C2107A.12.01 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
C2107B-100-ND
Manufacturer Part#:
C2107A.12.01
Product Category:
Cables, Wires
Manufacturer: General Cable/Carol Brand
Short Description: HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100'
More Detail: 10 AWG Hook-Up Wire 105/30 Black 600V 100.0' (30.5...
DataSheet: C2107A.12.01 datasheetC2107A.12.01 Datasheet/PDF
Quantity: 14
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 14Can Ship Immediately
Specifications
Jacket (Insulation) Material: Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Features: --
Ratings: UL Style 1015, ASTM B-33
Jacket Color: Black
Operating Temperature: -20°C ~ 105°C
Voltage: 600V
Length: 100.0' (30.5m)
Jacket (Insulation) Thickness: 0.032" (0.81mm)
Jacket (Insulation) Diameter: 0.184" (4.67mm)
Series: 2107A
Conductor Material: Copper, Annealed Tinned
Conductor Strand: 105/30
Wire Gauge: 10 AWG