| Allicdata Part #: | BFC247018105-ND |
| Manufacturer Part#: |
BFC247018105 |
| Price: | $ 0.96 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Short Description: | CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL |
| More Detail: | 1µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized R... |
| DataSheet: | BFC247018105 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.87177 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Long Life |
| Ratings: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Lead Spacing: | 0.500" (12.70mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Height - Seated (Max): | 0.728" (18.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MKT470 |
| Dielectric Material: | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - DC: | 63V |
| Voltage Rating - AC: | 40V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 1µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Film Capacitors
A film capacitor, sometimes referred to as a plastic capacitor, is a capacitor primarily intended for AC signal applications. It is one of the formative capacitors, which are predominately used to store and transport energy with particular values of parameters that are needed for various different environments. Film capacitors offer good voltage and temperature stability, low dielectric absorption, and low leakage current over a wide range of frequencies. Due to its high performance and long life, a film capacitor is an ideal choice for many pulsed circuits.
BFC247018105 is a particular type of film capacitor, more precisely a polypropylene capacitor. It has a maximum voltage rating of 63V AC and a capacitance of 0.018μF. It is equipped with a reliable metalized polypropylene film or cardboard construction and can handle high levels of temperature. Thanks to these characteristics, BFC247018105 is suitable and widely used in many applications such as switching power supplies, medical equipment, high-voltage applications, inverters, electrical motors, and so on.
BFC247018105 Application Field and Working Principle
Application Field
BFC247018105 is suitable for a variety of switching power supplies, medical equipments, inverters, electrical motor and so on. It requires reliable insulation and other special characteristic during operation. Internally, it consists of an insulating film. On one side of it, thin metal layers are added as electrodes. Dielectric constant is equal to 2.2 while dissipation factor is less than 0.1%. Nonlinearity of the capacitance is less than 5%
Working Principle
Film capacitors BFC247018105 are AC-only capacitors. They are used to store electrical energy at a variety of frequencies. Being insulated by a thin metal film, the negative and positive electrodes them can store energy for alternating current when an AC voltage is applied to them. Because of the thin metalized layers, it could dissipate the heat rapidly during operation.
The capacitance of BFC247018105 varies with the AC frequency, temperature and voltage. It shows a strong non-linearity and has a high dissipation factor at higher frequencies. It is also suitable for AC signal applications, because film capacitors usually have low dielectric absorption, good voltage and temperature stability as well as a low leakage current over a wide range of frequencies.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BFC2370GH392 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 630VD... |
| BFC2370GI822 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 8200PF 5% 630VDC... |
| BFC2370CM124 | Vishay BC Co... | 0.11 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC... |
| BFC2370EC823 | Vishay BC Co... | 0.12 $ | 1000 | CAP FILM 0.082UF 5% 250VD... |
| BFC246929824 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC... |
| BFC246946124 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC... |
| BFC236516154 | Vishay BC Co... | 0.21 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC236743563 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 250V... |
| BFC233910334 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 630VD... |
| BFC237056393 | Vishay BC Co... | 0.23 $ | 1000 | CAP FILM 0.039UF 5% 400VD... |
| BFC237165683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 100V... |
| BFC236541683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 250V... |
| BFC236859182 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 1800PF 5% 400VDC... |
| BFC237541181 | Vishay BC Co... | 0.27 $ | 1000 | CAP FILM 180PF 3.5% 2KVDC... |
| BFC233923152 | Vishay BC Co... | 0.28 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 20% 630VD... |
| BFC236751273 | Vishay BC Co... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC241841503 | Vishay BC Co... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 2% 250VD... |
| BFC237026224 | Vishay BC Co... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC... |
| BFC247016124 | Vishay BC Co... | 0.33 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC ... |
| BFC238343103 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 1000PF 5% 1.4KVD... |
| BFC236616154 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC237085334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 100VD... |
| BFC237116334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC ... |
| BFC236641473 | Vishay BC Co... | 0.36 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 250V... |
| BFC247065222 | Vishay BC Co... | 0.4 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 10% 400VD... |
| BFC233910474 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 630VD... |
| BFC230364683 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 5% 630VD... |
| BFC233456334 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC... |
| BFC237356563 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 5% 400VD... |
| BFC238061152 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 10% 630VD... |
| BFC246804155 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC... |
| BFC247051473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247055473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247065273 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC238041183 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.018UF 10% 250V... |
| BFC233629041 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 20% 630VD... |
| BFC233868138 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC... |
| BFC230347474 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 250VD... |
| BFC247028224 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 10% 100VD... |
| BFC238042303 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC... |
CAP 660VAC 2 1/2" QC TERM40F Film Capaci...
CAP 240VAC 1 3/4" OVAL QC TERM45F Film C...
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL0.68F Fi...
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL0.33F Film Capa...
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM2F Film C...
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD2200pF Fil...
BFC247018105 Datasheet/PDF