| Allicdata Part #: | BFC247955433-ND |
| Manufacturer Part#: |
BFC247955433 |
| Price: | $ 0.95 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Short Description: | CAP FILM 0.043UF 5% 400VDC RAD |
| More Detail: | 0.043µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP... |
| DataSheet: | BFC247955433 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1000 +: | $ 0.86022 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Features: | Long Life |
| Ratings: | -- |
| Applications: | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Termination: | PC Pins |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm) |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MKP479 |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - DC: | 400V |
| Voltage Rating - AC: | 200V |
| Tolerance: | ±5% |
| Capacitance: | 0.043µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Film capacitors, commonly known as plastic capacitors, are capacitors with metal-film electrodes. They are used extensively in the electronics industry for their many advantages, such as a low cost, superior temperature stability, low load, and high frequency performance. BFC247955433 is one of the most popular film capacitors that is used in various applications and is known for its excellent performance. The following article explains the application field and working principle of BFC247955433 in detail.
Application Field of BFC247955433
BFC247955433 is specially designed for filtering and decoupling applications in the high-frequency range. It is not only suitable for general electronic circuits but also for various sophisticated commercial applications. This type of capacitor provides low loss factors and excellent temperature stability even in severe conditions. Additionally, its high capacitance over a wide frequency range makes it an ideal choice for suppressing high-frequency noise in high-speed applications.
The applications of BFC247955433 are broad and include audio equipment, cell phones, wireless transmitters, digital filters, power supplies, amplifiers, and DC/DC converters. It is also used in automotive equipment, personal computers, TVs, VCRs, and video encoders. Moreover, it is used in voltage-controlled oscillators, voltage-controlled and switched-mode power supplies, and portable systems such as laptop computers and calculators.
Working Principle of BFC247955433
The working principle of a film capacitor is quite simple. When an external voltage is applied across the capacitor, an electric field is established between the metal plates of the film. This electric field causes a charge to be stored in the dielectric material between the metal plates. The higher the electric field strength, the higher the stored charge.
When a current flows through the capacitor, the electric field between the metal plates shifts in response to the current. This causes the capacitance to change, i.e., the capacitance of the capacitor is dependent on the current that is flowing through it. This is known as dynamic capacitance. The BFC247955433 can operate over a wide range of frequency and current values and can be used for a variety of applications.
Conclusion
In conclusion, BFC247955433 is one of the most popular film capacitors and is used in a wide range of applications. It is characterized by low loss factors, excellent temperature stability, and high capacitance over a wide frequency range. Its working principle is simple and involves the electric field shifting in response to the current that is flowing through the capacitor. With all these features, the BFC247955433 is definitely a great choice for various applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BFC2370GH392 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 3900PF 10% 630VD... |
| BFC2370GI822 | Vishay BC Co... | 0.07 $ | 1000 | CAP FILM 8200PF 5% 630VDC... |
| BFC2370CM124 | Vishay BC Co... | 0.11 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC... |
| BFC2370EC823 | Vishay BC Co... | 0.12 $ | 1000 | CAP FILM 0.082UF 5% 250VD... |
| BFC246929824 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC... |
| BFC246946124 | Vishay BC Co... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC... |
| BFC236516154 | Vishay BC Co... | 0.21 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC236743563 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 10% 250V... |
| BFC233910334 | Vishay BC Co... | 0.22 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 630VD... |
| BFC237056393 | Vishay BC Co... | 0.23 $ | 1000 | CAP FILM 0.039UF 5% 400VD... |
| BFC237165683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 100V... |
| BFC236541683 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 10% 250V... |
| BFC236859182 | Vishay BC Co... | 0.24 $ | 1000 | CAP FILM 1800PF 5% 400VDC... |
| BFC237541181 | Vishay BC Co... | 0.27 $ | 1000 | CAP FILM 180PF 3.5% 2KVDC... |
| BFC233923152 | Vishay BC Co... | 0.28 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 20% 630VD... |
| BFC236751273 | Vishay BC Co... | 0.29 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC241841503 | Vishay BC Co... | 0.3 $ | 1000 | CAP FILM 0.015UF 2% 250VD... |
| BFC237026224 | Vishay BC Co... | 0.31 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC... |
| BFC247016124 | Vishay BC Co... | 0.33 $ | 1000 | CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC ... |
| BFC238343103 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 1000PF 5% 1.4KVD... |
| BFC236616154 | Vishay BC Co... | 0.34 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC ... |
| BFC237085334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 10% 100VD... |
| BFC237116334 | Vishay BC Co... | 0.35 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC ... |
| BFC236641473 | Vishay BC Co... | 0.36 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 250V... |
| BFC247065222 | Vishay BC Co... | 0.4 $ | 1000 | CAP FILM 2200PF 10% 400VD... |
| BFC233910474 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 630VD... |
| BFC230364683 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.068UF 5% 630VD... |
| BFC233456334 | Vishay BC Co... | 0.43 $ | 1000 | CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC... |
| BFC237356563 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 0.056UF 5% 400VD... |
| BFC238061152 | Vishay BC Co... | 0.44 $ | 1000 | CAP FILM 1500PF 10% 630VD... |
| BFC246804155 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC... |
| BFC247051473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247055473 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.047UF 10% 400V... |
| BFC247065273 | Vishay BC Co... | 0.45 $ | 1000 | CAP FILM 0.027UF 10% 400V... |
| BFC238041183 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.018UF 10% 250V... |
| BFC233629041 | Vishay BC Co... | 0.47 $ | 1000 | CAP FILM 0.15UF 20% 630VD... |
| BFC233868138 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC... |
| BFC230347474 | Vishay BC Co... | 0.49 $ | 1000 | CAP FILM 0.47UF 10% 250VD... |
| BFC247028224 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.22UF 10% 100VD... |
| BFC238042303 | Vishay BC Co... | 0.51 $ | 1000 | CAP FILM 0.03UF 5% 250VDC... |
CAP 660VAC 2 1/2" QC TERM40F Film Capaci...
CAP 240VAC 1 3/4" OVAL QC TERM45F Film C...
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL0.68F Fi...
CAP FILM 0.33UF 10% AXIAL0.33F Film Capa...
CAP FILM 2UF 10% 370VAC QC TERM2F Film C...
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD2200pF Fil...
BFC247955433 Datasheet/PDF