C2100A.93.04 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
C2100A-50-ND
Manufacturer Part#:
C2100A.93.04
Product Category:
Cables, Wires
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Short Description: HOOK-UP WIRE ORN STRANDED 24 AWG
More Detail: 24 AWG Hook-Up Wire 7/32 Orange 600V 50.00' (15.24...
DataSheet: C2100A.93.04 datasheetC2100A.93.04 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Jacket (Insulation) Material: Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Features: --
Ratings: UL Style 1015, ASTM B-33
Jacket Color: Orange
Operating Temperature: -20°C ~ 105°C
Voltage: 600V
Length: 50.00' (15.24m)
Jacket (Insulation) Thickness: 0.032" (0.81mm)
Jacket (Insulation) Diameter: 0.088" (2.24mm)
Series: 2100A
Conductor Material: Copper, Annealed Tinned
Conductor Strand: 7/32
Wire Gauge: 24 AWG