Fi...
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL0.33F Film Capa...
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM2F Film C...
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD2200pF Fil...
BFC246730102 Datasheet/PDF