| Allicdata Part #: | BFC247029184-ND |
| Manufacturer Part#: |
BFC247029184 |
| Price: | $ 0.51 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Short Description: | CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL |
| More Detail: | 0.18µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metalliz... |
| DataSheet: | BFC247029184 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.45675 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Long Life |
| Ratings: | -- |
| Applications: | General Purpose |
| Lead Spacing: | 0.500" (12.70mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Height - Seated (Max): | 0.728" (18.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MKT470 |
| Dielectric Material: | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - DC: | 100V |
| Voltage Rating - AC: | 63V |
| Tolerance: | ±5% |
| Capacitance: | 0.18µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Film capacitors are electrical components used in various applications where a capacitance value is needed for the effective and efficient functioning of a circuit. BFC247029184 is a film capacitor model which is used in a wide array of applications in the electrical industry.
The BFC247029184 film capacitor is specially designed with polyester dielectric material to allow it to handle high levels of DC voltage, which is up to 600V. This makes it suitable for a variety of applications such as motor controls, HVAC systems, power supplies, and electronic circuits that require high-precision and reliable energy storage. It has a wide operating temperature range of -25°C to +85°C, making it suitable for extreme environment applications.
This film capacitor also features high capacitance stability and reliability, making it an ideal choice for applications that require extremely high-precision capacitance values with minimal tolerance. Additionally, its significantly small size allows it to be installed in more restrictive locations. It is also designed to have a better resistance to temperature and humidity, and performs better in high-frequency applications. This ensures that BFC247029184 is suitable for most applications that require small size, high capacitance values, and reliable performance.
The BFC247029184 film capacitor features a unique working principle, whereby an electrostatic capacitance is used as an energy storage device. This principle of operation relies on the ability of the electric charges to be stored in between two metal plates. These two plates are separated by an insulating material called the dielectric, which acts as an insulating barrier to prevent electrical current from passing through the storage device and thereby accumulating the charges. This allows the capacitor to store charges for a significant period of time with minimal loss.
The BFC247029184 film capacitor is used in applications such as audio crossover networks, high-powered audio amplifiers, and guitar tone circuitry. Additionally, this capacitor can be used in LED lighting applications, electronic power circuits, and high-frequency circuit designs. It is also commonly used in automotive circuits that require a high capacitance value, and for power protection.
In conclusion, the BFC247029184 is a versatile film capacitor which can be used in a variety of applications where high capacitance values and excellent reliability are required. Its small size and wide operating temperature range make it suitable for extreme environment applications, while its working principle allows it to store electric energy with minimal loss. This makes it a suitable choice for applications such as audio crossover networks, LED lighting, power protection, and high-frequency circuit designs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BFC2370GH392 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 630VD... |
| BFC2370GI822 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 8200PF 5% 630VDC... |
| BFC2370CM124 | Vishay BC Co... | 0.11 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC... |
| BFC2370EC823 | Vishay BC Co... | 0.12 $ | 1000 | CAP FILM 0.082UF 5% 250VD... |
| BFC246929824 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC... |
| BFC246946124 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC... |
| BFC236516154 | Vishay BC Co... | 0.21 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC236743563 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 250V... |
| BFC233910334 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 630VD... |
| BFC237056393 | Vishay BC Co... | 0.23 $ | 1000 | CAP FILM 0.039UF 5% 400VD... |
| BFC237165683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 100V... |
| BFC236541683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 250V... |
| BFC236859182 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 1800PF 5% 400VDC... |
| BFC237541181 | Vishay BC Co... | 0.27 $ | 1000 | CAP FILM 180PF 3.5% 2KVDC... |
| BFC233923152 | Vishay BC Co... | 0.28 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 20% 630VD... |
| BFC236751273 | Vishay BC Co... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC241841503 | Vishay BC Co... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 2% 250VD... |
| BFC237026224 | Vishay BC Co... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC... |
| BFC247016124 | Vishay BC Co... | 0.33 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC ... |
| BFC238343103 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 1000PF 5% 1.4KVD... |
| BFC236616154 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC237085334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 100VD... |
| BFC237116334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC ... |
| BFC236641473 | Vishay BC Co... | 0.36 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 250V... |
| BFC247065222 | Vishay BC Co... | 0.4 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 10% 400VD... |
| BFC233910474 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 630VD... |
| BFC230364683 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 5% 630VD... |
| BFC233456334 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC... |
| BFC237356563 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 5% 400VD... |
| BFC238061152 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 10% 630VD... |
| BFC246804155 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC... |
| BFC247051473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247055473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247065273 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC238041183 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.018UF 10% 250V... |
| BFC233629041 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 20% 630VD... |
| BFC233868138 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC... |
| BFC230347474 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 250VD... |
| BFC247028224 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 10% 100VD... |
| BFC238042303 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC... |
CAP 660VAC 2 1/2" QC TERM40F Film Capaci...
CAP 240VAC 1 3/4" OVAL QC TERM45F Film C...
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL0.68F Fi...
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL0.33F Film Capa...
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM2F Film C...
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD2200pF Fil...
BFC247029184 Datasheet/PDF